Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגחי זבל – שאלות

Thursday 29 כApr, 2010

לאחרונה פונים אלי בנוגע לפוטנציאל הרווח באגחי זבל שונים…

דבר ראשון סיווג של אגח זבל אינו נקבע לפי מחיר (או אפילו תשואה) , לפחות לדעתי, אלא לפי יכולת תשלום – ולכן בהתייחסות לכותרת אני רק רוצה לומר כי אם נקודת ההנחה שלך היא השקעה באג”ח זבל (כלומר כזה שלא יכול לשלם) – אין טעם בכניסה כלל.

אני אולי מדבר על וסוחר ב- אגחים שמוגדרים ע”י השוק כאג”ח זבל, אבל ההתיחסות שלי, עבור כל השקעה, הינה כי לא מדובר בזבל אלא בזהב…

אני יודע כי מדובר בסמנטיקה, אך לדעתי מי שמחפש לעשות רווח מהיר בהשקעה מסוכנת – מקומו לא במסחר, אלא בהימורים.

באותם שאלות מוזכרים ניירות שונים שהקשר בניהם רופף. רשימה חלקית של הניירות הבולטים יותר שמוגדרים ע”י הציבור כאג”ח זבל הינם:

 • שפיר אגח א
 • בוימלגרין אגח ג
 • ליטו נדל”ן ג
 • ליטו גרופ ב
 • בוימלגרין א
 • פולישק א

ראוי לציין כי למרות שהתשואות בניירות הנ”ל דומות, להכליל אותם באותה רשימה – לדעתי, זה טעות!

בוימלגרין -

האגחים של בוימלגרין אכן יכולים להיות מסווגים כאג”ח זבל ע”פ הגדרת שוק וע”פ הגדרה אישית שלי.

לדעתי הסיכון בהם עולה על הסיכוי, כן ניתן לרכב על גלים, אך יכולת החזר אינה קיימת וסביר להניח כי נוכל לראות אותם במחיר נמוך מזה הנוכחי.

במידה והרצון הוא לרכב על גל של עליות – גם זה לא הזמן, הסנטמנט בשוק שלילי, בנוסף לכך מועדי תשלום קרבים (כאשר אלו של לפני שנה עדיין לא שולמו), מסקנה – המצב אינו טוב…

ליטו -

לחברת ליטו נדלן יש רק אג”ח א’ כסחיר, ליטו גרופ ב’ (ולצורך העניין – גם א’), נמצאים במצב מוצהר של דיפולט – כלומר לא משלמים – לא קרן ואף לא ריבית. מדובר שוב בהימור של מה התקבל במקרה של פירוק. נקודת המוצא של המשקיע צריכה להיות כלום שכן יש נושים נוספים ולא רק שההון העצמי שלילי, הנכסים הקיימים מתומחרים כך שלא תקבל דבר (וסביר להניח כי הם מתומחרים גבוה).

בקשר לליטו נדלן אג”ח א’ – מדבור בפיקציה כאשר מישהו דואג לקנות במספר שקלים ולשמור על המחיר גבוה, למעשה המחיר האמיתי של הנייר צריך להיות מתחת לעשר אגורות.

שפיר -

מבין כל הניירות שצויינו עד כה נייר זה נראה הטוב ביותר ועדיין לא הייתי שם את כספי בו. לחברה אין יכולת תשלום מעבר לכך הנייר עומד להיות לא סחיר בקרוב (עד לפרסום דוחות), אם יש לנו מה ללמוד מההיסטוריה זה – שאי פרסום דוחות אומר משהו.

מעשית עד לפרסום לא ניתן לדעת כלום ולכן עדיף להיכנס עם דוח טוב מאשר להסתכן עם דוח רע. מבחינת יכולת התאוששות החברה או קבלת ערך הגבוה ממחיר השוק הנוכחי של הנייר במקרה של פירוק – גם על מקרה זה לא הייתי סומך, תמהיל הנכסים אינו מעודד וסביר להניח כי נראה מחיקות גדולות נוספות בהם.

מה שחשוב לזכור הוא כי כאשר מדובר בפירוק אפילו אם מחיר הנכסים רשום בספרים בערך שמשקף את השוק (ולרוב הוא לא במקרים אלו), המחיר הסופי שמסגרת המכירה נמוך יותר.

מהצד השני…


פולישק -

ההפרדה פה אינה בטעות, פולישק נמצאת במסגרת הסדר וסביר להניח כי זה רק עניין של זמן. בסופו של דבר הנייר יומר, האם זה מבטיח תשלום סופי כנראה שלא, האם זה מבטיח מחיר שוק טוב מהנוכחי – קשה לדעת, אבל סביר להניח שכן.

השאלה היא האם מחיר הקנייה הנוכחי שווה את זה?

כאן נכנסים שיקולים נוספים, מסגרת ההסדר נמצאת בתהליך כבר יותר משנה, זה יקרה מתי שהוא, אך מה יקרה אם נרצה / נצטרך את הכסף באמצע? סביר להניח כי במקרה זה המימוש יהיה נמוך יותר כל עוד לא התקבלה הודעה על התקדמות משמעותית נוספת.

מדובר בשחיקה של הנייר בשוק – משקיעים “ותיקים” רוצים להוציא את הכסף מההשקעה (חלקם אף ברווח) והדבר גורר ירידות.

לשם דוגמה הביקוש המשמעותי כרגע הוא בירידה של 20% ממחיר שוק נוכחי, מספיק הודעה שלילית אחת או משקיע פרטי (אפילו לא גדול) שיהיה חייב לממש בשביל לגרור לירידה משמעותית במחיר השוק של הנייר, מה שיכול לגרור פניקה בנייר בזמן קצר.

לכן למרות שאני כן חושב שבטווח הארוך החזקה של נייר זה יכולה להצדיק את עצמה, אני לא חושב שכניסה בנקודה זו מצדיקה את הסיכון…

ברגע בנתקרב למועד חתימה, או כאשר ספר הפקודות יהיה חיובי יותר – אני רואה פוטנציאל של קרוב ל- 100% רווח הוני בנייר זה! 

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. שאלות ותשובות בנוגע לאג”ח
 2. צאט במה פתוחה – שאלות קהל
 3. הסדר חוב באגח חברת ליטו גרופ
 4. מימושים בפולישק אגח ב
 5. אגח פולישק א – אישור ההסדר
הוספת תגובה

התגובה