Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגח א של יורו טרייד נדלן – פרסום דוח

Monday 29 כMar, 2010

תובנות בעקבות פרסום דוח של חברת יורו טרייד נדלן והשפעתם על אגח א’ של החברה

העניין הראשוני שלי בנייר זה עלה ב-7.2.2010 לאחר פרסום ההודעה על רצון החברה לבצע רכישה חוזרת של הנייר (רכישה עצמית של החוב) בסכום מקסימלי של 15 מיליון.

בהודעה על הרכישה (או נכון יותר רצון לרכוש) צויין כי מקור הכסף לא ידוע. לפיכך נדרשה בדיקה נוספת ביכולת החברה לפרוע את החוב בסופו של דבר.

לאחר עיון ראשוני בהודעות עבר היה ניתן לראות בבירור כי החברה כבר רכשה בעבר מהנייר בשוק והוציא חלק מהחוב מהמחזור בשוק בקניות עקביות בחודש דצמבר של שנה שעברה.

כמו כן, לחברה לא היה בעיה לפרוע את תשלום הריבית שבוצעה רק מספר ימים קודם לכן.

על פי הנתונים שהיו קיימים אז, המשכתי לפרט למה השקעה בטווח הזמן הקצר כדאית עבור נייר זה, כאשר ציינתי רף של 75 אגורות לאגרת ורף יציאה עליון של 80 אגורות לאגרת (מחיר הקנייה שלי היה 60.4).

תוך זמן קצר מחיר האגרת אכן גירד את הרף התחתון של המחיר הנקוב ואז מגמת השוק השתנתה. כאשר המחיר ירד לאיזור 70 אגורות אני מכרתי את הנייר. חשוב להבין כי כל המהלך שקרה בנייר בעקבות ההודעה קרה בסופו של דבר ללא התערבות ורכישה נוספת של החברה ולכן שחרור וחזרה למחיר הקודם היה צפוי.

עד כה היסטוריה, כעת באו נראה מה אכן אומר לנו הדוח:

הדוח עצמו אינו משקף מצב טוב או שיפור לחברה למרות שגם דבר זה לא היה בגדר הפתעה. החברה נכנסה להון עצמי שלילי לאחר שרשמה ירידת ערך של מספר נכסים, צמצום קופת המזומנים של החברה בעקבות תשלום ריביות והפסד קרנות הון.

אך חשוב להבין כי בניגוד למניות חלום וחברות שבנויות על פוטנציאל עסקי מאחורי החברה קיימים נכסים אמיתיים. כמו כן יחס החוב לאג”ח קטן בסדר גודל מהאשראי הבנקאי שניתן לחברה ומול חוב האג”ח קיימות אחזקות בשיעבוד ממדרגה ראשונה.

לפיכך השקעה במחיר הנוכחי אומנם מהווה סיכון, אך תשלום כולשהו מובטח גם במקרה הגרוע של פרוק החברה.

מה הצפי האישי – בטווח הקצר ובגלל מגמת שוק יתכן כי מחיר האג”ח של החברה ימשיך לרדת עוד קצת (וזאת בתלות באי יציאה של הודעה שלילית על חדלות פרעון). בטווח הבינוני (מספר חודשים) לדעתי האישית, ניתן יהיה לראות את הנייר במחיר גבוה יותר ממחירו הנוכחי, אך הדבר תלוי בעיקר בביצוע רכישה חוזרת של החוב ע”י החברה (חשוב להבין כי לחברה יש אינטרס שהמחיר הנוכחי יהיה נמוך ככל הניתן).

בטווח הארוך יותר (שנה קדימה) יגיע מועד תשלום. מועד תשלום זה למרות שאינו מובטח ותלוי בשינויים (ולכן דורש מעקב צמוד) הינו בסבירות גבוה שכן הצפי הוא כי החברה תמשיך לעמוד ביחסים הפיננסיים על מול האשראי הבנקאי שלה. עם נסתכל שנתיים קדימה כבר יכולה להיות בעיה שכן במידה ולא ינתן אשראי בנקאי או הערכה על האשראי הקיים, החברה תצטרך לפרוע יותר מ-200 מיליון ש”ח ללא תזרים מזומנים צפוי, היא תוכל לעשות זאת רק מול מימוש נכסים, אך כמו שנאמר הדבר צפוי לקרות רק ב-2012.

כמו כן החברה הגישה תשקיף להנפקה – הרחבה של הסדרה הנוכחית, הנפקה של סדרות חוב נוספות ועוד… כלומר החברה מתכוונת לגייס כסף. במידה ואכן הדבר יצא לפועל, מדובר באיתות חיובי נוסף. כמו כן אחד הסעיפים מגביל את החברה בביצוע הדבר ברכישה חוזרת של לפחות מחצית מאגרות החוב של סדרה א’ במחיר מלא, האם יכול להיות שהחברה רוכשת כעת כחלק מאסטרטגיה ארוכה יותר? אין מספיק מידע בשביל לענות על שאלה זו בוודאות…

לסיכום, כמו שאמרתי – אני החזקתי את הנייר ומכרתי אותו. אני מאמין, על פי הנתונים הקיימים, כי מי שמחזיק בנייר בערכו הנוכחי יוכל לממשו במחיר גבוה יותר, אך עלול בטווח הקצר לראות אותו במחיר נמוך יותר (מה שיכול להוות נקודת כניסה טובה יותר). אני מתכנן לא להיכנס לנייר כרגע ולחכות להתייצבות של המחיר. במידה והחברה תתחיל לרכוש את הנייר, זה יכול להיות איתות חיובי לרכוש אותו, עד אז ממליץ לחכות – מחיר טוב יותר (שיגרר מהמשך הירידות) צפוי בחודשים הקרובים.

בכלל כפי שכבר כתבתי בעבר, אני מאמין כי בשלב זה עדיף להמתין בחוץ עד לסוף חודש שישי תחילת שביעי, אז לדעתי השוק יתחיל עליות ויהיה פחות תנודתי.


ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח יורו טרייד – תיקון טכני
  2. יורו טרייד – הערכה
  3. אגח יורו טרייד – הצעת מתווה להשקעה והסדר
  4. אג”ח יורו טרייד – האם ההשקעה חרגה מהכללים?
  5. אגח יורו טרייד – כיצד אתרים כלכליים מטעים משקיעים
הוספת תגובה

התגובה