Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגח בריבית משתנה כחלופה להשקעה בסיכון נמוך

Tuesday 13 כApr, 2010

האם השקעה באג”ח בריבית משתנה יכולה לשמש כתחליף להשקעה בסיכון נמוך בשוק שבו הריבית עתידה לעלות?

השקעה באג”ח בריבית נמוכה – אינה כדאית ואינה השקעה נבונה, נכון להיום! בגלל שהריבית במשק עתידה לעלות.

אך האם אכן השקעה באג”ח בריבית משתנה טובה עבורנו או יכולה לשמש כתחליף להשקעה בסיכון נמוך בשוק שבו הריבית עתידה לעלות?

תחילה יש להבין מהו אג”ח בריבית משתנה…

אג”ח בריבית משתנה הינו נייר חוב שקופון הריבית שלו אינו קבוע אך מוגדר (בניגוד לאג”ח בעל קופון קבוע בו ערך הריבית המשולמת ידועה וקבועה מראש).

לרוב מדובר על הצמדה של ריבית הקופון שנושא האג”ח לריבית נפוצה אחרת על פי נוסחה מוגדרת. לדוגמה ריבית מק”מ פלוס חצי אחוז או ריבית לייבור פלוס חצי אחוז.

האג”ח יכול להיות צמוד, אך ברוב המוחלט של המקרים יהיה צמוד למטבע, כך שריבית מק”מ פלוס חצי אחוז תיהיה שיקלית וריבית לייבור פלוס חצי אחוז יכולה להיות לדוגמה צמודת דולר.

לפיכך אג”חים בריבית משתנה שמונפקים בארץ ולא עבור מטבע חוץ יהיו שקליים – מה שאומר כי הם לא צמודי מדד! נקודה זו חשובה ומיד נחזור אליה.

כמובן שכמו תמיד – לכל כלל יש יוצא מן הכלל!

האם אג”ח בריבית משתנה עדיף בשוק שבו הריבית עתידה לעלות?

קביעה זו קשה וצריכה להיות פרטנית פר נייר, אך מכוון שכבר נשאלה השאלה נציג את התשובה על הכלל והנפוץ…

המרבית המוחלטת של האגחים בריבית משתנה שאינם צמודים למטבע חוץ (מה שמכניס לנו סיכון/סיכוי של שערי חליפין משתנים) הינם נושאי ריבית שאינם צמודי מדד!

התשבוה כאן – תתייחס לאותם ניירות!

נכון שככל שהריבית במשק תעלה הריבית על ניירות אלו תעלה (בהתאם לנוסחה שנקבע) ולכן – ניירות אלו לא יפגעו במידה והריבית תעלה (כצפוי ובניגוד לאגחים בריבית קבוע שעלולים להיפגע מעליית הריבית במשק) – אך הקרן שלהם כן נפגעת שכן היא אינה שומרת על ערכה כמו אותם ניירות בריבית קבועה – שכן הראשונים אינם צמודים למדד!

חשוב לזכור כי יש קשר ישיר בין רמת עליית המדד לקביעת גובה הריבית. הנגיד עתיד לעלות את הריבית במשק בשביל לווסת את המדד. היעד שהשנתי של המדד הינו בין 2%-3% בשנה ובשנים האחרונות ראינו לא פעם חריגה כלפי מעלה מיעד זה.

לפיכך, למרות שהקרן לא נפגעת במונחי שוק, היא כן נפגעת בתוצאה הסופית לעומת הניירות המקבילים בטווח הארוך! (ריבית דה-ריבית)

כמו כן ניירות אלו שצמודים לריבית הנהוגה בשוק היום – אינם נושאים ריבית גבוה גם כך שכן ריבית היחס שלהם מראש נמוכה!

האם ניתן להשתמש באגחים אלו כחלופה להשקעה חסרת סיכון שמבוטחת מפני עליית הריבית בשוק?

באופן עקרוני כן, אך לדעתי האישית יש חלופות טובות יותר…

אם בוחרים לעשות שימוש בכלי זה צריך להבין את הסיכון שעומד מאחוריו (לדוגמה במקרה של היפר – אינפלציה בשוק!) ואת “היקף הביטחון” שמושג מעליית הריבית לעומת החיסרון של הפסד ההצמדה למדד.

במידה ובכל זאת זהו רצון המשקיע אני הייתי אומר כי מעבר לאפיק זה צריך להעשות רק אם חלק יחסי של ההשקעה שמופנת לאפיק חסר הסיכון וכי יש לשקול צעד זה רק לתקופה קצרה בעת שהריבית במשק עולה ולא להשאיר את ההשקעה לפדיון רחוק שכן הפגיע בהמשך באי ההצמדה למדד יכולה להיות בעייתית.

לדוגמה אם בחרנו לשים שליש מהתיק באפיק חסר סיכון כדוגמת אגחים ממשלתיים, ניתן לחלק את השליש לשתי שישיות ולשים חלק אחד באג”ח בריבית קבוע וחלק שני באג”ח בריבית משתנה.

כמובן שאין לראות בדוגמה זו המלצה – מי שמכיר אותי יודע כי אני טוען כי השקעה בריביות נמוכות בשוק הנוכחי אינה השקעה טובה (זהו היה מלכתחילה הנושא שבו התמקדתי במאמרים.כתבות והדעות האחרונות באתר) וכי השקעה שאינה צמודת מדד יכולה להיות בעייתית בעיתות משבר (מדדים גבוהים אינה המצאה ישראלית למרות שישראל התנסתה במדדים גבוהים די הרבה בתקופות עבר).

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח בריבית משתנה
  2. אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?
  3. לקיחת משכנתא להשקעה בסיכון נמוך ליצירת רווח הוני
  4. אגח עצמון כחלופה להשקעה סולידית
  5. אפריקה ישראל – שווי סדרות האגח, או כיצד עושים 30% רווח על השקעה בסיכון נמוך
הוספת תגובה

התגובה