Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגח יורוטרייד – סקירה

Tuesday 22 כJun, 2010

חברת יורוטרייד כבר נמצאת זמן מה על כוונת ההשקעות שלי, עם חשיפה אישית משתנה לנייר, תוך רכיבה על התנודתיות במחיר השוק (עד כה בהצלחה).

בעקבות השאלה הבאה החלטתי להעלות גם את התשובה (שיכולה להיות רלוונטית עבור משיקיעם נוספים) וגם סקירה רחבה יותר של החברה והאגח:

במצגת החברה האחרונה מופיע שווי הוגן לנכסים ליום 31/12/09 כ-324 מליון ש”ח חלק החברה ובאתר הבורסה מופיע נכסים בלתי שוטפים כ-473 מליון ש”ח.

מה המשמעות של “חלק החברה” והאם שווי הנכסים עלה?

גם ניסיתי להעריך מה סך הרכישות העצמיות של החברה לאורך השנים מהאגח אבל זאת עבודת נמלים לפענח את זה ממאיה, יש דרך פשוטה יותר?

האם אין חשש שאין החזקות מוסדיים בנייר לפי אתר הבורסה? (בפנדר מופיע רק אחזקות של קרנות נאמנות, איך אפשר לדעת אם יש גם מוסדיים?)

האם נכסי החברה נחשבים טובים ככה שלא כדאי לחברה לממש?

יורוטרייד – שווי נכסים ויחס חובות

ההפרש בין שווי הוגן כפי שמוצג לחלק החברה הוא הבדלה חשבונאית שלמען האמת אינני מבין לבוריה… וקשורה בקיזוז פחת והצגה חשבונאית בין מחיר הוגן למחיר קנייה וכדומה (על פי התקינה החדשה).

אך נדרש לדייק: השווי ההוגן כפי שאתה מציג אותו – 324 מליון נכון ל-31/12/09 הינו השווי ההוגן של החברה לפני קיזוז החוב על הנכסים. חלק החברה לאחר קיזוז הנכסים (מה שניתן לקבל עבורם במקרה של מכירה, לפי שווי על הנייר) במקרה של פירוק הינו סך של – 62 מליון בלבד!. שווי זה עומד כנגד החובות האחרים של החברה שאינם מול הנכסים – כגון החוב לבעלי האג”ח!

השווי ההוגן המלא של הנכסים הינו כ- 512 מליון בלבד (וזאת בהפרש לערך הרשום בדוחות כפי שפורסמו בעבר, שם המחיר היה גבוה מעט יותר).

השווי באתר הבורסה של הנכסים הבלתי שוטפים הינו של 473 מליון ואת הערך הזה יש להשוות ל512 מליון ולא ל-324 מליון ולכן ההפך הוא הנכון (וזאת לפי הדוחות הלא מבוקרים, על פי הצהרת החברה ממרץ!).

בנוסף יש לקחת בחשבון כי לרוב מימוש נכסים מסוג נכסי החברה, במסגרת הסדר, יכולים להניב תוצאות טובות פחות מהרשום בספרים – כלומר מחיר ראלי למכירה במקרה של פירוק נמוך מהשווי בספרים!

כך שאם בעבר היה הפרש הוגן של 62 מליון ש”ח, סביר להניח כי היום הוא נמוך יותר. זאת מול חוב מלא של קצת פחות מ- 70 מליון למחזיקי האג”ח (שנסחר בכשליש משוויו).

יורוטרייד – חישוב סך הרכישות העצמיות

חישוב סך הרכישות העצמיות של החברה יכול להיות מחושב פשוט מלקיחת כמות הניירות המונפק בתשקיף (או נכון יותר בתוצאות התשקיף) והחסרה של כמות הניירות הנסחרת כיום, כך מתקבלת ההיתרה שיצאה מהמחזור (אם בכלל).

אך הרכישה האחרונה בוצעה ב-24/12/2009 וזאת במסגרת האישור מתוכנית הרכישה מ- 2008. החברה עדיין לא רכשה (נכון לכתיבת שורות אלו) מהאג”ח במסגרת תוכנית הרכישה שאישרה ב- 4.2.2010.

יורוטרייד החזקות מוסדיים

יש החזקות של קרנות שונות כפי שניתן לראוות בקישור הבא:

http://www.bizportal.co.il/shukhahon/reverse_holdings.shtml?p_id=1101054

אך אלו החזקות קטנות באופן יחסי.

אם היו מוסדיים נוספים שמחזיקים בחלק קטן הם לא נדרשים לדיווח כבעלי עניין ולכן תוכל למצוא את זה רק בניתוח תיקי ההשקעות שלהם (עבור מי שמפרסם).

יורוטרייד – איכות נכסי החברה

אני אישית מאמין כי איכות הנכסים באופן יחסי טובים. מדובר על נכסים מניבים בגרמניה והולנד, ולכן אני מאמין שזה עניין של זמן עד שמחירהם יחזרו לעלות לערכי הרכישה המקוריים.

הבעיה היא (או הסיכון) – האם החברה תצליח לשרוד את התהליך בשביל להתחיל לראות את האור ואולי אף להנות מהפירות ויש כאן חשש אמיתי!

ולכן התשואה היא איפה שהיא. אם זה היה תלוי בי, במסגרת הסדר, הייתי רוצה בטחונות, הורדת דמי ניהול והבטחת הכנסה מתזרים המזומנים מהנכסים (עבור מחזיקי האגח), והולך להסדר של פריסת החוב מול החברה (שוב – תחת מגבלות של משיכת מזומן מהחברה). הבעיה היא כי מהצד השני יש את את הנושים האחרים, הבנקים, שאולי לא יסכימו אם הרצון הזה – שכן להם אין כמעט מה להפסיד ממימוש מלא של הנכסים כעת, יקבלו את הכסף כנושה מעודף.

במקרה כזה של מימוש – סביר להניח כי בעלי האג”ח יראו מעט מאוד מהכסף חזרה. מהצד השני אתה לא משלם מחיר מלא על החוב בכל מקרה – כך שהסיכון נמוך, גם אם מייצג הפסד אפשרי ביחס למחיר נוכחי.

כאמור אני מחזיק בנייר…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח מטיס קפיטל – הודעה בדבר GPM
  2. מטיס קפיטל אגח א – קנייה
  3. יורוטרייד אגח א – השקעה עם פוטנציאל
  4. פטרו גרופ אגח א – מעקב
  5. סקירה סיביל אגח א
הוספת תגובה

התגובה