Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגח להמרה – דוגמה כללית

Wednesday 7 כApr, 2010

למרות שאני לא אוהב להסביר דברים כאילו על רגל אחת, אני השתדל להבהיר מעט על כך כי אני חושב שהנושא חשוב.

אג”ח להמרה נושא מאחוריו חוב בדיוק כמו אג”ח רגיל ההבדל הוא בכך שקיימת אופציה להמיר את החוב במניות לפי יחס המרה מוגדר ומוסכם מראש.

נגיד שיש אג”ח לא צמוד שהערך הכתוב מאחוריו הוא 100 אגורות לנייר ויחס ההמרה שלו הוא אחד-לאחד, כלומר במידה ואתה מעוניין בכך ניתן לתת לחברה את האג”ח (ובכך לוותר על החוב) ולקבל מנייה אחת של החברה.

מתי יהיה כדאי לך להמיר את החוב למנייה – כאשר מחיר המנייה גבוה מ-100 נכון?

ומתי תעשה זאת בפועל? במועד מאוחר ככל האפשר שכן מחיר המנייה יכול לרדת אך כל עוד אתה מחזיק באג”ח החוב של ה-100 מובטח לך ובמידה ולא ישולם יש לך עדיפות על בעלי המניות. כאשר אג”ח מגיע למצב כזה אנו אומרים כי האג”ח נמצא בתוך הכסף. כאשר ההמרה לא כדאית אנו אומרים כי האג,ח נמצא מחוץ לכסף.

לפיכך בתרחיש שתיארנו, אם מחיר המנייה פתאום עולה ל-150 כמה תיהיה מוכן לשלם על האג”ח?

לפחות 150, נכון? אבל אם אני מחזיק באג”ח למה שאני המכור לך את הנייר ב-150, אני מוכר לך גם את הביטוח על הנייר (בצורה פשטנית) ולכן הדרוש לקבל גם תשלום בצורה של פרמייה על הביטוח. לכן מחיר האג”ח יהיה גבוה יותר ממחיר המנייה כל עוד הוא נמצא בתוך הכסף.

כאשר המנייה תרד – האג”ח ירד בשיעור כמעט זהה וכאשר המנייה תעלה האג”ח יעלה בשיעור כמעט זהה. לפיכך – כן, המנייה מושכת את האג”ח – אך רק כאשר הוא נמצא בתוך הכסף (או במקרים מסויימים קרוב לכסף). כמו כן בגלל שאג”ח נושא קופון ריבית הוא לא בהכרח יהיה בעל תשואה שלילית כאשר הוא בתוך הכסף וזה כבר תלוי בנתונים ובמחירים השונים של שתי הניירות.

כאשר יחס ההמרה אינו אחד לאחד, ניתן לקבל את מחיר הכדאיות להמרה על ידי חשבון פשוט. הכללים האחרים נשארים זהים.

כאשר ניתן לחשב את הפרמייה ויודעים את יחס ההמרה ניתן להסיק את הכדאיות של מעבר ממנייה לאג”ח להמרה ולהפך של אותה חברה (כמו המקרה של טאואר).

אבל שוב מדובר על הסבר חלקי בלבד ואם הייתי רוצה להיכנס לכלל הפרטים והאפשרויות שיש למשקיע בנושא זה, הייתי צריך לרשום מגילה שלמה, ניתן להעביר הרצאה של כמה שעות על אג”ח להמרה ויש להתחיל עם ידע מוקדם נוסף בשביל להבין את הכל ולכן אני הסתפק בזה:

ברוב המוחלט של המקרים כאשר אג”ח נמצא בתוך הכסף הוא עדיף על המנייה, כאשר אג”ח מתקרב לכסף אין בכלל שאלה, וכאשר קיים אג”ח להמרה מחוץ לכסף באותם תנאים לאג”ח רגיל של החברה העדיפות שלו ברורה.

אג”ח להמרה מחוץ לכסף באותם תנאים לאג”ח רגיל של החברה העדיפות שלו ברורה!

אם יש שתי אגחים של אותה חברה באותם תנאים עדיף אג”ח להמרה על אג”ח רגיל.

בנוגע לכך שהאג”ח יורד וניהיה מחוץ לכסף – האם כדאי למכור את האג,ח ולעבור למנייה (אני מניח שזאת היתה השאלה שרצית לשאול) – כפי שאולי שמת לב לא יתייחסתי למקרה זה. אי ההתייחסות היתה בכוונה תחילה, שכן כל מקרה לגופו.

יהיו מקרים שהמעבר יהיה כדאי ויהיו מקרים שלו. תלוי בצפי של המחיר העתידי של המנייה לעומת מחיר החוב הנוכחי ולוח הסילוקין שלו. גם נושא זה סבוך ואני לא הכנס אליו בדיון מסוג זה.

דבר אחרון האם ניתן להמיר את האגח בכל רגע נתון או רק בתאריכים קבועים?

דבר ראשון צריך שהוא יהיה בתוך הכסף בשביל שיהיה כדאי להמיר אותו (רק במידה וזה לא היה ברור).

דבר שני – בעקרון כן (בתלות בתנאי ההנפקה כפי שמופיעים בתשקיף), אבל למה שתעשה את זה? המרה מבוצעת על סמך כדאיות ובמקביל למועדי התשלום.

מה המטרה של החלפת האג”ח במנייה לפני כן?

נגיד שיש לנו אג”ח כמו בדוגמה הקודמת. השווי שלו בשוק הוא 150 ומחיר המנייה 150 (נזניח רגע את הפרמייה), יחס ההמרה הרשום אחד לאחד. התשלום הקרוב יפדה את כל הקרן בעוד שלוש שנים.

האם כדאי לך להמיר כעת? מה יקרה אם תמיר ומחיר המנייה יצנח ל-80? מחיר האג”ח (נניח עם בטחונות מלאים) יהיה קרוב למאה ומחיר המנייה יהיה נמוך מכך. לכן יש עדיפות להשאר עם האג”ח.

הסיבה היחידה להמרה כזו (והיא יכולה להתבצע בכל מקרה ע”י מכירת האג”ח בשוק וקניית המנייה) היא כי המנייה משלמת דבידנד שגבוה מקופון הריבית על הקרן באג”ח וגם אז, כמובן, יש יוצא מהכלל- שינוי יחס ההמרה במידה ומחולק דבידנד.

כמו שניתן לראות - גם זהו נושא שאני לא הכנס אליו בפרוטרוט כאן.

מה למדנו?

שיש הרבה ללמוד אם רוצים למקסם את הרווח בהשקעה!


ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מתי כדאי לרכוש אגח להמרה?
  2. אגח להמרה של חברת טאואר
  3. תמליל הצאט 2.5.2010 – אג”ח להמרה בסיס
  4. פרמייה שלילית באגח להמרה – התנהגות נכונה
  5. השקעה באגח להמרה מול השקעה במניות
הוספת תגובה

התגובה