Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגח מטיס קפיטל – התחלה של הסדר?

Monday 18 כApr, 2011

בעוד אנו דנים באגח של מטיס קפיטל ובירידות החדות שעברו אליו ממועד הפרעון החלקי שהיה בו – יוצאת הודעה מחברת הבת – פטרו גרופ - על בעיה אפשרית – בעיה שתשפיע חזק יותר על החוב של מטיס כלפי מחזיקי האגח של החברה מאשר ההשפעה על החוב של פטרו כלפי מחזיקי האגח שלה!

הסדר במטיס? תשלום בפטרו?

נכון מצב החברה לא טוב, אבל זה היה ידוע גם קודם… נכון שההודעה האחרונה לא חיובית (היא בהחלט שלילית) אך גם אין בה חדש… בנתיים מטיס שילמה את התשלום האחרון ולכן נקודת המבחן הבאה היא התשלום בפטרו גרופ בעוד קצת פחות מחצי שנה…

שימו לב אני לא טוען כי החברה תשלם, הסדר כולשהו בשני החברות זה עניין של זמן, אבל אמרנו את זה כבר לפני יותר משנה. נכון שככל שהמצב הנוכחי נמשך מצב מחזיקי האגח מורע וזהו הסיכון – שלא תיהיה יציאה להסדר בטווח הזמן הקרוב, ולא הפוך שתיהיה יציאה להסדר!

החשש הלא מוסבר מהסדרים (למרות שאין בכך תקינות) אינו הגיוני – כאשר אנו מדברים על מחירי הקנייה בשוק של ניירות אלו. ברור לכל מי שקונה (או לפחות צריך להיות ברור) כי אגח שנסחר ב- 50-40 ו-30 אגורות ליותר משקל – לא יכול לשלם את החוב במלואו, אך באותה מידה מי שקונה את הנייר לא צריך לצפות לתשלום מלא.

אך בואו נראה מה נאמר לנו בחדשות הרעות שהתקבלו וגרמו לצניחה הנוספת – חברת נכדה (חברת בת של חברת בת) קיבלה התרעה על ירידה מתנאי המימון (מה שיכול לגרור פדיון מיידי). מעשית החברה חולקת על כך ולעת זו לא התקבלה בקשה רישמית לפדיון מיידי.

מדובר על אותה חברה שמטיס שילמה את הריבית על חובה רק כעת. אז נכון אלו לא חדשות טובות, אך גם לא צריכות להפתיע.

לגבי ערך עתידי – כאשר אני בוחן אגח אני מסתכל על נתונים פיננסיים – אני לא חושב שהשוק יודע לתמחר באופן נכון ולכן לא נותר לנו דבר חוץ מזה (ונניח בצד רגע את הטיעון הקבוע שיכול להיות שהנתונים מטעים או כי מרמים אותנו, נכון הדברים קיימים, אך בתפוצה הרבה פחות רחבה ממה שניתן לחשוב – וכן זהו סיכון שיש לקחת בחשבון אך רק בראייה כוללת לכלל תיק ההשקעות שלנו ולא באופן פרטני – זו לפחות דעתי).

לפטרו גרופ הון עצמי חיובי, הבעיה שם היא תזרימית ולכן החשש כי החברה תילקח מבעלי המניות ע”י הנושים הינה עולה בקנה אחד עם ההגיון. כן זהו סיכון, אך סבירותו נמוכה. חברה עם הון עצמי חיובי עדיין שווה כסף ולכן יכול להמצא לה קונה. מעבר לכך בגלל שעניינו הוא באגח, גם אם תילקח החברה ע”י הנושים, הם לוקחים גם את החוב!

כפי שציינתי, למעשה מימוש האחזקה בפטרו-גרופ לדעתי לא יעשה ללא אילוץ ע”י החברה, שכן אז אין למטיס זכות קיום. אך עדיין לנכס יש ערך ובהנחה שאנו מגיעים למצב שבו הנושים לוקחים את החברה הם יכולים לממש את הנכס. דבר זה בפני עצמו ילחץ על החברה להגיע להסדר (התרחיש הסביר) ולמרות שבמקרה זה ייתכן כי תיהיה תספורת, וכן חלק מהחוב יומר למניות, עדיין ההצעה תיהיה טובה יותר (תיאורטית) ממחירו הנוכחי של האגח (גם ערב הירידות הנוכחיות).

דרך אגב, הדבר מתבסס על נתוני הדוחות של פטרו גרופ מרבעון שלישי, שכן דוח סיכום שנה עוד לא פורסם. אך לא נראה כי המצב הולך להשתנות, כן תיהיה שחיקה בהון העצמי, אך הוא ככל הנראה לא ימחק – וזהו סיכון נוסף שיש לקחת בחשבון – ואחריו צריך לעקוב.

זוהי גם הסיבה שהזמן משחק כנגד מחזיקי האגח. יש לזכור כי גם בפטרו גרופ וגם במטיס יש נושים שקודמים למחזיקי החוב של החברות ולכן החלק שעומד מול מחזיקי האגח מצטמצם ככל שעובר הזמן. לדבר השפעה כפולה על מחזיקי החוב (אג”ח) של מטיס ש”יהנו”
ממה שישאר לבעלי המניות של פטרו-גרופ ואז יצטרכו לחכות שהנושים האחרים יקבלו את חלקם לפני שיתחילו לראות ערך.

כאשר בוחנים את הצד של מטיס המצב כבר פחות טוב. מטיס מתנדנדת סביב ערך אפסי, כאשר בסיכום השנתי (2010) נכנסה להון עצמי שלילי וסביר כי הוא יתרחב ככל שיעבור יותר זמן. נוסיף לכך את הבעיה התזרימית גם פה ואת הנושים הקודמים למחזיקי האגח – ואנו מבינים ממה נובע החשש.

אך עדיין, ההון העצמי שלילי בערך של מעט יותר מ- 10% מסך הנכסים, או מעט יותר מ- 20% מסך החוב מול האגח. ניתן לומר כי במימוש ערכי הנכסים יהיו נמוכים יותר וכי אם נדבר על שנה הבאה יחס ההון העצמי השלילי לסך החוב מול האגח יגדל בצורה משמעותית (דבר שאכן יכול להשאיר את מחזיקי האגח עם ערך נמוך או ללא ערך בכלל) – ופה הסיכון הגדול.

אך במקביל אנו רואים כי הנציגות לא יושבת על שמריה וכי נבחנות דרכי הפעולה. כן יש סיכון אך כנראה לא בסדר הגודל שניבט ממחיר השוק הנוכחי של האגרת.

ועדיין – לטווח הקצר, חדשות רעות מהסוג שראינו יכולות להמשיך להוריד את ערכו של הנייר. ובעוד אני אישית לא מתכוון להרחיב במיידי את ההשקעה, אני כן חושב שבהנחה שהנתונים הפיננסיים לא משתנים ובהנחה שהמחיר הנוכחי ישאר או יהיה נמוך יותר – אני בהחלט יבדוק אפשרות זו שכן למרות הסיכון (ושלא תטעו הוא קיים) התוכלת של ההשקעה (לפחות כרגע) חיובית!

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • פטרו גרופ
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מטיס קפיטל אגח א – כדאיות השקעה
  2. מטיס קפיטל אגח א – קנייה
  3. מטיס קפיטל אגח א – מועד תשלום
  4. אגח מטיס קפיטל – הודעה בדבר GPM
  5. אגח מטיס קפיטל – אסטרטגיית יציאה
הוספת תגובה

התגובה