Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?

Wednesday 16 כJun, 2010

פולישק אג”ח ב’ – 1119734 – חלופה להשקעה בטוחה?

הרבה דובר ברשת ואף כאן באתר (ובאתר שחקן מעוף שם אני מנהל את פורום אג”ח) על ההמרה של פולישק אג”ח א’ לפולישק אג”ח ב’.

היום, יום ההחלפה, והנייר נסחר (עדיין לפני סיום) במחיר “שיא” של 60 אגורות לנייר, כאשר הממוצע היומי על 47.5 אגורות (כאשר כמות המסחר בפועל יחסית נמוכה!).

מי שרוצה לקנות היום יכול לקנות כמויות גדולות של הנייר קרוב לקצה העליון, החל ממחיר של 55 אגורות…

אני מזכיר כי עוד בזמנו אמרתי כי המשך החזקה בנייר כאשר גירד את מחיר ה- 70 ואף היה מעליו אינו כדאי ואני אמרתי למכור.

עבור ההחזקה בוצעה המרה מלאה, ללא תשלום מזומן (תשלום המזומן בוצע רק מול מי שהחזיק את הנייר טרום ההסדר או מול החלק הלא סחיר – שהיה צריך להפדות בעבר).

אפילו מחיר הנייר רגע לפני הפסקת המסחר היה באיזור 64 אגורות (כלומר הפסד של 10%).

כעת לאחר ההחלפה מחיר הנייר ירד בצורה משמעותית ונסחר במחיר של 50 ואף 60 אגורות.

דווקא כעת כאשר הנייר במחיר יחסית נמוך ובתשואה של מעל ל-30% השקעה זו יכולה לשמש כאלטרנטיבה טובה!

בימים הקרובים צפוי תנודתיות במקרה הטוב או קפאון במקרה הרע במחיר הנייר, אך כהשקעה ארוכת טווח היא בעלת פוטנציאל לא קטן בכלל.

לחברה יש תקופת חסד של שלושה שנים לתשלום הקרן (ואז מבוצע בעשרה תשלומים שווים). בינתיים תשלם החברה את הריבית הנצברת כל שלושה חודשים.

בשנה הקרובה במחיר נוכחי מדובר על כ- 5% ריבית על הכסף כל שלושה חודשים! בשנתיים שלאחר מכן על כמחצית מערך זה.

בנוסף ריבית שוק של 30%, לדעתי, הינה ריבית גבוהה עבור הנייר, לפחות ביחס לניירות דומים היום בשוק ולכן הפוטנציאל ברווח הוני גבוה יחסית.

אני אומנם קיבלתי כמות קטנה של הנייר החדש במסגרת ההחלפה (היו לי ניירות לא סחירים של החברה), אך אני מתכוון לעקוב ורכוש בימים הקרובים.

פולישק אג”ח ב’ כחלופה להשקעה בטוחה?

לדעתי השקעה בנייר זה בטוחה יותר מהשקעה במרבית הניירות שנחשבים בטוחים ועליהם אני נשאל מדי יום (בעלי תשואה של 3-5-7-10% תשואהשנתית).

כן הנייר יהיה תנודתי יותר, אך מי שמשקיע בניירות בתשואה נמוכה בכל מקרה לא עושה את זה עבור רווח הוני אלא כהשקעה ארוכה.

כן נדרש מעקב צמוד יותר על ההשקעה ויכולת הפרעון של החברה, אך אני מאמין כי הדבר נכון בתקופה זו גם (אם לא במיוחד) מול ה”חברות הבטוחות”.

וכן אני מאמין כי פוטנציאל הרווח מהנייר גבוה והסיכון נמוך באופן יחסי…

מי אמר שאין הזדמנויות בשוק …

הערות חשובות -

יש להמתין מספר ימים לפני השקעה כחלופה להשקעה “בטוחה” שכן מחיר השוק של הנייר יכול להפגע בימי המסחר הראשונים! (באותה מידה שיכול לעלות, בחלופה להשקעה “בטוחה” אנו רוצים להמנע מתנודתיות זו).

דבר שני – אסור לשים את כלל ההשקעה בנייר מסוג זה כאשר מדובר בחלופה להשקעה “בטוחה” ואף מומלץ לפזר על מספר ניירות נבחרים בתשואה זו וגם אז רק חלק מההשקעה הכוללת עליה רוצים לשמור!

דבר אחרון – אין לשים כסף שצריך להיות נזיל, מטרת ההשקעה כאן עבור חלופה הינה לטווח ארוך ונדרש להתעלם מתנודתיות בנייר.

עצה – יש להמשיך לעקוב, אני הפרסם נקודת יציאה לפי התפתחויות בנייר ואני מדגיש שוב יש להמתין מספר ימים לפני כניסה שכן הנייר בהחלט יכול עוד לרדת!

השאלה הגדולה היא – האם באמת פולישק תוכל לשלם?

יש שתי אסטרטגיות אפשריות:

אחת לקחת את הסיכון ולקנות עכשיו. הסיכון הוא כי החברה לא תעמוד בתשלום הריבית הראשון. זהו סיכון שלפי דעתי שווה את הפוטנציאל של הרווח, כלומר הסיכוי גדול מהסיכון להערכתי…

אפשרות שנייה – להמתין לתשלום הריבית הראשונה ולראות כי החברה עומדת בתשלום מתזרים מזומנים של פעילותה. אם כך הדבר אין חשש לתשלומי הריבית הנוספים (או נכון יותר הסיכון יורד בצורה משמעותית) ואז לקנות.

סביר להניח כי אז המחיר כבר יהיה גבוה יותר, אך אולי בכל זאת ישחק לנו השוק במגמתו וניתן יהיה למצוא את הנייר במחיר מציאה.

שתי האסטרטגיות (לדעתי) לא צריכות לקחת בחשבון את אפשרות תשלום הקרן שכן משקיע חכם יצא קודם לכן כאשר מחיר הנייר יהיה גבוה ואחוז הריבית האפקטיבית נמוך – מה שיקרה בהנחה כי החברה תעמוד במספר תשלומי ריבית (כלומר כשנה – שנה וחצי מעכשיו). לא סיבר להניח כי נייר שנושא ריבית אפקטיבית (ללא פגיע בקרן, שמהווה גם הוא פוטנציאל של כ-100% רווח) ימשיך להיסחר במחיר הנוכחי – אם אכן משלם!

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח בריבית משתנה כחלופה להשקעה בסיכון נמוך
  2. אגח עצמון כחלופה להשקעה סולידית
  3. פולישק – סיכום השקעה ישנה ותחילת דרך חדשה
  4. סקירת המהלך באגח פולישק מאז ההסדר
  5. אגח יורו טרייד – הצעת מתווה להשקעה והסדר
הוספת תגובה

התגובה