Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אינספייר אגח ב – ניתוח הצעה להסדר

Tuesday 14 כDec, 2010

בהמשך לכתבה מאתמול על אי הכדאיות בכניסה לאגח ב של חברת אינספייר בגלל מגמת הנייר (סכין נופלת) החלטתי לבדוק לעומק ולבצע את החישובים להצעת ההסדר כפי שפורסמה לא מכבר ולבדוק מהו הפוטנציאל לרווח אם בכלל הקיים באגח עבור המשקיע.

אינספייר אגח ב – הצעה להסדר

ההצעה נכון להיום היא דחיית החוב ותשלום בודד בעוד 4 שנים (מיום חתימת ההסכם), ריבית הקופון ותנאי האג”ח נשארים זהים (כלומר צמוד מדד ללא ריבית).

בנוסף מוצע בטחון בדמות מניות חברת הבת. כעקרון אין בכך משמעות של בטחון אמיתי, שכן גם חברת הבת בבעיה (כפי שפורט כאן באתר), כמו כן במקרה של חדלות פרעון בכל מקרה נכסי החברה עוברים למחזיקי האג”ח ולא ראיתי כי נכתב שהמניות יהיו בבטחון ראשון לבעלי האג”ח (כך שזה חסר משמעות).

כפיצוי לדחייה החברה מציעה שתי אפשרויות. או קבלת 20% ממניות החברה, או אופציה ל51% ממניות החברה אך עם הגבלות שאינן מאפשרות מימוש ממשי של האופציה בכל מצב (כמו כן לחברה אופציה לקנות את האופציה במחיר יחסית נמוך בחזרה).

חשוב לזכור כי זוהי רק הצעה ויכול להיות שלא תאושר (אני לא הייתי מסכים לה) ויכול להיות שלא תצא בסופו של דבר לפועל (תמשך או תידחה).

אך האם מדובר בהצעה שמייצגת רווח כולשהו למחזיקי האגח ביחס למחיר הנוכחי של הנייר? ומה ביחס לתשואה רצוייה לאחר המרה? האם יש פוטנציאל רווח הוני? והאם הוא מספיק גבוה בשביל להצדיק רכישה של האגח כעת?

בואו נבחן את הנתונים:

חישוב שווי אג"ח ב' של חברת אינספייר תחת ההצעה הנוכחית

כפי שניתן לראות, כרגע מחיר נוכחי לתקופה המוצעת נותן תשואה רשומה של כ- 26% (בסיום ההסדר). בהתחשב בכך שמדובר בחברה עם סיכון ופרעון בודד בעוד 4 שנים ללא קופונים בדרך – כנראה מדובר בתשואה אפקטיבית נורמלית לנייר בעל אותם ערכים – ולכן אין בכך פוטנציאל רווח הוני משמעותי.

יותר מכך, תשואה רצוייה מנייר זה בתחילת הדרך יכול להיות ראלית בשוק הנוכחי מ- 20% ועד 30% ולאחר זמן מה (שנה פלוס) יכולה לרדת לכיוון ה- 15% ופחות מכך, בתלות בהתאוששות החברה והתקרבות למועד תשלום.

כפי שניתן לראות רווח פוטנציאלי מקניית האגח כעת ומכירתו בשוק לאחר השלמת ההסדר (ביצוע ההמרה) בעייתי בלשון המעטה - ויכול אפילו לגרור הפסד למשקיע. רווח פוטנציאלי לפיכך תלוי בשווי הפיצוי בלבד! הבעיה כאן היא כי שווי המניות לאחר ההסדר צפוי לרדת (ועוד קודם לכן) – ומלכתחילה לא מדובר ברווח פוטנציאלי גדול שיכול להצדיק את הסיכון / סיכוי במקרה זה.

מאיפה כן יכול לבוא רווח – בגלל העניין בשוק וככל שהתקדם תהליך האישור ייתכן ומחיר השוק עצמו יעלה (כפי שראינו בניירות דומים) – אך ללא הודעה על שינוי בתנאים, עליות מסוג זה לא יהיו מוצדקות וינבאו מספקולציה בלבד.

למעשה מה שקונים כאן במחיר הנוכחי זה מחיר החוב לאחר הביצוע (כאשר קיים סיכון כי לא יבוצע), והפוטנציאל טמון בהימור - האם ההצעה תשופר! לדוגמה הנציגות יכולה לדרוש ריבית שנתית – מה שישנה את כל התמונה (והחישוב הנ”ל). פרעון חלקי במזומן, כמות גדולה יותר של בטחונות, פיצוי כולשהו אחר וכיוצא בזה…

אני אישית לא נכנס להשקעות שאין בצידן רווח מובטח משמעותי, ולמרות שאני בהחלט יכול לראות את הפוטנציאל בהשקעה זו – אינני חושב כי היא נבונה ובמידה ומבצעים את ההשקעה נדרש להבין את הסיכון להפסד! (ויש פה נורת הזהרה גדולה).

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אינספייר אגח ב – “התפוצצות” ההצעה להסדר
  2. אינטרקיור – הצעה להסדר אגח
  3. אינספייר אגח ב’ – המשך מעקב
  4. פלג ניא – ניתוח הצעת הסדר
  5. סקיילקס ג – הצעה להחלפת אגח
הוספת תגובה

התגובה