Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אמפל והשקעתה ב-EMG – הסגה נמשכת

Monday 2 כMay, 2011

נכון שהפסקת הזרמת הגז הנוספת (בעקבות אירוע חבלני – פיצוץ צינור), אנא התרחיש הטוב וניתן לראות את זה מול מחיר המנייה וגם האגח. אך האם השוק לא קופץ רחוק מדי?

בואו נבחן את הדברים…

על פי מאזן החברה נכון לסוף שנת המס הקודמת (הדוח האחרון) לחברה מאזן של 4,960,349,000 (שזה כמעט חמישה מילארד ש”ח) והון עצמי חיובי של 633,667,000! לחברה אין בעיה של הון חוזר, היא לא בנתה על קבלת דבידנד מ-EMG אך גם לא ביצעה הפחתת ערך.

אמפל שילמה 130 מיליון דולר עבור מניות EMG, לפי מחיר דולרי גבוה מהנוכחי. כעקרון אם נמחק את ההשקעה כולה נגיע להון עצמי שלילי בחברה – כך שיש סיכון (כפי שדובר בהתחלה) – אך האם תרחיש זה ראלי או סביר?

אמפל – התרחיש הגרוע ביותר

בתרחיש הגרוע ביותר EMG אינה שווה דבר – המצרים מפסיקים לעבוד עם החברה, לחברה חובות גדולים וה”נכס” היחיד שלה זה צינור שאין בו צורך יותר ולכן יש למחוק את כל ההשקעה של אמפל ב-EMG.

אמפל שילמה 130 מליון דולר עבור מניות EMG, לפי מחיר דולרי גבוה מהנוכחי. כעקרון אם נמחק את ההשקעה כולה נגיע להון עצמי שלילי בחברה – כך שיש סיכון (כפי שדובר בהתחלה) – אך האם תרחיש זה ראלי או סביר?

לדעתי האישית תרחיש זה למרות שקיימת סבירות לקיומו אינו התרחיש הסביר ביותר. המצרים עדיין יצטרכו למכור גז החוצה בשביל הכנסות. הם גם לא יחליטו לפתוח קו מקביל ולהפסיק לעבוד עם החברה שכן אין זה עומד במבחן הכלכלי.

במידה ותרחיש זה מתממש – מניות החברה אינן שוות דבר אך האגחים עדיין מקבלים את מרבית הכסף. ניתן לעשות את החישוב המדוייק אך במידה ואכן מתממש מחיר השוק ירד לפני שיעלה ולכן אין טעם בהשקעה כלל – לא במניות ולא באגחים.

אמפל – תרחיש סביר

התרחיש הסביר הוא כי החברה ממשיכה לשלם את האגח (ולכן הסיכון שם הוא די נמוך ממשית) וממשיכה לחיות בצל בעיות ב- EMG. בעיות אלו יכולות להגיע לפתרון וסביר כי יגיעו בסופו של דבר. ייתכנו מספר אפשרויות – החל מחזרה לפעילות של החברה (ואז מניית אמפל צריכה לחזור למחיר אולי נמוך במעט ממה שהייתה במקור) ועד למכירתה לממשל המצרי/לחברת הגז של מצריים של EMG (שאז סביר כי מרבית ההשקעה המקורית תצא וגם אם לא אמפל כחברה תמשיך לחיות).

חשוב לזכור כי לא מדובר בהשקעה של אמפל בלבד ב- EMG, למעשה היא מחזיקה בנתח הקטן בחברה, כאשר חברת הגז של טוויאן וחברות אמריקאיות נוספות (גם אמפל אמריקאית דרך אגב) מחזיקים בחלק גדול מהחברה והממשל המצרי וחברת הגז המצרית עדיין מחזיקות בחלק הארי של החברה.

בהתחשב בכך שהחזקות EMG בידי ה”משקיע המצרי” יכולות לעבור לממשל בכל מקרה על רקע שחיתות (בהמצעות הלהמה), כמו גם ההחזקות/הטבות של בניו של מוברק בחברה (EMG) ובכך שחברת הגז המצרית גם היא שייכת לממשל המצרי (מי שלא יתפוס את השלטון) – בכל מקרה מרבית הרווחים שייכים לעם המצרי (בתיאוריה, או למי שעומד בראשו), כאשר שוב – EMG גובה אחוזים מהמכירות עבור השירות שהיא נותנת לחברת הגז המצרי – כאשר בכל מקרה מרבית ערך המכירה עוברת לחברת הגז!

כלומר המשך עבודה תחת תנאים חדשים היא האופציה ההגיונית. כן יכול לעלות ממשל איסלמי קיצוני שלא ירצה למכור גז לישראל על בסיס עקרונות, אך לא נראה כי לשם פני הדברים. מה כן – ידרש לעשות סדר, חלוקה מחדש של ההחזקות (פנימית במצריים), פתיחת החוזים מול ישראל (מחיר הגז) [ראה גם תרחיש אופטימי] ואולי הורדת אחוז הגבייה של -EMG.

אך מזה להגיע למחיקה טוטאלית של הערך של EMG – לדעתי זו קפיצה גדולה (גם אם קיים הסיכון לכך).

אמפל – תרחיש אופטימי

כעקרון אם חוזה המצריים מול ישראל נפתח והמחיר עולה (גם רטרואקטיבית כפי שדובר) והמצריים ממשיכים לעבוד דרך EMG בלי לשנות את אחוז העמלה – אז למעשה ההחזקה שווה יותר מכפי שהיתה קודם למשבר!

גם תרחיש זה אינו סביר, אך הוא סביר יותר מהתרחיש הגרוע ביותר (שוב לדעתי – וזו דעה בלבד!), כך שאין טעם לדבר על כך בהרחבה. בכל מקרה במחיר נוכחי, למרות שיכולות להמשיך להיות ירידות (גם במנייה וגם באגח), לדעתי יש פוטנציאל גדול. כן האגחים יותר יציבים, אך הפוטנציאל בהם גם הוא נמוך.

כעת כאשר אולי הקורא מבין את הסיכונים והתרחישים טוב יותר הוא יוכל לקבל החלטה רציונלית שמתאימה לתיק האישי שלו – זאת לפחות התקווה שלי ככותב שכן אני לא פה בשביל לייעץ, רק להביע דעה!

אמפל – מניות או אגחים

לגבי ההשוואה בין האגחים למניות – דבר ראשון התרחיש הפסימי עדיין לא התממש במלואו…

דבר שני על מול הפוטנציאל הירידות זהות לאורך הזמן!

כלומר – הפוטנציאל באגחים באותה תקופה היה כ- 5% וירדו מעל לכך, הפוטנציאל במנייה היה כ- 50% ויירד פחות מכך. אז נכון שהירידות במניות היו גדולות יותר (שוב נקודת הבחינה היתה לאחר הסבב הראשון) ונכון שהפגיעה באגחים היתה נמוכה יותר מזו של המניות – אך אין לבחון אחוזית בלבד – ברור שאגחים יציבים יותר…

כמו כן התרחש התרחיש הפסימי (פיצוץ נוסף) והמניות מתמחרות אותו טוב (כפי שניתן לראות), אז ברור שהמניות נפגעו יותר… באותה המידה הכל כבר היה יכול להיות מאחורינו ואני עדיין חושב כי לא כדאי להספיד את החברה…

ברור כי ככל שהדבר ימשך ואם יהיו אירועים נוספים – מחירי הניירות ימשיכו לרדת, כאשר מחיר המניות עתיד להפגע יותר, אך בסופו של דבר גם סיפור זה יגמר ובעוד הוא יכול להגמר טוב או רע (ע”פ התרחישים למעלה), אנו בחונים את הסביר – ולכן, למרות שיש פוטנציאל להמשך ירידות נוספות, בנקודה הסופית קיים פוטנציאל רווח גדול יותר במניות מאשר באגח.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אמפל אמריקן – סדרות החוב
  2. תמליל הצאט 6.3.2011 – שאלות קהל: אגחים של דלק נדלן, אמפל ומטיס
  3. מעריב אגח ד – הסאגה נמשכת
  4. מעריב אג”ח ד – תרחישים
  5. מטיס קפיטל אגח א – קנייה
הוספת תגובה

התגובה