Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

אנטר הולד אגח ב, 4740163 – הצעת רכש

Wednesday 28 כOct, 2009

היום בבוקר פורסמה הצעת הרכש לאג”ח ב’ של אנטר הולד, מספר נייר – 4740163. למעשה ההודעה נמסרה כבר אתמול בלילה באתר הבורסה ומי שעוקב אחר ההודעות שם – היה יכול לקצור פירות על כך במסחר שבוצע בעת הפתיחה ואף לאורך היום.

אתר Money-knights דיבר על הנייר כבר זמן רב!

דבר ראשון הציין כי מי שעוקב אחרי הפרסומים באתר היה צריך לגלות את האטרקטיביות של אג”ח ב’, אנטר הולד מספר 4740163, כבר לפני זמן רב. בדרך אומנם היו מספר תהפוכות והמחיר עלה וירד, אך המחיר המומלץ של 35 אגורות לאיגרת ומטה לא השתנה לאורך הזמן.

האטרקטיביות של אנטר הולד אג”ח ב’ היתה בערבון שיש מולו – 39,270,073 מניות של חברת טיב טעם. שאפילו במחיר הנמוך ביותר שנרשם עבורה באותה תקופה (ועד שנה אחורה) של – 64.4 אגורות למנייה (של טיב טעם), נותן ערך מינימלי של 31.61 לאג”ח ב’ של אנטר הולד.

כלומר לאג”ח זה היה לאורך כל הדרך גבול תחתון נייד, ובגלל שחברת טיב טעם ככל הנראה תשפר את מצבה בעתיד (למרות שאין לכך הבטחות, אך עד כה ניתן לראות התאוששות יפה במחיר המנייה) – מדובר היה בבטחון טוב יחסית, למחיר הקנייה הנוכחי (לא עבור מי ששילם ממיטב כספו את המחיר המלא של האגרת).

בבדיקה לאחור של תקופה של שנה, בדיקה שכל אחד יכול היה לעשות באופן שוטף (כפי שהוצג גם בעבר באתר) ניתן היה בנקודות זמן רבות לאורך הדרך לרכוש את האג”ח במחיר הנמוך ממחיר הערבות לנייר. כמובן שהיה מעורב גורם מסויים של אי וודאות בדבר, אך הסיכוי עלה על הסיכון (לפחות לפי דעת האתר, ראה תנאי שימוש באתר לפני קבלת החלטות פיננסייות בעקבות העיון באתר).

דרך אגב, אפילו אם ניקח את המחיר הגבוה לכאורה של 35 אגורות לאג”ח ב’ של אנטר הולד, המחיר שבו התחיל האתר להתעניין בנייר, מדובר ברווח נוכחי של מעל 24% בפחות מחצי שנה, או כ- 60% מול מחיר נוכחי כאשר מתחשבים במחיר הנמוך שהיה זמין למשקיע הפרטי לאורך התקופה המדוברת.

מהי ההצעה החדשה שגרמה לקפיצה של 10% לאחר עלייה של 30% בשבוע האחרון?

חברת הארגז הציע לרכוש את כלל אגרות החוב, אנטר הולד אגח ב’, במחיר של 46.06 לאגרת, מחיר הגבוה בכמעט 17% ממחיר האג”ח בסגירה אתמול ובמחיר הגבוה ביותר מ-30% מממוצע המחירים בחודשים האחרונים.

הדבר מעלה שתי שאלות עיקריות:

 1. למה מישהו מוכר במחיר הנמוך ממחיר הצעת הרכש?
 2. איך זה שרגע לפני ההודעה במחזור גדול מהרגיל לנייר היתה עלייה של 30%?

נתחיל מהשאלה השנייה, בגלל שהתשובה שלה לא ברורה. דבר ראשון יכול להיות שאכן פשוט גילו משקיעים את הנייר, והכל במקרה. כמובן שיהיו מי שיגידו כי היה כאן שימוש במידע פנימי, אך נשאיר את זה לרשות לניירות ערך…

למה מישהו מוכר במחיר הנמוך ממחיר הצעת הרכש?

שאלה מעניינת, אך לא חסרת תשובה, ההצעה מוגבלת לזמן קצר, ואחד הסעיפים שבה אומר כי אם לא תיהיה הענות של 75% מכלל אגרות החוב של הסדרה, חברת הארגז, שומרת לה את הזכות למשוך את ההצעה. כלומר המחיר שאליו מדובר 46.06 אגורות לכל אג”ח ב’ של אנטר הולד אינה מובטחת בסופו של דבר (הערת צד – המחיר הסופי לאגרת יכול להיות מעט גבוה יותר שכן הכסף הופקד כערבון וצובר ריבית).

ולשאלה הגדולה – האם כדאי להענות להצעת הרכש?

נבדוק את הנתונים. ערך מנייה של טיב טעם בדגימה רנדומלית שבוצעה היום היה 97.7 אגורות למנייה. כמות המניות שמשמשות כערבון – 39,270,073, מה שנותן הבטחה (בזמן זה ובתלות במחיר השוק העתידי של המנייה) לשווי מינימלי, לכל הסדרה של האג”ח, של – 38,366,861 ש”ח. כלומר מחיר מינימלי של כמעט  47.96 אגורות לאג”ח ב’ אנטר הולד מספר 4740163. מחיר הקנייה שמציע חברת הארגז – 46.06 אגורות לנייר, כלומר מעט יותר מ-4% רווח נוסף (שימו לב כי ברגע כתיבת שורות אילו מחירו של אג”ח ב’ אנטר הולד נמוך ממחיר הקנייה, מה שאומר שבמקרה של קבלת המניות הרווח הפוטנציאלי אף גדול יותר).

כמובן שכל החישובים תלויים במחיר המנייה של חברת טיב טעם, כעת כל מה שנותר זה לחשוב האם המנייה שווה יותר או פחות ממחירה הנוכחי.

קיימים שלושה אפשרויות להמשך:

 1. ההצעה תאושר וחברת הארגז תקנה את החוב.
  במקרה זה סביר להניח כי היא תדרוש את מניות חברת טיב טעם ותהפוך להיות בעל עניין בחברה, מה שככל הנראה יוביל בסופו של דבר לעלייה במחיר המנייה.
 2. ההצעה לא תאושר ולא תיהיה בקשה של הנושים הנוכחיים לפרעון מיידי (כבר נקבע פגישה של הנושים העקריים/מוסדיים בשביל לדון בדרך בה הם יפעלו).
  במקרה זה החברה, אנטר הולד, תמשיך להיות חייבת לנושים את הכסף. המניות ישמשו כערבון וקיים סיכוי, אם כי קטן כי החברה תצליח להתאושש ותחזיר חלק גדול יותר של החוב ואולי אף את החוב כולו (לחברה יש 5 שנים עד לתשלום החוב כולו, כאשר התשלום הראשון בעוד שנה של 20% מסך החוב). חשוב לזכור שווי החוב אינו 80 מיליון בגלל ההצמדה למדד הוא תפח כבר למעל ל-87 מליון כאשר החוב נושא גם ריבית שנתית של 7.45%.
 3. בעלי החוב הנוכחי ידרשו פרעון מיידי מה שככל הנראה ישאיר בידיהם את מניות טיב טעם, שוב לפי מחיר שוק נוכחי של 47.96 אגורות לכל אג”ח ב’ של אנטר הולד. במקרה זה המשקיע הפרטי יוכל לחכות למועד טוב יותר למכירה של המנייה. גם במקרה זה נכנסים גורמים בלתי ידועים בגלל שהמוסדיים יהפכו לבעלי עניין וייתכן וינסו למכור את המניות במחיר אטרקטיבי יותר (מחיר המנייה של טיב טעם נמוך ממחירה מלפני שנה בכ-20% ומהמחיר הממוצע של מספר שנים אחורה ביותר מ-80%).

עבור מי שהקשיב וקנה בזמן…

כל שנותר לך, המחזיק/משקיע  הפרטי, להחליט הוא האם לענות להצעה בחיוב, למכור את האגח בשוק או להמתין ולראות כיצד הדבר התפתח.

אם תענה להצעה בחיוב, תוכל לקבל עוד כמה אחוזים של רווח. אך בסופו של יום הכל תלוי בהחלטה של המוסדיים להענות או לא להענות להצעת הרכש של אג”ח ב’ אנטר הולד. כלומר מענה חיובי זהה להמתנה.

אם תמכור במחיר השוק, אומנם תפסיד מספר אחוזים (לפי ערך נוכחי), אבל תבטיח מחיר הגבוה, הרווח שלך ממחיר הקנייה ותוכל לסיים את “ההרפתקאה” הזו ולהעביר את הכסף למקומות אחרים.

אם תחליט להמתין, תוכל לשמוע מה המוסדיים מציעים, כנראה שתקבל את המניות של טיב טעם, אך במידה שלא – אפשרי כי בטווח הקצר המחיר של האגרת ירד מתחת למחיר הנוכחי, כאשר כל המשקיעים המהירים ימשכו את ההשקעה, גם במחיר של הפסד. במקרה כזה מענה חיובי לא יעזור לך שכן תשאר עם האג”ח של אנטר הולד ובדיעבד ההחלטה הנכונה היתה למכור ולקנות במחיר הנמוך יותר ובכך להגדיל את הרווח.

חשוב לזכור כי בסופו של דבר ההשקעה מגובה בערבון שמחירו יכול להשתנות, לעלות או לרדת.

מה Money-knights מתכוון לעשות?

לפני קריאת הפסקה הבאה, חובה להכיר בתנאי השימוש של האתר *.

כידוע, גם אני השקעתי בנייר זה, ואני בוחר להמתין, לדעתי ההחלטה הנכונה תיהיה לאפשר לחברה לנסות לעמוד בתשלומים, מופרך ככל שזה יהיה, במידה ולא יצליחו לעמוד בכך, תמיד הערבון יכול לשמש כבטוחה. נכון שיש “סיכון” בביטחון זה, אך לדעתי האישית הסיכוי עולה על הסיכון במקרה זה.

 

* מבלי לגרוע מהאמור לעיל – אין לראות בכתוב לעי”ל כהמלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. אנטר הולד אגח ב’ מספר נייר – 4740163
 2. אנטר הולד אגח ב, 4740163 – התרגיל?
 3. 3 אג”חים, 2 מניות, 1 רווח פוטנציאלי גדול
 4. הצעת המרה טאו אגח ב לטאו אגח ג
 5. פלג ניא – ניתוח הצעת הסדר
הוספת תגובה

התגובה