Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

ביצוע שורט על מדדי התל בונד

Sunday 6 כJun, 2010

פוטנציאל הרווח מצפי הירידות ע”י ביצוע שורט על מדדי התל בונד

נתחיל ונומר כי למרות שאני מדבר גבוהה – גבוהה ולמרות שאני מכיר ויודע להשתמש בכלים של שורט, אני לא מבצע את הדבר באופן עקבי והדבר נובע משתי סיבות עקריות:

  1. בהשקעה באג”ח יכולת החישוב וסבירות הידיעה (לפחות עבורי) גבוהה מאוד לכיוון החיובי (בהשקעות הנבחרות) – כך שלמעשה אני משקיע כמעט ללא סיכון ממשי ובתשואות גבוהות. עדיין לא הצלחתי לתרגם את הדבר לצד השני ולכן אינני עוסק בכך.
  2. אני מאמין כי גם בשוק יורד (שוק האג”ח) תמיד יהיו ניירות שיעלו והתשואה אליהם גדולה מאשר כל השקעה אחרת (אני עוסק בניירות שממוצע התשואה לזמן קצר אליהם גובלת ב-30% ויותר).

עוד דבר נוסף – הבעיה עם תעודות סל מסוג זה היא שהם עוסקות במדדים. אני לא עוסק במדדים אני עוסק בניירות ספציפיים!

כמו כן אני לא עוסק (ברוב המוחלט של המקרים) בניירות שנמצאים במדדים הגדולים/עקריים ולכן שורט על מדד גדול אינו רלוונטי עבורי.

איזו תעודת סל אתה רוצה לקנות?

אם מדובר על שורט על התל בונד 20 או אף 40 יכול להיות שאתה צודק, אך מראש הרווח שלך מוגבל גם בירידה (שכן אני לא צופה התרסקות רבתית כפי שקרה לפני שנתיים), מעבר לכך גם היום ניתן למצוא ניירות זולים בשוק האג”ח (באופן יחסי – לא כפי שהיה אז) ולכן לא בטוח שהם יסבלו מירידות כלל והם יכולים להזן את הירידות מניירות מסויימים ולצמצם אף יותר את פוטנציאל הרווח האישי שלך.

בועה בתל בונד? השפעת המוסדיים על השוק…

אני מסכים כי בחלק מהניירות יש התנהגות בועתית במידה מה, אך רק באלו עם אחוזי תשואה להשקעה נמוכים בצורה יוצאת דופן – כפי שכתבתי בעבר.

ההשפעה של המוסדיים קיימת, אך גם הם לא יכולים לעצור פניקה כפי שקרתה לפני כשנתיים ואז הם חייבים למכור הכל (בגלל פדיונות), האם הציבור יהיה חכם יותר הפעם? רק הזמן יגיד…

הריבית האלטרנטיבית כפי שקיימת בשוק היא נקודת הבסיס בהשקעות – כפי שכתבתי למעלה, אני מאמין כי ישנם השקעות עם תשואה טובה יותר משורט על התל-בונדים…

האם סביר שהם ישארו ללא שינוי במשך שנה – סביר שלא! כפי שכתבתי בעבר ההשפעה של העלאת הריבית הצפויה (למרות שהיא נדחת) תגיע בסופו של דבר וזה יקח הרבה פחות משנה עד שנתחיל לראות את השפעתה.

מה יכול לסייע להם לשמור על ערכם חרף כל הדברים הנ”ל: ישנה סבירות (קטנה ככל שתיהיה) כי ציבור המשקיעים הרחב דווקא יפנה לאפיק זה במידה וכן יהיה משבר (הכסף בכל זאת צריך לזרום לאיפה שהוא).

בפעם הקודמת הוא זרם החוצה, אני חושב שגם בפעם הבאה הוא יזרום החוצה (שכן אם אנשים באמת למדו הם צריכים למשוך את הכסף מהשוק בתחילת הדרך ולהזרים אותו פנימה בשיא המשבר), אך יכול להיות כי כאלטרנטיבה הוא יזרום לתל בונדים שהוכיחו כי הם מתקנים מהר מאוד את הירידות…

כפי שנכתב בעבר – אני מאמין כי תיהיה ירידה, אך הדרגתית ועקבית… ומנגד – להשקעה בשורט על מדדי התל בונד יש סיכון, אנו אומרים כבר מספר חודשים כי המדדים מנופחים וכי יש בהם בועה והמחירים ממשיכים לעלות. כאשר פותחים שורט, גם אם תגיע ירידה בסופו של דבר, לדרך למעלה יש משמעות רבה – במיוחד אם עושים זאת בצורה ממונפת!

חלופות לשורט על מדדי התל בונד

לגבי חלופות -  ההשפעה החזקה ביותר היא מה משך הזמן שאתה מתכוון להשקיע!

עדיין יש ניירות (גם בתל בונדים) שהתשואה שלהם לפדיון גדולה יותר מכל תשואה שתעשה בעקבות הירידות. השקעה לזמן ארוך בחוב חברות שישלמו בסופו של דבר בעוד שנתיים שלוש עם תשואה שנתית רשומה של 10%-15%-20% על ההשקעה זה כנראה הרבה יותר ממה שתעשה בהשקעה בשורט בתקופה הנוכחית ובהתייחס לכלל התקופה.

כן יהיה טוב יותר להשקיע בשורט בזמן הירידות ואז להיכנס לאותם הניירות אבל לא מדובר בהשוואה “תקינה” שכן יש לקחת בחשבון שני דברים:

  1. נכון שאני מדבר על ירידות באגחים בעלי תשואה נמוכה, אך אין בכל הבטחה, ירידות מתונות יותר אפשריות ולכן לא בטוח שתעשה רווח בשורט (למרות שסביר שכן), אך בטוח שתעשה רווח בהחזקה לזמן ארוך של הניירות אליהם אני מדבר (שאינם נמצאים בתל בונד 20 או 40…).
  2. גם אם אנו אומרים כי ההשקעה בתל בונד בשורט מבטיחה רווח בגלל הירידות הצפויות, אין זה אומר כי הניירות שאליהם אני מדבר יהיו זמינים בתשואות נוכחיות לאחר מכן.

כן יכול להיות שהתשואות יהיו גבוהות יותר, אך אני חושב כי סביר יותר שהפערים דווקא יצטמצמו…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. עליות במדדי התל בונד
  2. שורט על אגח שחר מחמ ארוך
  3. ביצוע השקעות מחוץ לישראל
  4. מעבר מקונצרני לאגח ממשלתי
  5. מימוש במחזור נמוך
הוספת תגובה

התגובה