Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

בקשה להמלצה לאגחים

Wednesday 4 כMay, 2011

אני מקבל הרבה פניות בנוגע ל”בקשות” למניהן להמלצות על אגחים, כמו גם שאלות לגבי עדיפות – אגחים שקליים מול צמודים, פיזור, טווח השקעה (מח”מ) ועוד…

אני משתדל לענות אליהם באופן אישי, אך צריך להבין כי אין כזה דבר המלצה גלובלית, יש להתאים את ההשקעה באופן מלא למשקיע ולרצונותיו ולפיכך יש לענות על מספר רב של שאלות ולבחון מספר גדול של פרמטרים – לרוב כאשר למשקיע עצמו אין את הנתונים או ההבנה הנדרשת בשביל לספקם!

ובכל זאת, כל ניסיון לתת מעטפת כולשהי להשקעות מסוג זה – שמיטבן נוטות לאגחים הבטוחים מסתכמת במספר נקודות מבחן – בלי להיכנס לפרטים…

כעקרון כמי שמאמין שבאגחים בטוחים נדרש המשקיע לכסות גם על אפשרות של מדדים, אני אישית מאמין כי ישנה עדיפות לכניסה דווקא לאגחים צמודי מדד ולא צמודי ריבית. נכון הריבית עוד תעלה (נכון לזמן כתיבת שורות אלא), אך היא תעשה זאת כאשר המדדים ירימו שוב ראש (פער הריביות לא יכול לגדול אם אין חשש ממדדים גבוהים) ולכן הדברים אקויולנטיים.

לעומת זאת במקרה של התפרצות אינפלציונית (דבר שיש לשמור מפניו תמיד), צמודי הריבית עלולים להפסיד… וזה מעלה את השאלה של טווח זמן ההשקעה כפי שמתואר למעלה.

בגלל שאנו יודעים שהריבית צריכה לעלות (שוב נכון לזמן זה) ובגלל שאנו רוצים למקסם את הרווח העתידי שלנו, אני אישית מאמין כי ישנה עדיפות ללכת על המחמים הקצרים – ללא קשר למשך ההשקעה הרלונטי. בהנחה שאנו יודעים כי הריבית במשק צריכה לרדת – אנו צריכים לנקוט בגישה הפוכה! הליכה למחמים הארוכים כמובן מכניסה סיכון נוסף של חוסר וודאות לגבי העתיד. בזמנים רגילים שבהם אין צפי לשינוי הריבית שוב הליכה על המחמ הקצר טנטרל לרוב את הסיכון מנפילת שוק – והדבר נכון במיוחד באגחים – כי אלו בסופו של דבר משלמים – ולכן גם במקרה של נפילה מועד התשלום עוד יגיע.

כלומר בכל מקרה אני חושב כי גם כעת (כפי שכתבתי בעבר) יש עדיפות למחמ הקצר ומי שרוצה להשקיע לטווח ארוך עדיף לו לקנות מח”מ קצר ולהשקיע את הקבלות פעם נוספת בעתיד – ולא לבנות על קנייה בודדת של ניירות לכלל טווח ההשקעה, למעט אותם מקרים בטוחים המוסבקים למעלה.

התשואות באגחים הבטוחים נמוכות וברור שהם יעלו עם עליית הריבית ולכן החשיבות הגדולה של מח”מ קצר (בעיקר בצמודות).

אלו אגחים עונים על הדרישות? ישנם מספר לא מבוטל, אך כמי שלא חושב שיש להשקיע באגחים בתשואה אפסית בשוק עם צפי ריבית עולה, תנודתיות וחוסר יציבות – אני לא רואה לנכון למנות אותם בשמם.

על מול התקבול שניתן לקבל היום בשוק ניתן באותה המידה כבר לשים לטווח קצר גם בפקדונות (שבהם הריביות התחילו לחזור) וגם באפיקי השקעה אחרים שיניבו למשקיע תשואות גבוהות הרבה יותר בסיכון סביר… אך זו רק דעתי.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מה קרה היום לאגחים של פטרוכימיים?
  2. אפשרויות השקעה לטווח ארוך
  3. המשקיע הפרטי והתיקון העתידי הצפוי באגח הקונצרני
  4. השקעות סולדיות וכדאיות השקעה בשוק האגח
  5. אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?
הוספת תגובה

התגובה