Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

דיסקונט השקעות אג”ח ד’

Monday 11 כApr, 2011

קיבלתי את הפנייה הבאה:

הי אלון,

להלן הנתונים: מח”מ כ-3 שנים, תשואה שנתית ברוטו 2.3% צמוד מדד.

האג”ח ירד לאחרונה בערך מתחילת החודש(ראיתי אקס ב-6/4 ותשלום ריבית ב-18/4), ושייך לתאגיד “חברת השקעות דיסקונט בע”מ, אשר הינה חברת אחזקות העוסקת בתחומים שונים, ביניהם: תקשורת,טכנולוגיה, נדל”ן מסחר ושירותים.
עיקר אחזקות החברה: סלקום,נטוויז’ן,אלרון,גיוון,שופרסל,כור, מכתשים אגן ונכסים ובנין.

כמשקיע סולידי (מובן לי שהתשואה נמוכה לתקופה ההשקעה) המעוניין לקנות האג”ח ולהחזיקו עד הפדיון, ולאור הנתונים שרשמתי לעיל, האם אין חשש לאג”ח ולדעתך החברה תחזיר התחייבויותיה?בעיקר (ולדעתי בלבד) שהאג”ח מושפע מכל האחזקות שלו? ואם האג”ח לדעתך “מסוכן”?

לתשובתך אודה,

ותשובתי לשאלה:

לפי ההגדרה שלך עצמך (ושל השוק) מדובר באגח שאינו מסוכן…

לאחזקות עצמן דווקא יש יתרון, מעבר לכך לחברה הון עצמי חיובי גדול וגב כלכלי, כך שלא הייתי חושש ממצב של אי תשלום בתנאי שוק נורמליים (שכן אני אף פעם לא אומר אף פעם).

החשש שלך לדעתי דווקא צריך לבוא משני כיוונים:

הראשון – הריביות בשוק עוד יעלו ולכן יכולה להיות שחיקה בערך הקרן. למעשה זהו אחת ההסברים הרציונליים לירידה שאתה רואה (כאשר יש לשים לב כי חלק מהירידה מוסברת גם בתיקון הטכני של הנייר). פירטתי בעבר את המשמעות של השקעה בניירות “בטוחים” בסביבת שוק של ריבית עולה. ממליץ לחזור ולקרוא.

לפיכך אתה צריך לשאול את עצמך האם אתה מחזיק לפדיון, אם כן גם לירידה בערך השוק והפסד על הנייר – לא צריכה להיות משמעות עבורך, אך אליך להיות מוכן לכך. בכל מקרה אם תחזיק עד הסוף והנייר משלם, אותם 2.3% פלוס מדד מובטח לך, גם אם בדרך יהיה משבר עולמי נוסף…

למעשה ירידת מחיר השוק תשרת אותך במידה מסויימת גם אם תשקיע במחיר הנוכחי ותרשום הפסד על הנייר בגלל הסיבה הבאה…

שתיים – הסיכון הגדול יותר עבורך כמשקיע סולידי הוא בפדיון מוקדם. במקרה כזה, האגח ישלם לך את מחיר הפארי שנמוך ביותר מ- 7% ממחיר הקנייה הנוכחי. אם זה יקרה בזמן קצר (סבירות נמוכה) מהקנייה אתה תרשום הפסד בפועל על הנייר.

ולמה שזה יקרה (אם בכלל) – בהנחה שהריבית ממשיכה לעלות ומחיר החוב נשאר אותו דבר או אפילו עולה חזרה למחירו הקודם, התשואה על הנייר תרד בעוד גובה הריבית בשוק גבוה יותר. פער ריביות זה “עלול” לעודד את החברה להנפיק אגח חדש עם קופון נמוך יותר (רווח נקי עבורה) ולשלם באמצעותו את החוב הנוכחי.

אם החברה יכולה לגייס חוב חדש לפי 3% נגיד (שזה יותר ממה שהניירות שלה נסחרים היום) ולשלם חוב שעליו היא משלמת 5% ריבית שנתית (שזה הקופון הנוכחי) – למה שלא תעשה את זה.

לכן ירידה וגידול בתשואה השנתית של החוב משרתות את המחזיקים בשלב זה – בניגוד להגיון.

גם פירוט על תהליך ושיקולים לביצוע פדיון מוקדם – ניתן למצוא באתר בהרחבה ולכן לא ניכנס אליהם כאן.

לסיכום -

דעתי לגבי השקעה בניירות בעלי תשואה נמוכה ידועה – אני נגד. אך מי שרוצה להשכיב סכומים גדולים של כסף, ללא התערבות ובסיכון נמוך – אפיק השקעה מסוג זה יכול לשרת אותו – כאשר מומלץ להבין מה הם התרחישים שיכולים להיות בנייר ולהיות מוכנים אליהם בשביל לא להיכנס לפניקה בהתממשותם.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • דיסקונט השקעות אגח ד
  • אגח דיסקונט השקעות
  • דיסקונט השקעות אגח
  • SHXEUB
  • דיסקונט השקעות אגח 7
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. סדרות חוב דיסקונט – השוואה בין סדרה צמודה ללא צמודה
  2. השקעות סולדיות וכדאיות השקעה בשוק האגח
  3. פולאר השקעות אגח ו
  4. המגמה המתמשכת באג”ח קונצרני
  5. פולאר השקעות אגח ו – כדאיות השקעה
הוספת תגובה

התגובה