Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

די מדיקל – שורת הפחתה

Wednesday 28 כApr, 2010

די מדיקל – משמעות שורת ההפחתה וכיצד הדבר ישפיע על ההשקעה?

לא מעט אנשים קמו היום בבוקר לראות שורה לא ברורה בחשבונם בשם “הפחתה די מדיקל” או שורה דומה.

כמובן שרבים היו מבולבלים כיצד במהלך הלילה – כמעט והוכפלה ההשקעה שלהם בנייר…

כמובן שהדבר רחוק מלהיות נכון, אך הבלבול בנושא גדול וה”חברה” שיושבים במרכז ההשקעות של הבנק לא ממש עוזרים (לפחות בבנק שלי).

שורת הפחתה – הסבר התהליך:

מפעם לפעם, כאשר מאורעות יוצאי דופן מתרחשים בשוק, גם אני פונה למרכז ההשקעות של הבנק במטרה לבדוק מה בדיוק קורה ואולי לקבל הסבר הגיוני, מן המוכן…

ברוב המוחלט של המקרים, בסופו של דבר, נדרש מימני להניע את הגלגלים בראש ולמצוא את הפתרון בצורה עצמאית, שכן במקרה הטוב נאמר לי שלא יודעים בדיוק מה קרה ובמקרה הרע שולפים הסבר שמסתבר כטעות חמורה (אך זה סיפור אחר לגמרי).

הסיפור של היום אינו שונה מרוב המקרים ואין זה מפליא…

למי שלא יודע, די מדיקל ביצעה ספילט הפוך 32 ל-1 במטרה להגיע למחיר שוק שיאפשר לה להסחר בבורסה בארה”ב.

כלומר, כל 32 מניות שהיו מוחזקות ע”י המשקיע אתמול נהפכו למנייה אחת היום בבוקר, כאשר ערך המנייה הותאם בצורה דומה, כך שההון לא השתנה.

במקביל, מסיבה לא ממש ברורה, החליט הבנק להוסיף שורה לא סחירה בשם - שורת הפחתה (ייתכן והדבר לא בוצע בכל הבנקים ו/או המוסדות הפיננסיים), שורה זו יצרה מצב בו ערך ההחזקה כמעט והוכפל, כך שבסיכום התיק ניתן לראות הפתעה נעימה היום בבוקר. הפתעה נעימה לפחות עד שמבינים במה מדובר…

השורה הנ”ל בסך הכל באה כויסות, והיא שוות ערך להפרש בין מחיר ההחזקה אתמול למחיר היום בהתחשב במחיר שוק של אתמול אך ביחס החזקה (כמות מניות) פחותה (לפי היחס של 32 ל-1). מצטער אם זה קצת מבלבל  ניקח דוגמה:

נניח שאתמול החזיק המשקיע 32 מניות, ערך השוק של המנייה היה 140 אגורות למנייה, כך שההון המוחזק היה 4480 (= 32*140).

היום בבוקר 32 המניות נהפכו למנייה אחת, שווי ההחזקה נשאר זהה, ולכן ערך המנייה הרלונטי היה 4480.

השורה שנוספה הינה שורה תיאורטית שמהווה חישוב של מחיר מנייה שאינו משתנה תחת אילוץ הספליט ההפוך, כלומר במידה ומחיר המנייה המוחזקת נשאר 140, ההון המוחזק בשורת המנייה היה 140 ולכן יש להוסיף הון מוחזק בשורת הדמה של 4340 (= 4480-140).

כלומר בבוקר, לפני התיקון הטכני של מחיר המנייה היה שבריר שנייה שבו כמות המניות עודכנה מ32 ל-1 והמחיר עדיין לא.

השאלה הנשאלת היא – למה היה צורך לחשוף את אותה שורה?

והשאלה הגדולה יותר היא – למה במרכז ההשקעות בבנק שלושה יועצים לא מסוגלים להסביר את זה?!?

די מדיקל – שורת הפחתה – סיפור מקרה:

כאשר התקשרתי למרכז של הבנק קיבלתי פקיד נחמד שאמר לי שהוא לא יודע להסביר את הדבר והוא יעביר אותי ליועץ במרכז. לאחר שיחה ארוכה אם אותה יועצת, שבמהלכה היא שלחה מיילים והתקשרה למספר אנשים שעוסקים בדבר – עדיין לא קיבלתי תשובה הגיונית, לפיכך הועברתי ליועץ אחר.

גם אותו יועץ אמר שקיבל כבר מספר פניות בנושא, אך הם לא קיבלו חוזר בנושא (תרגום: מידע שנשלך מהסניף המרכזי לגבי המסר שנדרש מהם לדקלם) והוא אינו יודע להסביר מה בדיוק מתרחש. ההמלצה שלו היתה לחכות לראות מה קורה מחר… כאשר אמרתי כי אני רוצה לדעת מה קורה היום – בשביל לדעת אם כדאי לי למכור או לא ואינני מצפה לתשובה של להמתין למחר, הועברתי ליועץ שלישי – מומחה.

כמובן שאותו יועץ מומחה גם לא ידע להגיד לי מה פשר השורה ומה בדיוק אני הקבל או לא הקבל במסגרת אותה שורה, הוא לא ידע מה יקרה לאותה שורה במידה ואני המכור את המנייה, לבסוף התייאשתי…

בדרך כמובן גיליתי את התשובה לבד, אך מאוד רציתי לשמוע את מרכז ייעוץ ההשקעות של הבנק שלי נותן לי את התשובה, שכן אינני מצפה שכול משקיע באשר הוא יבין זאת לבד. אני עדיין מחכה לתשובה…

במהלך השיחה ספרתי לא פחות מ-54 פעמים את האמרה “אני לא יודע” על גוונה השונים…

הדבר היחיד שנותר לומר הוא -

אני לא יודע למה אני משלם עמלות בשביל לשמוע אני לא יודע…

המקרה רק מוכיח את הצורך של כל משקיע באשר הוא ללמוד ולהעמיק את ידיעותיו הפיננסיות/כלכליות – שכן כמו שנאמר – “אם אין אני לי – מי לי…”

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. די מדיקל – הנפקה
  2. ההבדל בין השקעה באגח להשקעה במניות
  3. טאואר – סקירת סדרות האגח
  4. מכתשים אגן – למכור או להחזיק?
  5. שיקולי מס למכירת אגח ומניות
הוספת תגובה

התגובה