Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

דלק נדל”ן – הבן של תשובה “קונה” את האגחים של אבא וקוטף כותרות

Thursday 3 כDec, 2009

אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה קונה אגרות חוב של חברת דלק נדלן – מה זה אומר?

הבן של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק וכעת לאחר ההפרדה של חברת דלק נדלן מהקבוצה גם המחזיק העיקרי של מניות חברת הבת לשעבר, קנה מאגרות החוב של החברה (סדרות ג’ ו- ד’). סדרות החוב נסחרות בתשואה הגובלת ב-30%. הדבר דווח כהודעה באתר הבורסה ע”י החברה, למרות שלא מדובר בבעל עניין והחוב ההודעה יצאה למען הטעם הטוב (למיטב ידיעתי הדבר אינו מחייב דווח). בעקבות ההודעה פורסמה הרכישה במספר מקומות ובניהם באתר ביזפורטל -

http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml?mid=221327

אך מה באמת בוצע שם?

הרכישה שבוצעה היא בסדר גודל זניח לחוב הכולל. מדובר ברכישה של שניים מתוך 4 סדרות החוב של החברה, כאשר מאגח סדרה  ג’ של חברת דלק נדלן נקנו אגרות בסכום של 154,000 ש”ח ומאגח ד’ של חברת דלק נדלן נקנו אגרות בסכום של 200,000 ש”ח. למי שמכיר את פעילותו של אלעד תשובה ואת הגב הפיננסי שלו מבין שלא מדובר בסכום גדול, מעבר לכך זהו בערך גובה המשכורת השנתית שהיא התחיל לקבל מהקבוצה עצמה!

יצחק תשובה, האב, הזרים עד כה עשרות מיליונים של שקלים מכיסו הפרטי גם הוא לחברה, כך שבהתחשב בערך ההשקעה שמבוצעת ע”י (ויש שיגידו באמצעות) הבן היא השקעה זניחה לעומת סך ההשקעה של תא משפחתי זה.

בעקבות הפרסומים הועלו שתי שאלות עיקריות:

האם הרכישה יכולה להשפיעה או השפיעה על מחיר הסדרות של דלק נדלן?

כאשר מסתכלים על הנתונים, של הרכישה, מול נפח המסחר הכולל, מדובר על נפח של רק כ-25% מהנפח היומי בניירות, כאשר לכל הדעות לא מדובר בביצוע יומי שיחזור על עצמו אין לכך השפעה חזקה על מחיר הסדרות במסחר היומי ובוודאי שאין השפעה לטווח הרחוק.

יותר מכך, כאשר מסתכלים על נתוני החוב כולו, בשני סדרות החוב המדוברות ובשני הסדרות הנוספות, כל בר דעת יוכל להבין כי מדובר בסכום שולי ביותר. בואו ניבחן את הנתונים:

 • סדרה ג’ של חברת דלק נדלן מייצגת חוב כולל של החברה מול המשקיעים בסך של קצת פחות מ- 119.2 מיליון ש”ח.
 • סדרה ד’ של חברת דלק נדלן מייצגת חוב כולל של החברה מול המשקיעים בסך של קצת יותר מ- 425.2 מיליון ש”ח.
 • סדרה ה’ של חברת דלק נדלן מייצגת חוב כולל של החברה מול המשקיעים בסך של קצת יותר מ- 1271.6 מיליון ש”ח (כן – מדובר על מעל למילארד ש”ח חוב!).
 • סדרה ד’ של חברת דלק נדלן מייצגת חוב כולל של החברה מול המשקיעים בסך של קצת יותר מ- 570.6 מיליון ש”ח.

כלומר סך של – 2,386,587,000 כלומר – שני מילארד, שלוש מאות שמונים ושבע מיליון ש”ח (ועודף) של חוב של חברת דלק נדלן מול ציבור מחזיקי סדרות החוב שלה. כעת האם סכום של פחות מ-350 אלף ש”ח הוא משהו שנלקח בחשבון? האם יש לו השפעה על השוק?

בוודאי שלא!

האם זה גרם למסר אנשים לרוץ לקנות? אולי, אך לא ראינו זינוק ממשי במחיר הסדרות.

האם מדובר בסממן לעליות קרובות?

חלק מהמגיבים לאותם כתבות ראו לנכון לציין כי ניתן לראות ברכישה זו סממן לעליות צפויות במחיר סדרות החוב של חברת דלק נדלן. כמובן שכותרות כדוגמת: “הבן מאמין באבא…” ומשפטים כגון – “הבעת אמון או השקעה טובה?” ששובצו שם רק תרמו ליצירתיות הדימיון אצל אותם אנשים. אך האם יש אמת מאוחרי הדבר?

אינני כאן בשביל לנבא את העתיד. אינני חושב שהדבר אפשרי, אך נשאלת השאלה האם יש קשר בין פרסום הודעה שאין בה צורך, חשיפת הציבור לידיעה שאינה מציגה את כלל הנתונים ושופכת אור חיובי על סדרות חוב לבין כך שרק מספר ימים קודם לכן פרסמה החברה דוחות כספיים שבלשון זהירה – אינם טובים!

האם יכול להיות קשר בין שני הדברים?

בדוחות החברה מופיעה הפנייה של רואי החשבון לכך שלחברה גרעון בהון החוזר בסך של 1.808 מיליארד שקלים, ויכולות החברה לעמוד בפרעון התחייבויותיה בשנה הקרובה מותנית במימוש תוכניות הכוללות מימוש נכסים, קבלת אשראי, הקדמת שכר דירה והנפקת זכויות. ומה יקרה אם דברים אילו לא התממשו כמתוכנן?

הסבירות להצלחה בהנפקת הזכויות גבוה באופן יחסי, הנפקת הזכויות בפעם הקודמת היתה מוצלחת במידה רבה ומצב החברה אכן השתפר מאז. מעבר לכך בגלל שתשובה עצמו הוא המחזיק העיקרי סביר להניח כי הובלת המהלך עצמו ע”י בעל עניין שכזה תניב תוצאות חיוביות.

קבלת אשראי נמצאת גם בסבירות גבוה, לבנקים יש עניין בכך, אך קבלת האשראי מהבנקים לחברת דלק נדלן אינם ערובה להחזר חובות כמתוכנן. אם ללמוד מהעבר הקרוב סביר יותר להניח כי במידה והחברה לא תעמוד ביעדים מסויימים הדבר יגרור להסדר, ואפילו כך קבלת האשראי תלויה בעוד שני דברים עיקריים.

הקדמת שכר דירה ומימוש נכסים! שני גורמים אילו, גם אם יצאו לפועל כמתוכנן, יפגעו ברווח ובשווי העתידי של החברה. הקדמת שכר דירה יעשה על חשבון תזרים עתידי וככל הנראה יבוצע רק בעקבות הטבה שתינתן לשוכרים, מימוש נכסים בתקופה זו סביר שירשום הפסד במכירה, אך גם אם לא מוציא נכסים מניבים מהחברה ומצמצם את שווי נכסיה.

כך שהשאלה שצריכה להשאל היא – האם הוצאת ההודעה (או הרכישה עצמה) באה למתן את הדוחות?

תשובה לשאלה זו נמצאת רק בראשם של המעורבים בעניין. למען הסר ספק – אין בכתבה זו בשביל לרמוז לכך שמדובר במהלך שחוקיותו מוטלת בספק, אפילו יותר מכך, הכותב מאמין כי העסקה תיהיה משתלמת בסופו של דבר, רק שכרגע ככל הנראה יש עסקעות טובות מרכישה במחיר הנוכחי ואף שעבור הניירות המדוברים יהיה מחיר טוב יותר בעתיד.

לסיכום

אז כן קניית הניירות מהווה הבעת אמון, אך לא בהכרח השקעה טובה. כן אם לא יהיו בעיות בחברה והכל ינוהל בצורה חלקה, יעשה רווח. אך אם תתחולל פניקה (הקשורה לחברה עצמה או פניקה כללית בשוק) הניירות יכולים לאבד מערכם במהירות, גם אם בסופו של דבר יתקנו חזרה למעלה.

כלומר הצפי הוא להתאוששות כללית מתונה, או לחלופין להתרסקות, שיתכן שהחברה תוכל לצאת מימנה (אולי באמצעות הסדר חוב). בשני המקרים קיימת סבירות גבוה שבעתיד יהיה ניתן לעשות עסקה טובה יותר.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • דלק נדלן הסדר חוב
 • דלק נדלן הסדר
 • הסדר חוב דלק נדלן
 • תשובה אגח
 • דלק נדלן
 • ما معنى كلمة שלמ
 • ما معنى אבא
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. דלק נדלן – המנייה מול האגחים – הסבר
 2. דלק נדלן אגח ה – סקירה
 3. כדאיות ההשקעה בסדרות האגח של דלק נדלן בעקבות הורדת הדירוג
 4. בין דלק נדלן לאפריקה ישראל
 5. מיכה צ’רניאק ממליץ על דלק נדלן
הוספת תגובה

התגובה