Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

דלק נדלן – מנייה

Thursday 30 כDec, 2010

בעקבות התייחסתו הרבה לאגחים של חברת דלק נדלן אני חוזר ונשאל על המנייה של החברה.

הסיבה שחוזרת על עצמה ע”י אותם שואלים לרציונל שמאחורי השקעה במניית דלק נדלן ועדיפותה על השקעה בסדרות החוב של חברת דלק נדלן הינה כי – בהנחת תשלום האגחים החברה תצא מהבעיות הנוכחיות בה היא נמצאת ולכן הזינוק במנייה צריך להיות גדול באופן מהותי מזה של האגח.

בעוד העקרון הנ”ל ברור ולמרות שאני מאמין כי בעתיד אכן מניית החברה יכולה לעלות – אני עדיין מעדיף השקעה באגח החברה משני סיבות ברורות:

  1. בהשקעה באגח יש בטחון מסויים שלא קיים במנייה. בהנחה של תשלום הרווח עצמו ידוע (והוא גבוה באופן יחסי), מה שלא קיים במנייה. מעבר לכך כמו כל אגח, גם סדרות החוב של חברת דלק נדלן נהנות מעדיפות ברורה על המנייה, כך שמהתממש התרחיש הגרוע ערך המנייה יהיה אפס בעוד ערך האגח (או יחס החוב שישולם) עדיין יכול להציג למשקיע רווח!
  2. עצם התשלום של החוב במצב הנוכחי של החברה ישנה את החברה מהקצה לקצה – או שהיא תאלץ למכור את כל נכסיה, ולכן בסיכומו של דבר ערך המנייה אף יכול להיות נמוך יותר מערכו הנוכחי, או שיהיה צורך בהנפקות וגיוסים – מה שאומר דילול של בעלי המניות הנוכחיים, כך שגם עם מחיר המנייה עצמה יהיה גבוה יותר – ערך ההחזקה של המשקיע ייצג שיוויון במקרה הטוב או הפסד במקרה הרע!

פוטנציאל הרווח של מניית דלק נדלן מול פוטנציאל הרווח של אגח החברה – נקודות להשוואה

כרגע ערך החברה – דלק נדלן, למעשה נמוך מאפס – ערך החברה שלילי.

כמובן שהרבה תלוי בהתאוששות מחירי הנכסים ועלייתם למחירי טרום המשבר כאשר הם עוד בידי החברה.

הבעיה היא כי עבור התשלום החברה ממשת את הנכסים כעת (מכרה את מרבית הנכסים הטובים) – ולכן סיכוי זה קטן ככל שעובר הזמן.

מה שחשוב לזכור הוא כי תשובה מנסה (וכך אני מאמין כי השוק אכן מתמחר) להציל את שמו ופחות להציל את החברה (המנייה לא סתם נמצאת בחמש המניות הגרועות ביותר להשקעה ב- 2010).

לאחר מכן, אם ישארו נכסים, אם יוזרם כסף או אם החברה תיבנה מחדש – למניות יהיה ערך.

כרגע לא הייתי נוגע בהם בשום מחיר שכן למרות שיכול לקפוץ ב- 100% – לא יהיה לכך הסבר כלכלי, מדובר בספקולציה – וכהשקעה מסוג זה מדובר בהימור נטו.

לעומת זאת באגחים יש תשואה של 30%, כאשר בסדרה הקצרה יש תשואה מובטחת של כמעט 12% עבור פחות מחצי שנה של השקעה (כלומר יותר מכפול בחישוב שנתי) – כאשר כלל הפרעון (100%) מתוכנן להתבצע במאי.

מדובר בסדרה מוסדית ולמרות שיש פדיון נוסף של הסדרות האחרות, אני מאמין כי לפחות הפדיון הקרוב יבוצע – ולו רק בגלל שכרגע הקרב העיקרי הוא בסקטור הגז.

אתם יכולים להבין מה יקרה אם תשובה לא יעמוד בהתחיבויות של האג”ח תוך כדי מלחמה בשינויים במיסים בסקטור הגז?

הרי כל הטענה שלהם היא בכך שהם נכנסו עם התחייבות המדינה – ואך המדינה משנה את ההתחייבות שלה כעת?!?

כעקרון לא מדובר בסיבה כלכלית, אך עדיין מדובר בהרבה מאוד כסף – ולכן אני מאמין כי הסבירות לתשלום הקרוב גבוהה מאוד (כמובן שאין בכך הבטחות)…

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • דלק נדלן מניה
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. דלק נדלן – המנייה מול האגחים – הסבר
  2. דלק נדלן בעיסקת רודשף מול דלק קבוצה
  3. בין דלק נדלן לאפריקה ישראל
  4. דלק נדלן – חזרה על מקרה אפריקה ישראל?
  5. מיכה צ’רניאק ממליץ על דלק נדלן
הוספת תגובה

התגובה