Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

האם האגח של אפריקה ישראל הוא אגח בביטחון גבוה?

Tuesday 8 כFeb, 2011

לפני כשבועיים כתבתי באתר שחקן מעוף כי דווקא המחמ הארוך של אגח אפריקה ישראל עושה אותו אטרקטיבי…

לאחר מכן עלתה השאלה – “איך אפשר להגיד על אג”ח של אפריקה שהוא אג”ח בביטחון גבוה? בכל זאת מדובר על חברת נדל”ן”

שימו לב כי אני מפריד בין סיכון כפי שהשוק מתמחר לסיכון אישי (כפי שנלמד בקורס), כמו כן יש הבדל בין סיכון בנייר לבטחון בהשקעה.

אני הסביר…

למה אני מאמין כי האגח של אפריקה ישראל הוא אגח טוב להשקעה!

כאשר אני מדבר על האגח של אפריקה אני יוצא מתוך נקודת הנחה כי בגלל המחמ הארוך ובגלל שמועד התשלום הראשון עוד רחוק (ובכלל הפרעון מפוזר היטב) – הסיכון הגלום בהודעה על אי תשלום או יציאה להסדר שולי ביותר – וזה הדבר היחיד שמעניין אותי כמשקיע וכסוחר באגח!

הכוונה שלי היא כי הצפי לאגח הוא שלא יהיה תנודתי מדי (מייד נגיע למצב שבו כן נראה תנודתיות) – ולכן ביחס לחלופות באותו הסיכון היום בשוק – דווקא האגח של אפריקה מהווה בעיני חלופה טובה עבור השמקיע (שוב ברצוני לציין כי אני לא נמצא בנייר וכי השקעה באגח מסוג זה אינה חלק מאסטרטגריית המסחר האישית שלי).

נוסיף לכך את העובדה כי החברה לאחר הסדר שבו נמחק חוב (שהומר למניות) ונפרשה יתרת החוב ונקבל מצב עתידי של מספר שנים בהם לחברה לא צריכה להיות בעיה אמיתית להתגלגל – אם לא לצמוח…

ופה אנו מגיעים לנקודה החשובה!

בגלל שמדובר בשוק הנדלן הבינלאומי, שסבל כפי שכולנו יודעים במשבר האחרון באופן נרחב (למעשה היה הקטליזטור שלו), ישנם שלושה תרחישים אפשריים:

 1. השוק ימשיך את יציאתו מהמשבר באותו הקצב או בקצב מוגבר – מה שאומר החזרת שווי על מול הנכסים שנשארו בידי החברה (שוב – חשוב לזכור כי כבר לא מדובר באותה החברה של טרום המשבר, אלא בתמהיל נכסים שונה לחלוטין) – כלומר עליית ערך ותשלום החוב באופן מלא.

  הדבר נותן לנו תשואה עדיפה על חלופות בשוק האגח בלבד!

 2. השוק יאט את קצת ההחלמה כפי שניתן לראות בשנה האחרונה ונראה דשדוש בשוק (הנדלן הבינלאומי), אך עדיין במצב זה יבוצע התשלום בשנים הקרובות ועד לפרעון ניתן יהיה לגלגל את החוב או להמשיך במימושים נוחים יותר מבחינת החברה.

  הדבר נותן לנו תשואה עדיפה על החלופות בשוק האגח ובשוק המניות בדרגת הסיכון של החברה – אפריקה ישראל (זהו הכיוון עליו אני הייתי שם את הכסף).

 3. חזרה להדרדרות ומשבר נוסף (או תחתית כפולה) תוך זמן קצר. מחיר האגח במקרה זה אכן עתיד להיפגע, אך אני מאמין כי בצורה פחותה מהאלטרנטיבות. כמו כן גם אם נראה חזרה לירידות, בגלל פריסת התשלומים של האגח ומקורות המימון הקיימים – ביצוע תשלומי הריבית צפויים להיות בזמן – כך שזה רק עניין של לשרוד את המשבר הבא ולהמשיך להחזיק בהנחה שלא נוכל לצאת בזמן.

  הדבר נותן לנו תשואה עדיפה (גם אם שלילית) על חלופות בשוק האגח מול מחמים ארוכים בדרגת סיכון שווה ובוודאי על שוק המניות ובכללם על מניית החברה.

חשוב לזכור כי כמובן שאין הבטחות, אך בבחינת החלופות בחברות בעלות סיכון זהה במחמים כה ארוכים לדעתי מדובר על עדיפות ברורה דווקא לניירות של אפריקה ישראל. כמובן שאין להשוות את ההשקעה בנייר זה על מול השקעה בחברות ה”בטוחות” ועוד במחמים הקצרים – כן שם יהיה עדיפות בעת משבר ואף עבור דישדוש – אך לא מדובר כלל על אותו סדר גודל של תשואה אפקטיבית למשקיע – כך שזה לא בר השווה! (בכל זאת האגח של אפריקה ישראל מייצג תשואה שנתית של בין 10-15% תלוי במחיר בו תופסים אותו).

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. סדרות האגח של אפריקה ישראל – צופה עתיד
 2. שורט על אפריקה ישראל – העדפת האגח על המנייה
 3. אפריקה ישראל – שווי סדרות האגח, או כיצד עושים 30% רווח על השקעה בסיכון נמוך
 4. דלק נדלן – חזרה על מקרה אפריקה ישראל?
 5. אפריקה ישראל – המרת החוב
הוספת תגובה

התגובה