Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

הוזלת מחירי הדירות – כיצד?

Sunday 18 כOct, 2009

היום פורסמה כתבה מעת חיובית יותר על דרכי הוזלת הדירות לזוגות צעירים בביזפורטל:

http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml?mid=216611

סוף סוף צעד בכיוון הנכון, חבל רק שההצעה לפתרון לא ממש ראלית. כלומר, הכותב צודק בכך שהוא מחלק את הפתרונות שהושמעו בעבר לאילו שטובים ולא טובים למשק עצמו. החלוקה עצמה אפילו הגיונית וטובה. הבעיה היא כי הפיתרון המוצא אינו טוב. הוזלה “פקטיבית” אינה ראלית. מעבר לכך המחשבה כי זוג צעיר יהיה חייב לקנות רק דירות קבלן אינה הגיונית.

זוג צעיר צריך תמיד להעדיף דירה יד שנייה מדירת קבלן.

 1. העלות של דירת קבלן תמיד תיהיה יקרה יותר, עם יש להם כסף לקנות דירת קבלן, שיקנו במחיר מלא, המדינה לא צריכה לסבסד אותם, זה שוב, כמו שנכתב פעמים רבות,  יעזור רק לעשירים.
 2. דירת קבלן לא מסתיימת בהוצאה של מחיר הקנייה שהקבלן אומר בתחילת הדרך. תמיד יש תוספות ו”שיפורים” שנחוצים לקיום השוטף של הבית (עמדת מחשב וטלויזיה זה שש נקודות חשמל, לא שניים ותשתמשו במפצלים, או הקרמיקה הפשוטה שחייבים להחליף וכודמה…). מה מחירי הקבלן לדברים אילו אם לא מחירים מופרזים שלא לומר מופקעים? יגידו אז תכניסו מישהו פרטי! אני אומר, קניתי דירה חדשה, מהקבלן, אני צריך להכניס מישהו פרטי שיעשה עבודה ולאחר מיכן כאשר תתגלה בעיה בעבודה הראשונית שבוצעה ע”י הקבלן יגידו לי שהבדק לא תקף כי בוצעו עבודות שלא במסגרת הבנייה? נשמע לכם ראלי?
 3. שליחה של הזוגות הצעירים לדירות קבלן תאט ותפגע ביכולת של משפרי הדיור, וזה אותו הקהל מספר שנים קדימה, כאשר המשפחה מתרחבת. מה יגידו אז, יש לתת סיבסוד למשפרי הדיור?
 4. דירות קבלן נמכרות לפני ובזמן הבנייה. האם ראלי לדרוש מהקבלן לסווג מספר דירות לזוגות צעירים אך להמתין ולשווקם רק לאחר גמר הבנייה? זמן הקבלה של דירות קבלן ארוך, ברור שבמקרה של סיבסוד דירות מסוג זה יהיה ביקוש (וככול שהסיבסוד יהיה גדול יותר הביקוש יגבר). לכן הגיוני להניח כי הדירות יחטפו מהשוק בשלב מוקדם, עוד לפני גמר הבנייה. כמה זוגות צעירים יכולים לשלם משכנתא פלוס שכר דירה בשנתיים שלוש עד לקבלת הדירה שלהם? האם לקיחת משכנתאת בלון לתקופה זו לא תעביר פשוט את הכסף מהקבלן לבנק המלווה בלי להשאיר הרבה אצל הזוג הצעיר? האם בכלל רצוינלי לבקש מזוג צעיר להמתין זמן כה רב לקבלת הדירה? ושוב אנו חוזרים לאותה הנקודה, מי לדעתכם יוכל לעמוד בהסדר כזה? (רמז – תסתכלו על המילה האחרונה בסיבה הראשונה…)
 5. מי יחליט מי זכוי ומי לא?
  האם דירה ראשונה יהיה התנאי? ומה אם אנו זוג צעיר שקנה יד שנייה בגלל אילוצי תקציב וכעת רוצה לשפר דיור?
  האם יוגבל בגיל? ומה אם רק בגיל 35 עם שני ילדים אני יכול להרשות לעצמי לקנות דירה?
  האם יוגבל בכלל לזוג? מה אם אני ללא החצי השני שלי בחיים, האם אני לא זכאי לדיור? ואז נשאלת השאלה השנייה, האם זוג שכל אחד לחוד קנה דירה כזו תרום הנישואין – האם הם זכאים להנחה הכפולה?
  כמה דירות יסובסדו? למה 20%, מה יהיה אם מחיר הדירות האחרות, האם הם יספגו את זה או שהמדינה היא שתסבסד?
  אילו דירות? הגיוני כי הדירות שינתנו לזוג הצעיר יהיו הדירות הפחות אטרקטיביות (שגם כך המחיר שלהם נמוך יותר) – קומות ראשונות, פונה לכביש מעל פח הזבל…
  איפה ינתן הסיבסוד? האם האופן שווה בכל חלקי הארץ? למה לסבסד מי שרוצה לגור בתל אביב? ולמה לא בעצם? האם רק מחוץ לאיזור המרכז? נוציא את הצעירים לפריפריה…
 6. וכהמשך לסעיף הקודם – מי יפקח על כך שאכן מגיע, בסופו של דבר, למי שזכאי? האם גוף ממשלתי מסועף נוסף שישתה כסף מקופת המדינה? או אולי נסמוך על הקבלנים שלא יתנו לאנשי שלומנו…

האם יש טעם להמשיך? אני יכול לעשות את זה כל היום…

זה לא שאני ציניקן, זה פשוט לא ראלי לצפות לפתור את הבעיה ע”י מענה בודד. יש להשתמש במכלול של דברים, לערב מספר גורמים. גם לתת לשוק לתקן את עצמו (מי אמר שבכלל יש צורך לתקן משהו, וגם אם אמר, מי אמר שהוא צודק – שוק חופשי לא?), גם לספק יותר קרקעות לבנייה (תחת מגבלות על שמירת מלאי קרקעות אצל הקבלן – כמו שכתבתי בעבר), להרחיב תשתיות, לאפשר בנייה צפופה יותר אך גם חכמה יותר (תמיד אומרים לנו שמחיר הקרקע הגבוה הוא שגורם למחיר הגבוה של הדיור בארץ. אז הוא שיוזילו את חיר הקרקע, או שיאפשרו בנייה גבוהה יותר, כך מחיר הקרקע מחולק על יותר דירות).

ואם כבר לסבסד, אז לא במחיר הדירה ובהמצאות הקבלן, רוצים לעזור לצעירים, תנו לכל צעיר שעומד בסטנדרטים מסויימים (שירות בצבא או בשירות הלאומי לדוגמה) מענק דיור. זה כבר נשמע לי יותר הגיוני?

ומה דעתך בנושא, אשמח לשמוע רעיונות נוספים, כיצד ניתן כן להקל על קניית דירה ראשונה בארץ ובאותו הזמן לשמור את הזכויות האילו למי שבאמת מגיע לו אותם? יש רעיונות?

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • מענק לזוגות צעירים 2011
 • מענק דיור לזוגות צעירים
 • מענק דירה ראשונה
 • האם לקנות דירה 2011
 • מענק לדירה
 • מענק לזוגות צעירים
 • מענק דיור
 • מענק דירה
 • מענק דיור 2011
 • מענק לרכישת דירה לזוגות צעירים
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. מחירי הדירות בארץ עוד יעלו
 2. מחירי הדירות ממשיכים לטפס
 3. עלייה של 10% במחירי הדירות בתל אביב והתוכנית המצחיקה של שר השיכון להורדת מחירי הדיור בארץ
 4. הקבלנים מחזיקים קרקעות, הבנקים מגבילים אשראי – מחירי הדירות עולים
 5. מחירי הדירות לא ירדו – התחזית של ד”ר רינה דגני לא נכונה
הוספת תגובה

התגובה