Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

הורדת דירוג לדלק נדלן

Friday 30 כApr, 2010

הורדת דירוג לסדרות החוב של חברת דלק נדל”ן

הורדת הדירוג אינה מהותית מבחינתי, בכלל דירוג מסתמך בעיקר על נתוני עבר ולא על נתוני עתיד. הדירוג היה גבוה ביחס למדדים הפיננסים וחוסן החברה כפי שהם מיוצגים בסרגל, לפיכך ההורדה של הדירוג היתה צפויה ולדעתי כבר היתה משוכללת בפנים.

כמו שטענתי לאורך כל הדרך, הירידות האחרונות היו גם הם צפויות ולכן לאורך כל החודש חזרתי ואמרתי כי כניסה בשלב זה היתה לא כדאית (לגבי כלל השוק, בראיה רחבה).

לדעתי כניסה לטווח בינוני עד ארוך לאגחים של דלק נדלן תצדיק את עצמה, אך עדיין אני מאמין כי יש להמתין. הירידות עדיין לא הסתיימו והמתנה ובדיקה במהלך שבוע הבא כדאית.

בטווח הקצר ועד שנה (ואף יותר מכך) קשה לי להאמין כי לחברה יהיה בעיה לשלם ולעמוד בהתחיבויותיה. לטווח ארוך יותר (תשלום משמעותי ב-2012) יכול להיות בעיה בהנחה שהשוק לא יתקן חזרה או לחלופין לא יוזרם הון נוסף (בין אם חיצוני, זכויות או הזרמה של תשובה). גם במקרה זה אני חושב כי החברה תוכיח עמידות, אך עדיין מוקדם בשביל לדעת.

בכל מקרה קנייה והחזקה לטווח זמן קצר, של הסדרות בעלות פדיון קרוב, כנראה תיהיה משתלמת למי שיצא מהנייר במטרה לגרוף רווח הון. סדרה כ”ה היא החביבה אלי אישית, כאשר סדרות ארוכות יותר עדיפות מבחינת פוטנציאל רווח.

השפעה אפשרית על סדרה ד’ של חברת דלק נדלן – כדוגמה לסדרה קצרה:

להורדת הדירוג עצמה אין משמעות מבחינת הנייר, המשמעות היא כיצד השוק פועל בעניין. לדוגמה כאשר נייר מאבד דירוג קרנות וסלים מסויימים אינם יכולים להחזיק אותו יותר ולכן מוכרים אותו – לדבר זה יש השפעות. כמו כן הורדת דירוג יכולה “להלחיץ” משקיעים ולכן לייצור לחץ על הנייר.

מבחינת תשלום לדירוג אין משמעות. החברה או תשלם או שלא תשלם, לחברה לא משנה מה דירוג הנייר, אלא אם יש לה יכולת לשלם או לא. במקרה של דלק נדלן, סביר להניח כי לפחות התשלום הקרוב מובטח.

לפיכך ככל שנקנה את הנייר בזול יותר הרווח שלנו יהיה גדול יותר.

המרחק מהפארי אכן מהווה הזדמנות קנייה, ככול שמועד הפדיון החלקי קרב וככל שמחיר הקנייה נמוך יותר – כך טוב יותר… להורדת הדירוג אין כמובן משמעות גם לגבי עיתוי התשלום, כלומר הורדת הדירוג כעת אינה יכולה לשמש את החברה כתירוץ לאי תשלום.

אז מה המשמעות של הורדת הדירוג? הורדת הדירוג, כפי שכבר כתבתי, רק מייצגת את יכולת התשלום המלא של החברה לאורך כל חיי האיגרת. אני מאמין כי יכולת זו כבר מתומכרת בתוך הנייר (עוד קודם להורדה) – כן יש סיכון, אבל אני אוהב את הסבירויות בניירות אלו וכמו שאמרתי – אני מאמין דווקא בסדרות הארוכות שכן נעילת התשואה בהם יכולה להבטיח הן תשואה לאורך זמן והן תשואת הון מהירה בשנה הקרובה.

השפעה אפשרית על סדרה כה’ של חברת דלק נדלן – כדוגמה לסדרה “ארוכה”:

אני מאמין כי המחיר הנוכחי גם טוב אבל כי יהיה מחיר טוב יותר, עד שהשוק אינו מתחיל לעלות (בשבועיים האחרונים ראינו ירידות של 30% ויותר בלא מעט ניירות, נכון רובן היו מניות בסיכון, אך גם האגחים לא מעטים נפגעו, לדוגמה דלק נדלן כ”ה כבר היה במחיר שוק של 90 והיום הוא ב-75 אגורות לנייר – ירידה לא מבוטלת).

מה שנותר זה להמתין, חשוב לזכור כי העליות תמיד מתונות יותר מהירידות ולכן עדיף להיכנס לתוך עלייה ולא במהלך ירידה.

אני לא חושב שהוא יירד עוד הרבה אבל עדיין קשה לדעת, כמו שכתבת אינני נביא, מעבר לכך זה לא רק לאיפה הוא יירד אלא לכמה זמן! נניח שלא יירד אבל יהיה בדשדוש מספר חודשים, אני מעדיף לא להשכיב את הכסף בנייר מדשדש – אני רוצה שהוא יעבוד בשבילי ולכן אני מעדיף כניסה מאוחרת ככל הניתן…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח דלק נדלן – הורדת שישה רמות בדירוג!
  2. מלרג הורדת דירוג אגחים
  3. כדאיות ההשקעה בסדרות האגח של דלק נדלן בעקבות הורדת הדירוג
  4. דירוג קרדן אן וי
  5. דלק נדלן – חזרה על מקרה אפריקה ישראל?
הוספת תגובה

התגובה