Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

הלוואה לצורך השקעה – האם יש חיה כזו?

Sunday 4 כApr, 2010

האם ניתן לקבל הלוואה לצורך השקעה בשוק המניות או שוק האג”ח?

כעקרון לא ניתן לקבל הלוואה לצורך השקעה מסוג זה באופן ישיר, כן – ניתן לקבל הלוואות כלליות ולשחק איתם בבורסה, אך הלוואות אלו בדרך כלל בעלות עמלות גבוהות ביחס להלוואה (גובה ההלוואה מלחתחילה מוגבל בגודלו) ונושאות ריבית גבוהה באופן יחסי להלוואות ספצפיות כדוגמת משכנתא.

אך הדבר מעלה שאלה מעניינת, נניח שיש לי הון ואני רוכש נכס, האם כדאי לי לצמצם את ההון האישי שלי ולהגדיל ככל הניתן את המשכנתא, או לחלופין לצמצם את המשכנתא ולהתייחס לחסכון בתשלום כתשואה על ההשקעה?

בימים אלו כאשר הריבית על המשכנתאות זולה באופן יחסי – שימוש בהון אישי לצורך השקעות סולדיות יכול להניב רווח גם למי שאין לו ידע עמוק אך מוכן ללמוד – וזאת תוך לקיחת סיכון מינימלית/אפסית או גבוה יותר – ע”פ רצונו של המשקיע.

ניקח דוגמה…

נשאלתי את השאלה הבאה (שממחישה טוב את הסוגיה):

שלום אלון
יש לי שאלה שסביר שתעניין את בעלי היכולת שבינינו.

יש לי משכנתא של 400K ב P-1.15
יש לי 400K שהצלחתי לחסוך בינתיים בפק”מ שאני מקבל עליהם P-1.95

כל שנה אני “מפסיד” את המרווח 0.8% על הכסף כלומר 3200 ש”ח בשנה + ביטוח משכנתא – בערך 300 ש”ח בחודש.
האם שווה לי:

 1. לסגור את המשכנתא – אני נשאר בלי כסף
 2. להישאר במצב הקיים (נותן לי נזילות וביטחון בתשלום פרמיה של 300 ש”ח בחודש)
 3. שאלת השאלות האם אני יכול ליהנות מהפער ע”י השקעה למשל באג”ח צמוד מדד (הרי כשהריבית תעלה אני אשלם יותר אבל האג”ח יירד או יעלה השאלה במקרה כזה מה סביר שיהיה יותר חזק האינפלציה או התאקלמות האגח לריבית החדשה)

תודה

להלן התשובה:

בסופו של דבר ההחלטה צריכה להיות שלך והייתי מתייעץ אם משהו ברמה אישית יותר בכל מקרה שכן יש להתאים את ההשקעה למשקיע, לידיעותיו הפיננסיות וליכולתו הכלכלית – אני לא מכיר אותך אישית וחסרים פרטים פיננסים רבים בשביל לכוון אותך או לתת המלצה אמיתית.

אם הייתי צריך לקבל את ההחלטה הזו בעצמי – אני אישית לא הייתי סוגר את המשכנתא, לראייה – אני נמצא במצב די דומה (גם אם במספרים אחרים) שבה יש בידי תיק השקעות ומשכנתא שניתנת לצמצום (והיא עוד בפריים מינוס 0.8% – כך שהמרווח אף גדול יותר).

למה אני אומר זאת?

לפחות כרגע ריבית הפריים יחסית נמוכה. במידה ויש לך ידע פיננסי ויכולת כלכלית, הכסף שעומד לרשותך ניתן כמעט “בחינם” (זהו בכל זאת החשש הגדול של השוק, בגלל שהריבית נמוכה אנשים, הכסף זול ואנשים קונים יותר, משקיעים יותר ולווים יותר…), לפיכך במידה ש:

 1. יש לך ידע פיננסי כולשהו (אתה מבין מה זה ריבית, מהו מחיר פארי, כיצד פועל מנגנון ריבית הפריים, מהו מדד, כיצד מחשבים לוח סילוקין וכדומה) – אם לא הידע הזה הינו ידע נרכש!
 2. יש לך יכולת פיננסית – כלומר אתה מרוויח טוב והמשכנתא אינה חונקת אותך בסיום כל חודש.

אני הייתי הולך על השקעה ומפצל בין השקעה בטוחה, השקעה סולידית ואפילו מעט בהשקעות קצת יותר ספקולטיביות. במידה והידע הפיננסי שלך רב יותר (כמוני) – הייתי אפילו משקיע בצורה מסוכנת יותר (אך אני לא הכנס לפרטים כאן בשביל לא להכשיל במעשים את מי שבכל זאת הידע הפיננסי שלו חסר במעט).

קצת יותר בפירוט – בבקשה…

אז למה באמת אני אומר את זה?

דבר ראשון כי הריבית נמוכה, האם לא סביר לעשות 3-5% על הכסף פלוס הצמדה? אני מאמין שכן ובהשקעה כמעט חסרת סיכון במיוחד למישהו בעל גב כלכלי ולב חזק שיכול לשרוד נפילה קלה או אפילו מספר חודשים של ירידה ודשדוש. שכן אני אישית פסימי מעט בעת האחרונה אך מאמין כי גם לאחר ירידה שתבוא (אם תבוא) התיקון לא יאחר לבוא לאחר מכן…

מעבר לכך כיסוי המשכנתא בריבית נמוכה (נוכחית) נמוכה מה”ריבית” האפקטיבית שתקבל אפילו בהצמדה למדד בלבד בשנה-שנתיים הקרובות בנוסף לכך אפילו באפיק הבטוח ביותר תקבל בנוסף להצמדה ריבית כולשהי – ובכך בעצם תייצר רווח.

תעבור על ההודעות האחרונות (משהו כמו 10-20) האחרונות בפורום אג”ח ותראה מספר השקעות פוטנציאליות (אני עניתי על השקעות בעלות סיכון נמוך ותשואה של 5-10% נוספים). כמו כן אני מניח כי מעבר על ההודעות בפורום המניות יניב עוד כמה אפשרויות, אך אני פחות בקי במה שקורה שם, כמו כן במניות יש פחות בטחון לאורך זמן ויכולת החישוב של התשואה להשקעה נמוכה יותר.

ומה בהמשך?

בגלל שהמשכנתא שלך אינה צמודה למדד והמטרה היא שהכסף שלך כן יהיה צמוד לה, במצב הנוכחי החישוב שלך אינו תקף. ריבית הפריים תעלה ככל שהמדדים יהיו גבוהים יותר, אך ערך המשכנתא שלך לא ולכן המתנה בהשקעה נבונה יותר של הכסף שלך, אפילו באפיקים סולידיים, תניב לך רווח בטווח הזמן הבנוני (כך אני מאמין).

כאשר ריבית הפריים תיהיה גבוה יותר תוכל לכסות את המשכנתא (הסכום לא יהיה שונה) ולהשאר אם נתח כולשהו מההשקעה שלך ביד. כאשר היום הזה יגיע תוכל לשקול זאת שוב (כפי שאני מתכוון לעשות)…

נ.ב – בהשקעה בעלת סיכון קטן (להגדרתי), אם תיק קטן מזה שאתה מתאר, אני מצליח להשיג תשואה חודשית יוצאת הגבוה מתשלום המשכנתא כולה (לא רק הריבית) – כך אני מכסה את המשכנתא ועדיין נשאר עם כל הכסף ביד. רק נקודה למחשבה…

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • הלוואה להשקעה
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. אפשרויות השקעה לטווח ארוך
 2. אגח לא סחיר – המנעות ממלכוד או הזדמנות השקעה?
 3. השקעות סולדיות וכדאיות השקעה בשוק האגח
 4. מכתשים אגן – השקעה במנייה מול השקעה באגח
 5. השקעה באגח כבטחונות לשוק הנגזרים
הוספת תגובה

התגובה