Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

המגמה המתמשכת באג”ח קונצרני

Thursday 13 כJan, 2011

קיבלתי אתמול שאלה מעט ארוכה אך בעלת משמעות גדולה להבנה של המגמה הנוכחית בשוק האגח הקונצרני (לדעתי) ובכלל על האפשרויות להמשך המגמה החיובית בשוק ועל השפעתה על האמונה הרווחת, שבה גם אני מאמין, לגבי מימושים קרבים בשוק האגח הקונצרני ה”בטוח”. להלן השאלה ותשובתי:

לאור הציפיה כבר מיספר חודשים לירידה דרסטית באג”ח הקונצרני, ולאור היפוך המגמה מסוף 2010 ובמיוחד מתחילת 2011 , האם דעתך בנושא השתנתה?
אתן דוגמאות ספציפיות לאג”ח קונצרני צמוד שממשיך לטפס בעקביות כדוגמת : פטרוכימים ב’ (יש סיבה אגב לזינוק של אגח זה?), אלביט ד’ ו ז’, אפריקה כ”ו כמובן, קרדן ב’ ועוד. האם יש הסבר לכך?
האם יש לך אסטרטגיה למי שרוצה למקסם רוחים ולא לחכות בהכרח לקופונים, מתי לצאת מהאג”ח , ומתי לחזור בהנחה שמדובר באג”ח טוב? אני מתרשם שיש מחזוריות בהתנהגות אג”ח קונצרני, דוגמא מובהקת פטרוכימים ב’ ירד חזק, ועכשיו עולה חזק, אבל לא רק.
הדגש לכל האמור מתייחס לאגח”ים שמתחת לפארי עדיין, אין הרבה אבל עדיין יש..
תודה לך

לדעתי נדרש להבדיל בין הציפייה לירידות באגח הקונצרני באופן כללי לצפיות מהשוק הקונצרני בעל התשואות הגבוהות.

ברור, כפי שאני חוזר ואומר, כי ישנם היום באגחים הקונצרניים שני מחנות של אגחים:

אחת של הקבוצה “הבטוחה” – בקבוצה זו נסחרים ניירות בתשואה נמוכה ביותר, לעיתים אף שלילית, ולמרות שחלקם כבר ראו ירידות לדעתי עדיין לא ראינו את כל הירידות בקבוצה זו שכן עיקר עליית הריבית בשוק עוד לפנינו!

הקבוצה השנייה היא של האגחים הקונצרניים “המתנדנדים” – שם ניתן למקם את מרבים האגחים שאנו מדברים אליהם ואת כל האגחים שצוינו בשאלה.

בקבוצת אגחים זו אנו אכן רואים מחזוריות (בדיעבד) של ירידות ועליות חוזרות ונשנות, כאשר תשואת השוק שלהם עולה (מחיר שוק יורד) בעת פניקה תוך הפחדות של הגופים הגדולים וחזרה לניירות לקראת תשלומים שמבוצעים בפועל – אז מחיר השוק שלהם עולה והתשואה יורדת דרסטית.

כפי שגם השואל ציין – ראינו ירידות בניירות אלו לקראת סוף שנה ואנו רואים עליות בהם בימים אלו. אך אני בטוח כי לאחר מחזור התשלומים הקרוב יחזרו לרדת פעם נוספת, וזאת בגלל שבניגוד לקבוצה הראשונה – בקבוצה זו יש משקל למשקיעים הקטנים!

בירידות לקראת סוף שנה יכולות להיות מוסברות בההנחה המוטעית שיש לבצע קיזוזי מס “בכל מחיר”, בעוד העליות הנוכחיות הם בעקבות כך ששום דבר אמיתי לא השתנה – כך שהמחיר חוזר ועולה, ואף צריך להיות גבוה יותר שכן התשלומים מתקרבים. לאחר ביצוע התשלומים אני מאמין כי המחזורים יחזרו, משקיעים קטנים ומיומנים יצאו, מה שיביא לירידות קטנות שימשכו משיכות גדולות יותר. כמו כן יש לצפות כי בשלב זה או אחר יהיה מיני משברון או פניקה מיותרת – ולכן אותה מחזוריות תמיד תיהיה בשוק…

דרך אגב לכל אחד מהניירות שצויינו בשאלה היתה סיבה טובה לעלות (לדוגמה אפריקה ביצעה פדיון מוקדם של האגח), כך שאין בכך פלא ואני מאמין כי נשוב לראות את המחזוריות בהם גם בעתיד (כך שכן – ניתן לנצל זאת למקסום רווחים).

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • פטרוכימים אגח ו
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. השקעה באגח קונצרני מול השקעה במניות בזמן משבר
  2. המשקיע הפרטי והתיקון העתידי הצפוי באגח הקונצרני
  3. השפעת העלאת ריבית על קרנות נאמנות המתמחות באגח קונצרני
  4. פגיעה בקרן בהשקעה באגח
  5. אגח קונצרני בסחירות נמוכה
הוספת תגובה

התגובה