Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

המשקיע הפרטי והתיקון העתידי הצפוי באגח הקונצרני

Thursday 18 כNov, 2010

משקיע פרטי והסכנות בשוק האגח הקונצרני

משקיע פרטי שם את כספו באגחים ה”בטוחים”. הוא לא מבין במח”מ, הוא רק מחפש חלופות לפק”מ שנותן תשואה אפס (כפי שנכתב בעבר).

הוא מסתכל על האגחים הממשלתיים ורואה כי ישנם ניירות שעשו עשרות אחוזים של רווח בשנה האחרונה.

מה האדם הרציונלי חסר הידע בהשקעות עושה – הוא משקיע באותם ניירות שעלו משמעותית בלי להבין שהם אינם יכולים לעלות עוד (תתפלאו לשמוע עם כמה אנשים אני מדבר שמביעים בדיוק את מחשבה זו).

מה קורה- הוא נכנס למחמים הארוכים! (אלו הניירות שעלו בצורה החדה ביותר)

כעת ניקח תרחיש שבוא יש 3-4 העלאות רצופות של ריבית, או לחלופין שהריבית עולה לאורך חצי שנה באחוז נוסף – די ראלי – זה רק עניין של זמן עד שזה יקרה.

פתאום הריבית במשק תיהיה גבוהה מהריבית באגחים הארוכים שיצטרכו לחזור ולהסחר בתשואות שהיו טרום המשבר – 3-4% ולא – מינוס אחוז עד אחוז.

אותו משקיע פתאום ימחוק 25-30% על ההשקעה שלו, אם לא יגיב כלל – כי זהו הכיוון. אג”ח עם פארי של 105-110 שנסחר עם מחיר שוק של 150-160 ימחוק בדיוק את זה בסוף התהליך!

אם זה יקרה מהר מדי, הוא לא יוכל לממש בדרך בהפסד (אותם אנשים רואים הפסד של 5% כאסון וזה יכול לקרות ביומיים), אם זה יהיה בזחילה והוא יחכה לתיקון שלא יבוא, הוא ימצא עצמו ממשיך להפסיד.

מה עושה המשקיע – מרגיש שדפקו אותו (שוב) ומושך את הכסף – מה שמוביל לעוד ירידה ועוד משיכות.

כעת כאשר מדברים על הצד השני – המוסדי או הקרנות של אנשים, שם זה יהיה פחות מורגש בהתחלה, אך בסוף תגיע ההדרדרות במחיר השוק של האגחים הבטוחים. כלומר הקרנות יכולות פוטנצאלי למחוק קרוב ל- 20% באלו שנחשבות למסוכנות (30\70) ומעל 20% , שוב בבטוחות (90\10).

זה יוביל למשיכות כפי שצויין – שיובילו לעוד ירידות. משם הדרך של ההשפעה של האגח הבטוח על שוק המניות גם הוא קצר (כפי שתיארתי בעבר בצאט).

דרך אגב - אני מדבר על הממשלתיים הארוכים כי הם דוגמה מובהקת לכך, אך גם הקצרות וגם הקונצרניות יפגעו באותה מידה!

מה שחשוב לזכור הוא כי מי שמשקיע באותם ניירות בטוחים מראש לא יכול לספוג הפסד של 5-10%. אני יכול לתת כדוגמה את השאלות הבהולות והתכתובות השונות שמגיעים אלי כאשר אג”ח “בטוח” פתאום “צולל” 2% ביום – השמיים נופלים…

תרחיש התיקון האיטי בשוק האגח הקונצרני

דרך אגב יש מי שיטען כי הדבר יעשה באיטיות והעלאות בריבית יהיו מתונות כך שלא נרגיש את ההשפעה שלהם על השוק.

אני אומר שיכול להיות בהחלט שכך יהיה, אך יש לשים לב לשני דברים:

  1. בעבר הקרוב הנגיד ביצע העלאות על בסיס חודשי / דו-חודשי ולכן אם יחזור לעשות זאת מאוד יכול להיות כי יעלה את הריבית ב- 2% תוך שנה בודדת – וזה לא איטי כלל כאשר לוקחים בחשבון שזה ימחוק 20-30% מהקרן של אנשים מסויימים באותה שנה!
  2. גם אם יהיה איטי ולא ישפיע על השוק – אותם אנשים אכן יאבדו בסופו של דבר את האחוזים המדוברים מהקרן שלהם. למעשה אם זה יהיה מספיק איטי זה יהיה לא מורגש, אך עדיין התרחש – אז למה לנו להיות באותם ניירות מההתחלה?!?

 חלופות להשקעה עבור המשקיע הפרטי בהתחשבות בתיקון השוק הצפוי

בהנחה שהמשקיע לא רוצה לקחת סיכונים כלל (שכן אם לא מלכתחילה לא היה פונה לאגחים ה”בטוחים”) המקום הטוב ביותר להיות בו זה בפקדונות – חסר סיכון לחלוטין…

אך בכל הרצינות, כאשר שוק האג”ח הבטוח מנופח, ושוק המניות ושוק האג”ח הקונצרני אינם מהווים עבור המשקיע חלופה – הדבר הטוב ביותר שמשקיע יכול לעשות זה לשים את הכסף בהשקעות לטווח קצר.

מק”מים, פקדונות, ואגחים עם מח”מ של חצי שנה עד שנה – זוהי החלופה של המשקיע הפרטי שאינו רוצה לקחת סיכונים!

כן הוא לא יעשה רווח, אך ישמור על הקרן. הסיכון שהמשקיע לוקח הוא אפס (מדינת ישראל תשלם את החוב – אם לא זה יהיה הבעיה האחרונה שלנו).

נכון בשנה עד השנתיים הקרובות לא יעשה המשקיע רווח הון, יכול להיות שעם האינפלציה תיהיה מעט גבוהה – אפילו תישחק מעט הקרן. אך לאחר שהריבית תעלה נוכל לשוב לניירות הבטוחים (אם זהו רצוננו).

כמובן שאני לא ממליץ על כך, אך אני מבין שיש אנשים עם אפס סובלנות להפסד ושאינם מוכנים לקחת כלל סיכון.

חשוב לזכור כי בהשקעות חסרות סיכון לחלוטין מקבלים את ריבית השוק. ריבית השוק היום נמוכה – ולכן בהשקעה חסרת סיכון זה מה שיקבל המשקיע… אין מה לעשות, למעט להמתין בצד…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. הזדמנויות סוף שנה באגח הקונצרני
  2. השקעה באגח עבור תשלומי ריבית – האם יש חייה כזו?
  3. ההבדל בין השקעה באגח להשקעה במניות
  4. תשלום באגח קשת
  5. אגח טאו ג – מסחר לקראת ארועים צפויים
הוספת תגובה

התגובה