Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

הנפקת אגח – משמעויות ומענה לשאלות נפוצות

Thursday 17 כFeb, 2011

תמיד לאחר הנפקות של אגח חדש לשוק מתחילות לצוץ להם שאלות בנוגע להנפקה, למחיר השוק, למחיר ההנפקה, למחיר הפארי ועוד…

יש הרבה חוסר ידע בנושא בקרב המשקיעים הפרטיים ובלבול זה יכול לגרור הפסד בטווח הקצר או קבלת החלטות לא נכונות.

לשם דוגמה נוכל לקחת את – פועלים אגח יד, מס נייר 1940501, שנמצא בשער 107.12 עם מחיר פארי 100.31 והונפק רק לאחרונה…

מחיר אגח בהנפקה ביחס לחוב שמאחוריו – הנפקה בניכיון והנפקה בפרמייה

בדוגמה שלנו, פועלים אגח יד, האגח הונפק בסוף חודש דצמבר, וכבר  בימי המסחר הראשונים בו מחירו בשוק עמד על מעל ל- 107 אגורות. ידוע לכל כי אגח מונפק לפי חוב של 100, האם האגח עשה כ-7% רווח בתקופה קצרה?

שאלות מסוג זה עולות תמיד כאשר מחיר ההנפקה של האג”ח גבוה ממחיר הפארי שלו!

כן אגחים מונפקים לפי ערך חוב של 100, אך יש מאחוריהם עוד נתונים כדוגמת תשואת קופון ולוח סילוקין. כאשר התשואה הנדרשת מהאגח נמוכה מהתשואה של הקופון מחיר ההנפקה (לקנייה) של האגח יהיה מעל 100. התשלום בהנפקה (או נכון יותר ביום המסחר הראשון) באגח המדובר, לשם דוגמה, היה 107 בעוד אכן הנייר רשום על ערך של 100 בלבד. כך שהנייר לא עשה 7% במספר ימים, המחיר המקורי שלו פשוט היה גבוה יותר מזה הרשום.

הנייר הונפק לפי 4% עם מח”מ ארוך, אך התשואה “הנדרשת” מהנייר היתה נמוכה יותר (מעט יותר מ - 3%) – לכן מחיר השוק מלכתחילה היה גבוה יותר מהמחיר הרשום!

כך שהתשואה להשקעה לפדיון עמדה על כ-3% הקופונים נותנים 4% מחיר הפדיון הסופי עומד על 100 והקונה שילם מחיר של 107 בפועל… (להנפקה מסוג זה, בה מחיר ההנפקה גבוה ממחיר החוב, קוראים הנפקה בפרמייה)

כמובן שישנם גם מקרים הפוכים, בהם ריבית הקופון אינה מספיקה והאגח מונפק במחיר הנמוך מ-100! (להנפקה מסוג זה, בה מחיר ההנפקה נמוך ממחיר החוב, קוראים הנפקה בניכיון)

לכן למחיר השוק של האגח ברגע נתון בסמיכות למועד ההנפקה אין משמעות של רווח או הפסד מול מחיר הפארי, אלא רק על מול מחיר ההנפקה! ובכל מקרה העבר פחות צריך לעניין אותנו ואנו צריכים להסתכל על הנתונים הנוכחיים ולבחון את העתיד הצפוי לאגח…

כמובן שלהנפקה בניכיון או להנפקה בפרמייה אין השפעה על מחיר הפארי הרשום של הנייר.

כדאיות הקנייה של אגח בהנפקה – האם לקנות אגח בהנפקה?

האם כדאי להשקיע בנייר? האם יש פוטנציאל בקנייה של האגח בהנפקה? – שאלות אלו עולות ע”י משקיעים שונים המחפשים הזדמנויות לרווח מהיר או מעוניינים (מהצד השני) בביצוע השקעות ארוכות כבר מהרגע הראשון – למטרת פדיון, אך לא מעונינים לקחת חשיפה וסיכון נוספים רק בגלל שאין מידע על ביצועי האגח (שכן הוא רק הונפק).

כעקרון אני נגד קנייה בסמיכות להנפקה שכן אין בכך יתרון. קנייה בהנפקה עצמה גם היא תהליך הרבה יותר מסובך מקנייה של אגח רגיל - שכן הקנייה נעשת מול חישוב תשואה מהנייר ולא לפי מחיר והקנייה עצמה נעשת במכרז ויכולה להיות על מול חלק מהסכום הנדרש… כלומר קנייה בהנפקה (למרות שיכולה להיות בעלת פוטנציאל הון חיובי אפילו לטווח הקצר) מצריכה ידע נוסף על מסחר רגיל – ובכל מקרה חובה בתוכה סיכונים מסויימים.

בקנייה של אגח בסמיכות להנפקה או בהנפקה בפרמייה (מחיר השוק הגבוה ממחיר הפארי) יש בעיה אחת נוספת שהמשקיע צריך לקחת בחשבון - כעקרון המנפיק יכול, בתנאים מסויימים, לעשות פדיון מוקדם של החוב כך שבפועל ישולם למשקיע מחיר הפארי בלבד – מה שיגרור הפסד מיידי על המחיר הרשום/ מחיר הקנייה. כמובן שסיכון זה קיים תמיד כאשר קונים נייר במחיר הגבוה ממחיר הפארי שלו.

יש לקחת בחשבון כי בדרך יכול להיות כי שולמו ריביות ואף נצברה הצמדה למדד, אך בנקודה הסופית – אם מבוצע פדיון מוקדם של האגח – המשקיע לא קיבל את התמורה המלאה שעבורה הוא נכנס להשקעה!

לפיכך תמיד מומלץ לבדוק בתשקיף מהם התנאים לביצוע פדיון מוקדם – ובמיוחד כאשר ההנפקה מבוצעת בפרמייה!

למי שמשקיע לפדיון (ובהנחה שלא יהיה פדיון מוקדם) הדבר לא משנה, מה שחשוב זה התשואה הרשומה בקנייה!

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח ארזים – משמעויות לוח סילוקין מעודכן
  2. פדיון מוקדם באגח
  3. מהו תשלום ניכיון בפרעון אגח?
  4. הנפקות אגח
  5. משמעויות השתלטות ארקו על חברת מלרג
הוספת תגובה

התגובה