Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

הסדר באגח דוראה – המשך דיון לאחר אספת נציגות האגח

Wednesday 6 כApr, 2011

בימים האחרונים הועלו שאלות רבות במקומות שונים ונתנו תשובות רבות בנושא האגח של חברת דוראה, נחיצות ההסדר, חיזוי לגבי היקפו ותנאיו וניתוחים שונים נעשו ע”י מובילי שוק לגבי הפוטנציאל הגלום בהסדר באגח דוראה…

כל אותם דברים נכונים, אך נראה כי לא כולם מדייקים ומחסירים בכוונה או שלא בכוונה מספר נקודות חשובות בנוגע להסדר ומצב החברה.

הסדר באגח דוראה – מבט לעתיד

בואו נתחיל מהבנה במה מדובר. לחברה נכסים שיש אליהם חובות. כעקרון גם אם יש חובות חיצוניים על הנכסים (כגון משכון שלו עדיפות על אגח) עדיין אין זה אומר כי על מול האגח אין ערך, למעשה ברוב המוחלט של המקרים כאשר יש נכסים ממשיים, עדיין יש ערך כולשהו על מול האגח גם כאשר ההון העצמי שלילי – כמובן שהדבר ניתן לחישוב.

נגיד שיש נכס ששווה מיליון דולר ויש מולו הלוואה של חצי מיליון בלבד בעדיפות על האגח – עדיין נותר חצי מיליון על מול האגח. שווי זה אינו שווי ספרים ולדעתי עדיין יש צורך להפחית מימנו מסיבות שונות.

אם יש הפרש בין השווי בספרים לשווי ראלי, יש לקחת שווי ראלי ולהוריד את כלל החוב החיצוני לאגח (שלא מול האגח). כמו כן רצוי להוריד בכל מקרה 10-15% מהשווי הרשום שכן בפירוק תמיד ימכר במחיר נמוך יותר ויש הוצאות נוספות.

בדיקת כלל החוב של החברה מול נכסיה נעשתה ע”י בית ההשקעות להבה. למעשה, אם נסמוך על מיכה צ’רניאק, לפחות בכל מה שקשור לבדיקת הנתונים והחישובים, הוא טוען (המאמר שפורסם בכלכליסט מ- 21.3.2011) כי הערכות הנכסים עומדות על 440 מיליון בעוד כלל החובות עומדים על 435 מיליון ולכן להערכתו בעת פירוק החברה בעלי האגח יכולים לקבל כ- 90% מערך הפארי.

למעשה הוא אף מציין, ובצדק – אם כי לא בהרחבה (יותר נכון רומז לכך), כי דווקא דבר זה יכול להכשיל את החברה בניסיון להגיע להסדר שכן מה הטעם לתת לחברה הסדר ולדחות את החוב כאשר ניתן להוציא את מרבית הערך מפירוקה. הרי עם ניתן לה לחיות הם ממשיכים לשלם לעצמם משכורות שמורידות את ערך הנכסים הכולל מול מחזיקי האגח (שכן מעמיקים את החוב) ועלולים לעשות טעויות בניהול או אף שערכי הנכסים ימשיך לרדת גם בעתיד. בעוד במידה ויצליחו לאושש את החברה מחזיקי האגח לא יהנו מכך באופן ישיר.

בדיוק מסיבה זו הסדר שיאושר צריך לכלול גם תגמול על הצלחה ולא רק העלאת ריבית ופריסה מחדש – ולכן ציינתי בתחילת הדרך כי הדברים אינם מדוייקים!

לכן אם יגיעו להסדר זה יהיה בדחייה של התשלומים, אך סביר כי ללא תספורת, ובהעברת מניות ואופציות למחזיקי האגח – שכן התרומה האפשרית לגידול הערך בעתיד הוא מה שישכנע אותם לאשר את ההסכם.

בכל מקרה כאשר לוקחים בחשבון את המחיר הנוכחי של כלל סדרות החוב ביחס ל90% מהפארי ניתן לראות כי מדובר בעסקה כדאית בכל מחיר… בהנחה שנקודת המוצע שלנו נכונה – כלומר, החישובים של צ’רניאק נכונים (ואינני בטוח כי הדברים נכונים במלואם אלא מייצגים אופטימיות יתרה).

כמובן שראוי לציין, וזה דווקא לא מופיע שם, כי במידה ואכן מוכרז על יציאה להסדר החשש בשוק עלול להפיל את הנייר הרבה יותר ובכך לאפשר נקודת כניסה נוחה יותר – וזאת הנקודה החשובה באמת! שכן לא משנה מה המחיר ומה יהיה בהסדר – ירידות נוספות באגח של דוראה עוד בדרך!

לכן אני מאמין כי כניסה בסכום קטן כעת ומעקב לעתיד היא האופציה העדיפה – והרחבה של ההשקעה במקרה של ירידות, אם לא המתנה כללית.

בכל מקרה, התשלום הקרוב לא יצא לפועל והוא עתיד להדחות בשלושה חודשים לפחות (בתור התחלה), כך שזמן יש, השאלה היחידה היא מתי תבוא ההודעה הרשמית – והתזוזה החדה במחיר הנייר – לטוב ולרע!

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • דוראה
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. צ’רניאק משפיע על מחיר אגח דוראה ורומז על האגח הבא
  2. סקורפיו לאחר הצעת הסדר – כדאיות השקעה
  3. פירוק במסגרת הסדר באגח דניריקו
  4. אגח מטיס קפיטל – התחלה של הסדר?
  5. הסדר חוב באגח חברת ליטו גרופ
הוספת תגובה

התגובה