Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

השקעה באגח קונצרני מול השקעה במניות בזמן משבר

Thursday 13 כJan, 2011

שוק ההון - גרף עולה

הגנה ממשבר בשוק ההון – התמקדות באגח קונצרני והטלת מגמה משוק המניות על גודל ההשקעה

בימים של עליות שערים ודיבור על המשבר הבא של שוק ההון בישראל עולה השאלה האם התנהגות השוק והמשקיעים בעת המשבר האחרון מייצגת תקופת משברים בכלל או מדובר בכל מקרה לגופו? והאם ניתן להסיק מכך על אפשרות צפייה של משבר אפשרי נוסף בעתיד.

במשבר האחרון בשוק ההון הישראלי, כחלק ממגמה עולמית של ניקוי ארוות שהתחיל בארה”ב בעקבות משבר הסאב-פריים, ניתן בדיעבד לראות מגמה ברורה של ירידות שערים רוחביות תחילה בשוק המניות ומאוחר יותר בשוק האג”ח!

האם ניתן להסיק מכך כי השפעת משברים על שוק האגח הקונצרני ניתן לחיזוי ע”י ירידות בשוק המניות? דבר שיכול לשמש את המשקיע בתחום האג”ח לצמצום אחזקותיו באגח ויציאה מהשוק לפני נפילה!

אכן – במשבר האחרון ראינו כי ירידות בשוק המניות הובילו להעברת השקעה תחילה לשוק האגח ורק לאחר מכן בריחה גם מהאגח – דבר שהביא לירידות שערים גם בשוק זה, אך יש לקחת בחשבון כמה דברים לפני שרצים לכתוב את נוסחת הפלא הבאה בהשקעות או המנעות מסיכונים.

השפעות משבר על שוק האגח ביחס לשוק המניות בישראל

דבר ראשון יש לשים לב כי זהו המשבר הראשון בישראל שבו לציבור היתה יכולת והוא אכן היה מושקע באגחים בכמות שמספיקה לבחינה. לכן למרות שהדברים נכונים יהיה קשה להסיק את המסקנות שעולות ע”י חלק מהמשקיעים לגבי השפעות משבר על יחסי הכוחות בין שוק האגח הקונצרי לשוק המניות.

נכון שה”שערים” נפתחו ב- 1985, אך ההנפקות הגדולות של המוסדיים התחילו רק ב- 2002 ומעשית מרבית הנפח בוצע בין השנים 2005 עד 2007 (יש שסופרים גם את 2004).

לכן – אין לנו התייחסות היסטורית אמיתית למעט – פעם אחת, המשבר הנוכחי!

אם ניקח אותו כדוגמה קשה לבחון את הירידות של שוק המניות ביחס לשוק האג”ח שכן הקריסה היתה מהירה. אך ניתן לומר כי שוק המניות הקדים מעט את שוק האג”ח בקריסה בעוד שוק האג”ח הקדים את המניות בעליות.

אך אני מאמין כי סביר להניח כי אם אכן יחזור משבר דומה נוסף (במיוחד בזמן הקצר) אכן ההתנהגות תיהיה דומה והדבר אף סביר יותר אם ניקח בחשבון את יכולת הלמידה של הציבור וזכרונו (למרות שלא הייתי סומך על זה).

וכן – זוהי עוד סיבה טובה להיות באג”ח לעומת ההשקעה במניות, אך לא הייתי בונה על זה לביצוע השקעות כעת.

גם אם ניקח את הדבר כעובדה קיימת, אין הדבר אומר כי פעולה על פי מודל של מניות יורדות תחילה תספק למשקיע תשואה עודפת.

 1. בגלל שלדעתי נדרש לבחון גם את יכולת הרווח של המשקיע, או נכון יותר פוטניאל הרווח מכניסה כעת לתחום האגח בתשואה שמלכתחילה נמוכה באופן יחסי, על מול שוק מנייתי עולה.
  באגחים הקונצרניים ה”בטוחים” – שם הדבר יהיה נכון יותר מהאגחים הספקולטיבית (כהגדרת השוק) – פוטנציאל הרווח של המשקיע נמוך! (במיוחד כעת ע”פ כל ההסברים אותם סיפקתי בעבר)
  ולכן השקעה במניות בעת עליות יכולה לקזז את הירידות הראשונות ועדיין להשאיר מרווח במקרה של קריסה – כך שהשקעה במניות בסופו של יום – תיהיה עדיפה יותר במבט לאחור על השקעה בשוק האגח הקונצרי!
 2. לא ניתן לדעת אם השוק באמת עומד להתנהג באותה צורה ובאותו אופן גם במשבר הבא. יכול להיות שכן, יכול להיות שלא…
  ישנם תרחישים של קריסת שוק האג”ח הקונצרי, מהמדרגה השנייה, בגלל אי תשלום של חברות שוליים, בעוד שוק המניות נותר יציב (באופן יחסי) בגלל שמבוסס על החברות מהמדרגה הראשונה.
 3. במקרה של משבר ייתכן (וכך אני מעריך שיהיה) – הקריסה תיהיה מהירה ביותר ויכולת היציאה של המשקיע תפגע בגלל סחירות נמוכה של האגחים לעומת שוק המניות (עבור השקעות גדולות) ובגלל פרק הזמן הקצר בין השניים.
 4. ייתכן (ופה כבר נדרשת בדיקה) כי כרגע הציבור מושקע באופן ישיר ובצורה רחבה יותר בקרנות האגחיות, ואם הציבור יתחיל למשוך את כספו כמו פעם קודמת יתהפכו היוצרות בין שוק האג”ח לשוק המניות…

כמובן שמדובר בתרחישים בסבירות נמוכה, אך הם קיימים.

מה שאני מנסה לומר – היא שלמרות שאני מאמין כי ההנחה של “קריסת שוק המניות תחילה בעת משבר וגרירת שוק האגח אחריו” אכן נכונה, לא הייתי בונה אסטרטגיית מסחר לפיה וכמו שאמרתי בעבר – עדיף להיות מחוץ לשוק בכלל מאשר להסתכן בסממנים מקדימים – אם אכן צופים משבר…

ובשביל להקדים תשובה לשאלה – אני לא חושב שכרגע אנו נמצאים על פי תהום, למרות שיכול להיות גל מימושים!

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • גרף עולה
 • שוק ההון
 • הנפקת האגח הראשונה בישראל
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. ההבדל בין השקעה באגח להשקעה במניות
 2. השקעה באגח להמרה מול השקעה במניות
 3. השקעה במניות מול אסטרטגיית המתנה
 4. מכתשים אגן – השקעה במנייה מול השקעה באגח
 5. השקעה באגח כבטחונות לשוק הנגזרים
הוספת תגובה

התגובה