Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

השקעה במניות מול אסטרטגיית המתנה

Thursday 28 כOct, 2010

נשאלתי את השאלה הבאה וראיתי לנכון לחלוק את התשובה איתכם:

אתה עדיין 80% בפנים
למרות אסטרטגיית ההמתנה?

אז כך:

80% מתייחס לחלק התיק שנמצא בשוק המניות ביחס לחלק התיק שנמצא בשוק האג”ח.

כלומר 80% מההשקעה נמצאת במניות ו- 20% מההשקעה נמצאת באג”ח, אך ישנה כרית מזומנים שנמצאת בחוץ – אז תלוי למה הכוונה? כעקרון אני עם רבע מסך הנכסים הנזילים בחוץ לגמרי.

אך בכל זאת אני מאמין כי עדיין יש סיבה טובה להיות בשוק ההון ולא להמתין בחוץ. כמו שדיברנו בצאט, המצאות בשוק האג”ח יוצרת בעיה מכיוון האגחים בתשואה נמוכה, כאשר פשוט לא נותרו אג”חים טובים באמת (חסרי סיכון בהגדרתי) עם תשואה גבוהה (20-30% תשואה או מעל 20% פוטנציאל) ולכן כרגע אני לא רואה חלופה למניות.

כל עוד השוק עולה – אין סיבה לוותר על כך (ויש לזכור כי הכוונה לא בהכרח לשוק בכלולותו אלא לפוטנציאל העלייה של המניות שבהם אנו נמצאים – לשם דוגמה, אתמול השוק לא זז אבל התיק שלי עשה כמעט 1.5% מערך ההשקעה הכולל [מניות ואגחים]).

חשוב לי להדגיש כי אני מודע לכך שאני יכול להפסיד 10% בזמן קצר ולצאת, אך כאשר אני עושה 10% לחודש על התיק שבפנים, אין סיבה שאני לא ינצל את זה עד תום, אנו אומרים כבר מספר חודשים שהירידות יגיעו, אך בנתיים הרווח המצטבר עקף כל הפסד שיכול להגרם ממכה שתבוא.

החוכמה זה לצאת כאשר מתחיל לרדת ולהיכנס רק לאחר שכבר הדרך למעלה ברורה. נכון שאתה מפסיד 10% מכל כיוון (בין אם הירידות ובין אם הפסד תאורטי בעליות) אך אם אתה עושה יותר מכך מניצול המגמה בסופו של דבר אתה ברווח.

לסיכום – אני לא חושב שיש הבדל אמיתי בין מכירה לאחר ניצול מלא של השוק בדרך למטה מאשר מכירה לתוך עליות כאשר השיא אינו ידוע.

נניח שהייתי מוכר לפני חודש – הייתי מוכר באופסייד של 10% (למעשה 13-14% החודש אך אני מדבר על ממוצע) על המחיר היום… כך שלמעשה אין הבדל.

הבעיה היחידה שיש להתמודד איתה היא הבעיה הפסיכולוגית – אנשים/משקיעים רבים שרואים כי התיק שלהם הגיע לערך X או שמנייה היתה במחיר Y וכעת יורדת חושבים – למה למכור, היא היתה במחיר הזה והיא עוד תגיע אליו.

גם אם נתעלם מאפקט האובר-שוטיין של מחירים ראלים בשוק ההון, אסור לשכוח כי ניצול מגמה של ירידה בשביל המתנה בחוץ וכניסה לאחר מכן במחיר נמוך יותר – מספקת תשואה טובה יותר לאורך זמן.

הדבר אפילו נכון יותר – כאשר אין חלופה אחרת (כפי שציינו בצאט) לזמן קצר עבור השקעות של כסף נזיל (בנזילות גבוהה של ההשקעה) שכן הריבית במשק נמוכה. לכן אין משמעות לכסף נזיל שיושב מחוץ לבורסה ונהנה מריבית לבין המצעותו בשוק והוצעתו באותו המחיר בשלב מאוחר יותר (לאחר שעלה וירד).

לסיכום – בדיוק כפי שכתבתי בצאט – אני מתכוון להיות בשוק עד הרגע שיהיה ברור כי שינוי מגמה צריך להגיע בגלל נתונים ממשיים או לצאת מייד לאחר התממשות ראלית של מחירים.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אסטרטגיית המתנה במסחר אגח
  2. אסטרטגיית “המתנה”
  3. ההבדל בין השקעה באגח להשקעה במניות
  4. השקעה באגח קונצרני מול השקעה במניות בזמן משבר
  5. השקעה באגח להמרה מול השקעה במניות
הוספת תגובה

התגובה