Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

השקעה בסדרות החוב של חברת פטרוכימיים

Wednesday 7 כApr, 2010

ניתוח סדרות האגח של חברת פטרוכימיים – האם מדובר בהשקעה סולידית?

דבר ראשון נציין כי מדובר בהשקעה סולידית ביותר במונחים של השוק הנוכחי.

סדרות החוב של החברה לא משלמים קרן עד 2017 וגם אז הפריסה יחסית נוחה ובסכומים קטנים לסדר הגודל של החברה. לפיכך הייתי אומר כי אין סכנה לתשלום לפחות עד שנה זו (2017) ולא רק בשנתיים הקרובות וכנראה גם מעבר לכך.

כמו כן מצב הדוחות של החברה אומנם יכול להיות טוב יותר אך בהחלט לא רע ונראה כי החברה מתייצבת.

אם המטרה היא להשכיב סכום גדול לטווח זמן ניירות אלו יכולים להיות אופציה, כמו כן אם המטרה לנצל לזמן מוגבל/קצר כחלופה להפקדה של הכסף – יכול לשמש למטרה זו, אך יש לקחת בחשבון כי אחוז הריבית יחסית נמוך ולכן אם יצוץ לו משברון בעת שיהיה צורך בכסף יכול לגרום להפסד (לזמן קצר).

יחס מחיר השוק לקופון הריבית (שנקבע לפי מחיר הפארי) נוטה לטובת הנייר הלא צמוד, מה גם ששם יש אפשרות לרווח הון קטן נוסף. אך הדבר נכון רק לזמן קצר ותלוי בגובה המדדים בזמן ההשקעה.

שוב – אם המטרה היא להשקעה לזמן ארוך, הייתי הולך על האג”ח הצמוד, אולי מפצל בין השניים. אם המטרה היא לזמן קצר (מספר חודשים) הייתי הולך על האג”ח שלא צמוד (כמובן שאז הייתי אישית מעדיף להשקיע בהשקעות בעלות תשואה גדולה יותר ואם אפשרות לרווח הון גדול יותר, חלופה זו טובה במידה ויש ייעוד לכסף, ככגון רכישת דירה, והמטרה היא הקטנת הסיכון ככל הניתן ועדיין ראה הערה למעלה).

אג”ח פטרוכימיים כהשקעה לטווח ארוך

מה שחשוב לעשות זה לעקוב לאורך זמן אחר שינויים אפשריים והודעות חברה.

בעקבות ההודעות האחרונות ראינו ירידה בניירות אלו, אני רוצה לומר כי הירידה תיהיה זמנית, אך בסופו של דבר מדובר בניחוש. הניירות נסחרים היום בכ-10% תשואה, בתשואה זו מדובר בהשקעה שלדעתי הינה טובה ביחס לסיכון הכרוך בנייר ובהנחה כי מדובר להשקעה לאורך זמן.

כבר כעת אני יכול לומר לך כי בתשלום שמתוכנן בשנה הבאה (2011) עם הנתונים של היום (כלומר בהנחה שלא יהיו שינויים מרחיקי לכת) ייתכנו ירידות בעקבות חששות (באותה שנה החברה צריכה לפרוע 160 מיליון ש”ח). אני מאמין כי היא תפרע את החוב, אך אם מועד היציאה קרוב לאותו תאריך יש לשקול יציאה מוקדמת יותר מנייר זה.

מה משמעות החזקת מניות בז”ן ע”י חברת פטרוכימיים בנוגע לסדרות החוב?

פטרוכמים מחזיקה כ- 17% מבז”ן המשמשים כבטחון לפדיון חלק מהחוב!

זו גם אחת הסיבות שבגינן כתבתי כי מדובר בהשקעה סולידית, אני לא חושב כי החברה לא תעמוד בהתחיבויות שלה, אבל אף פעם אל תגיד – אף פעם.

תמיד יכולים להיות מקרי קיצון או שינויים שיגרמו לבעיות. כמו כן בכל השקעה צריך לקחת בחשבון גם יציאה מההשקעה ובהחלט יכול להיות כי ביציאה מהשקעה זו בהמשך הדרך יכול להיווצר מצב שביחס למחיר הנוכחי יגרם הפסד למשקיע.

במיוחד בנייר זה שפרעון הקרן בו ארוך, כלל ההשקעה נושאת ריבית יחסית נמוכה, והפסד לזמן קצר בעיתוי משיכת ההשקעה במועד קרוב יכול להיות בעייתי בהשקעה גדולה מאחוז התיק – לכן יש להיזהר במידה ומדובר בהשקעה שדורשת נזילות גבוהה!

מעבר לכך זה שהחברה מחזיקה במניות של חברה אחרת לא אומר הרבה, נדרש לבדוק מה יחס ההון העצמי שלה? מה יחס ההשקעה בבז”ן מהסך הכולל של תיק הנכסים של החברה? מה יחס החוב של החברה? ומה תזרים המזומנים הצפוי שלה מההשקעות ויכולת מימושם? – דברים אלו ועוד רבים אחרים הם שאלות שיש לתת אליהם תשובה בשביל לדעת אם “אין סיכוי שהם לא ישלמו” ולא רק אחזקה במניות של חברה מסויימת. 

מעבר לזה מחיר מניות יכול לעלות אך גם לרדת ולכן יחס הבטחונות יכול להשתנות. לכן היחס בין החוב לבטחונות יכול להשתנות!

בגלל שהסדרות הנ”ל די קרובות למחיר החוב, הבטחונות יכולות לשמש כבלם אבל קשה לי להאמין כי הם ישרתו את כלל החוב במקרה של חדלות פרעון (לא שאני אומר כי יש חשש לכך במצב הנוכחי, רחוק מזה, אבל בכל זאת מדובר על סדרות ארוכות באופן יחסי).

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • פטרוכימים
  • אגח פטרוכימיים
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. התפתחות בסדרות החוב של חברת ארזים
  2. סדרות החוב של חברת בוימלגרין
  3. מה קרה היום לאגחים של פטרוכימיים?
  4. סקירת סדרות החוב של חברת נאנט
  5. כדאיות ההשקעה בסדרות האגח של דלק נדלן בעקבות הורדת הדירוג
הוספת תגובה

התגובה