Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

השקעה בשווקים שונים בעולם – קניית אג”ח של ארצות שונות – כדאיות כלכלית

Sunday 20 כMar, 2011

קיבלתי את הפנייה הבאה:

אלון שלום,
אבקש לבדוק כיצד ניתן להשקיע באג”ח של ברזיל שמספק בין 9-12 אחוז שנתי. כמו כן באיזה מטבע יש להשקיע ומה הוא הסכום המינימלי. מה הם פרקי הזמן להשקעה באג”ח זה?

זו תשובתי ואני חושב שהיא יכולה לשמש משקיעים רבים ששואלים לגבי פיזור תיק ההשקעות בשווקי העולם:

תצטרך לפנות ליועץ ההשקעות שלך בנושא, אני לא כאן בשביל לעשות את העבודה שלו… מה גם שאמרתי כבר בעבר – אני מאמין כי כמשקיע אליך לא רק לעשות את עבודת החקירה בעצמך אלא אליך להתמחות בהשקעות ולא לדאוג לפיזור רב ככל הניתן.

אז מה אם האגח של ברזיל נותן 9-12 אחוז בשנה, האם אתה חי בברזיל? האם אתה מכיר את השוק הברזילאי טוב מהשוק בישראל? האם אתה חשוף למה שקורה שם? האם שעות המסחר תואמות? האם יש שם בכלל הצמדה לאינפלציה? מה צפי האינפלציה של המטבע הברזילאי? האם אתה רוצה להחשף לסיכוני מטבע? האם אתה לא יכול למצוא תחליפים זהים בעלי תשואה של 10% בשנה בארץ?

שוב אני לא תוקף, אולי הטון מעט תקיף – אך זו בהחלט לא הכוונה!

אני רק רוצה להפנות את תשומת הלב לכל אותם שאלות (ועוד רבות אחרות) ולשאול שאלה אחת – למה אנשים מחפשים להסתבך ולהוסיף סיכונים מיותרים להשקעה שלהם?

האם יש סיבה רציונלית שאתה רוצה להיות בברזיל? יכול להיות שכן, אני לא אומר שלא, אבל האם היא קיימת? ולמה דווקא ברזיל? אם אתה מחפש הרפתקאות למה לא ללכת להשקעה בשוק היפני (כן, דווקא בימים אלו).

אני אישית נשאר בארץ. כאן אני מבין את החוקים הרגולטורים, כאן אני חשוף למידע וכאן אני מכיר את השוק הרבה יותר טוב מכול מקום אחר. אין לי יכולת ללמוד את מצב השווקים בכל מקום בעולם, ולכן דווקא במקרה שאני כן ירצה להחשף לשוק זה או אחר – אני הלך למומחים והשקיע דרכם (קרנות יעודיות) – כמובן שאני מאמין שאני יכול לעשות טוב יותר בעצמי בבית, אך זה אולי רק אני…

 כמובן שמייד עולות השאלות (או ההתקפות)…

אבל מדובר בפיזור! האם פיזור גאוגרפי לא נחוץ? מה אם תיהיה מלחמה בישראל? מלחמה אחת והתיק שלך גמור… האם לא נחוץ חשיפה לשווקים חיצוניים?…

ותשובתי לאותם שאלות תמיד תיהיה:

אתה צודק באופן כללי… כן התיאוריה אכן אומרת כי פיזור מסוג זה הוא טוב ובעוד הוא מפחית סיכון במקרי קיצון – כמו מלחמה או רעידת אדמה, הוא דווקא מגדיל סיכון בזמנים נורמליים.

כן אמרתי מגדיל סיכון!

נכון שפיזור בפני עצמו אינו צריך להגדיל סיכון – אם כבר ההפך, אך אני עדיין מאמין כי סיכון נובע מחוסר מידע וידע ולא מהנייר עצמו. כפי שוורן פאבט אומר פיזור טוב למי שלא מבין בהשקעות.

כאשר אתה מתמקד היכולת שלך להימנע מסיכונים עונתיים או מסיכוני אירועים גדלה.

כמו כן אם תנקוט באסטרטגייה של כרית מזומנים – גם אי חשיפה לשווקים חיצוניים לא תגרור סיכון גדול יותר לתיק שלך בדיוק מהסיבה שתיארת – מלחמות מסתיימות…

כל אירוע שאינו אירוע “סופני” יכול להשפיע בטווח הקצר אך בטווח הארוך גם תיק שאיבד 90% יחזור ויעלה חזרה, אם יש ביידנו את האפשרות להרחיב חשיפה באותם תקופות הרסניות – נוכל אף לצאת ברווח מאותם אירועים.

אז נכון ששחשיפה לשווקים העולמיים רצוייה, אך בעולם של היום, כאשר אתה משקיע בחברות גדולות אתה בכל מקרה מקבל חשיפה עולמית – גם אם אתה נשאר בבורסה בישראל…

אך זהו ויכוח שכבר ראינו שלא ניתן להגיע להסכמה בו, אז לא נפתח אותו מחדש.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • אגח ברזיל
  • ברזיל אגרות חוב
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. כדאיות קניית אגח לקבלת קופון
  2. דלק אנרגיה אגח ד – כדאיות השקעה
  3. מטיס קפיטל אגח א – כדאיות השקעה
  4. סקורפיו לאחר הצעת הסדר – כדאיות השקעה
  5. פולאר השקעות אגח ו – כדאיות השקעה
הוספת תגובה

התגובה