Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

השקעות סולדיות וכדאיות השקעה בשוק האגח

Sunday 11 כApr, 2010

באילו תנאים כלכליים במצב העולם כדאי להשקיע באג”ח?

אני מאמין כי כל תיק השקעה צריך להיות מורכב מחלק יחסי של אגחים, ללא תלות בתנאים (כאשר ההנחה היא השקעה בשוק מלכתחילה – שכן יש תיק).

כאשר היינו במשבר, בתחילתו, בשיאו ובשלבי היציאה וההתאוששות – אני מאמין כי למרות שהרבה מניות עשו תשואה גבוהה יותר מהאגחים, השקעה באג”ח היתה בטוחה יותר (ולכן סולידית). כמו כן ראינו התאוששות באגחים לפני שראינו התאוששות במניות של אותם חברות (לרוב) – כך שמשקיע חכם היה יכול לנצל למעשה את שני הגלים.

למעשה הרבה מההשקעות שלי במניות התבססו על כך שסדרות החוב של החברות מתקרבות למחיר הפארי שלהם… אסטרטגיה זו הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם.

מעבר לכך – בכל רגע נתון, כך אני מאמין, יש למשקיע המתוחכם יותר מידע על האג”ח של חברה מאשר על השקעה במנייה שלה. מידע זה לרוב אינו מובן ע”י מרבית המשקיעים ולכן מסחר באג”ח (במיוחד של חברות קטנות, או אג”ח שאינו מדורג – ולכן אינו נשלט על ידי הגופים המוסדיים הגדולים) מהווה הזדמנות ביחס לסיכון/סיכוי (סיכון – נמוך [במיוחד לעומת המנייה של אותה חברה] / סיכוי – ידוע ומחושב).

מדוע לאחרונה ראינו שהאגחים ירדו גם כשהיו עליות בבורסה וגם כשהיו ירידות?

אני לא מסכים לחלוטין עם קביעה זו!

כאשר השוק יירד האגחים יירדו, כאשר השוק התאושש האגחים עלו – אני טוען כי האגחים הקדימו את שוק המניות אך זו רק תחושה שנובעת ממסחר פעיל ולא מנתונים.

הבעיה היא כי נוצר מצב אבסורדי שבו הריבית בשוק אפסית, שוק המניות נתפס כמסוכן, והאגחים נושאים ריבית שפתאום קורצת למשקיע. יותר ויותר כסף זרם לכיוון האגחים.

כאשר המוטו של המשקיע הפשוט אמר – “אני מכניס כסף לחברות בטוחות, שצריך ליפול עלינו טיל אירני בשביל שהם לא יחזירו את החוב שלהם. היועץ בבנק הסביר לי כי הקרן בטוחה בגלל שהיא צמודת מדד ואני עדיין מקבל תשואה של 5% על הקרן. הנייר סחיר, כך שאני יכול למשוך את הכסף בכל רגע וגם אם לא אני המתין לפדיון – אני לא יוכל להפסיד ואני לא התן לבנק לדפוק אותי עם ריבית אפס על הפקדונות…”

נשמע מוכר? אני שומע סגנון חשיבה זה על בסיס יומי ממספר גדול של אנשים…

הבעיה התחילה כאשר יותר ויותר כסף זרם לשוק והריבית המדוברת ירדה וירדה ועומדת היום לעיתים על פחות מ-1%!!!

אך גם בריבית זו, בהתחשב בהצמדה, מדובר על אופציה טובה יותר מאשר זו של פקדון בנקאי – ולכן הכסף המשיך לזרום.

מה שהפקיד לא הסביר לאותו משקיע זה – כי נכון שהקרן מובטחת, ונכון שאם יחכה לפדיון הריבית מובטחת, אך ככל שהכניסה מאוחרת יותר ומחיר הקנייה גבוה יותר (בשביל לתמחר ריבית נמוכה יותר לנייר) – מחיר השוק (הקרן) תרד ככל שהריבית בשוק תעלה!

והריבית בשוק תעלה, על כך אין ערעורים ולכן אנו רואים ירידות באגחים הסולידיים בשוק הנוכחי. הירידות האחרונות באגחים הסולידיים בריבית נמוכה נובעים מעליית הריבית ולא מכיוון השוק.

ועדיין יש ניירות רבים שממשיכים לעלות, אל לנו לתסתכל על אחוז או שניים, או על שבוע מסויים – איפה היו המחירים בתחילת השנה?

האם המגמה של עליית הריבית תימשך? והאם מחיר האג”ח בעל התשואה הנמוכה ימשיך לרדת?

נכון שעליית הריבית צפוייה לגרום לירידת מחיר האגחים באשר הם, אך עליית המדד מווסתת את הירידות האלו עבור אותם סדרות שצמודים לה, כמו כן ככל שזמן עובר ומועדי התשלום מתקרבים – ההשפעה חיובית גם כן.

כמו כן ככול שעובר הזמן והמשבר מתרחק ומצב החברות משתפר – האגחים יכולים להנות מכך גם כן, שכן התשואה הנדרשת גם היא יורדת בהתאמה. השאלה האמיתי צריכה להיות האם אכן זהו כיוון השוק – ושאלה זו חשובה הרבה יותר מאשר כיוון הריבית במרבית הניירות שבהן אני עוסק (ושעליהם אני נשאל בפורום).

התשובה לזה צריכה להיות פרטנית מול כל נייר ואני חושב שזה מה שאני עושה בשבועות האחרונים (שבהם סקרתי עשרות ניירות).

היוצאים מן הכלל – הוודאיים! שמהם כדאי לצאת, לדעתי, הם – אותם סדרות חוב (כולל אגח מדינה) שנמצאים בריבית נמוכה מאוד (פחות מ-3%, כאשר רבים מהם נמצאים אף באיזור האחוז הבודד!).

כאשר משקיע נכנס אליהם ולא במטרה להמתין לפדיון – הוא מבטיח לעצמו הפסד! 

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. השקעות סולידיות בתחום האג”ח, בשוק הנוכחי – השקעה נבונה או הבטחה להפסד!
  2. האם האגח של אפריקה ישראל הוא אגח בביטחון גבוה?
  3. האגח השקלי שלי
  4. תיק השקעות ארוך טווח – שילוב מניות
  5. טאואר – סקירת סדרות האגח
הוספת תגובה

התגובה