Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

התפתחות בסדרות החוב של חברת ארזים

Thursday 22 כApr, 2010

סדרות האג”ח של חברת ארזים – בעיות עם הבנק וחשש לאי תשלום החוב!

ארזים היה מבחינתי אג”ח לא ממש ארקטיבי עד כה…

מחירי הסדרות היו גבוהים, באופן יחסי, מה שייצג חוסר יכולת לעשות רווח הון גבוה, למרות שהתשואה השנתית עליהם היתה יחסית גבוהה. דבר זה יוצר בעיה עבור משקיע מהסוג שלי ולדעתי מייצג השקעה לא מייטבית.

מנקודת המבט שלי – נייר בעל תשואה גבוהה יכול לשמש להשקעה לזמן קצר לגריפת רווח הון, כאשר לטווח ארוך מדובר בסיכון (כפי שהשוק מתמחר את ההשקעה).

הדבר נגרם בגלל לוח הסילוקין. יוצאת הדופן הייתה ארזים אג”ח 4 – שלה לוח סילוקין ארוך. הבעיה כאן היא שמצב החברה אינו מזהיר וכבר ניתן לראות כי ההון העצמי שלה שלילי. כלומר השקעה לטווח ארוך גם במקרה זה אינו רלוונטי שכן גם במידה והחברה תעמוד בהתחיבויות הקצרות, המשקיע לא בסדרה זו לא יהנה מכך…

כעת ישנה ההתפתחות האחרונה:

עדיין מוקדם להגיד מה יהיה והגיוני להניח כי מהלך הירידות רק החל וכי תהליך התאוששות (אם יבוא) יקח זמן.

לדעתי שווה לעקוב אחר הניירות , אך לא להתפתות עם עלייה ראשונה. אני הייתי מבסס כניסה על הודעה או התפתחות בנוגע להסדר או שיחות עם הבנק.

כמו כן עדיין מוקדם מדי להגיד מה בקשר לתשלום הקרוב וידרש ניתוח מעמיק יותר של הנתונים הפיננסיים של החברה…

לסיכום ניתן לומר כי הסיכון עולה על הסיכוי במקרה זה לדעתי ואני חושב כי מי שישקיע בנייר כעת ימצא את עצמו מופסד בטווח הקצר והבינוני (ויתכן כי גם בטווח הארוך).

האם הסדר עם הבנק לא יביא לקפיצה מהירה והכניסה כבר לא תיהיה כדאית?

דבר ראשון אני תמיד מעדיף “להפסיד” חלק מהדרך למעלה מאשר להסתכן בהמשך הדרדרות. באותה המידה יכול להיות כי ההודעה תיהיה שלילית נכון? כאשר נכנסים לתוך הודעה חיובית, אכן מפסידים חלק מהרווח הפוטנציאלי של ההודעה אך נכנסים במגמת עליה – כך שהסיכון הרבה יותר נמוך.

אם היד על הדופק ומעקב צמוד לרוב ניתן לנצל את מרבית הדרך למעלה.

חשוב לזכור כי במרבית המקרים (באופן מוחלט) הדרך למעלה ארוכה מהדרך למטה. הדבר נובע, לדעתי, בגלל שאנשים מסתכלים לא רק על מחיר אלא גם על אחוזים. יש פה אפקט פסיכולוגי גדול. בדיוק כמו שכאשר ראית ירידה של 15% רצית להיכנס, עלייה של 15% מרתיע מפני כניסה.

ניקח דוגמה במספרים גדולים (גם אם לא דמיוניים) בשביל להבהיר זאת:

נניח שנייר ירד לאורך השבוע ב-50% (ואכן הנייר המדובר ירד מספר ימים ועדיין לא ידוע המשך הכיוון שלו).

בשביל לתקן למחיר הקודם הוא צריך לעלות 100% כעת. לכן אפילו אם יעלה 25%-50% ביום הראשון של ההודעה עדיין מחצית או שני שליש מהדרך למעלה בידיים שלנו ובסיכון נמוך (שארי דבר לא באמת השתנה בהנחה שהחברה מגיע להסדר עם הבנק).

אך מה קורה כאשר הכיוון שלילי – אנו יכולים להיכנס היום, ברמת סיכון ואי וודאות גדולה, במידה וההודעה הסופית שלילית אנו יכולים למחוק עוד חלק גדול מההשקעה, דבר שלרוב יגרום למשקיע הממוצע לצאת מימנה…

כמשקיע “מתוחכם” (או כמי שמחשיב את עצמו כאחד כזה) אני אולי השאר בפנים, אך לא הכנס או הרחיב את ההשקעה.

השארות בפנים תלוייה בניתוח של הסיכוי … וזה משהו כבר מורכב יותר.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • ארזים אגח 4
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. השקעה בסדרות החוב של חברת פטרוכימיים
  2. אגח ארזים – משמעויות לוח סילוקין מעודכן
  3. הסדר חוב לאגח חברת ארזים
  4. סקירת סדרות החוב של חברת נאנט
  5. סדרות החוב של חברת בוימלגרין
הוספת תגובה

התגובה