Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

טאואר אגח ג – סקירה

Sunday 14 כNov, 2010

נשאלתי את השאלה הבאה וחשבתי שראוי להעלות אותה גם כאן שכן עולה מימנה כמה מסקנות חשובות בנוגע ל – טאואר אגח ג:

אני כבר המון זמן מחזיק באג”ח ג’ של טאואר… עוד משער 90… אני מחזיק את האג”ח כתחליף למניה מאחר ומאמין מאוד בטאואר. אחרי מה שהלך בטאואר , די התייאשתי ממנה… החברה הולכת קדימה והמניה הצידה… אני לא מבין גדול באג”חים לכן אני פונה אליך…  אם אני ממתין עם אג”ח ג’ עד מועד הפרעון איזה שער אקבל מטאואר ? בגלובס כתוב שער מתואם לפארי כ 143+/-האם זה ההחזר? איך מצויין שיש עדיין ריבית לאג”ח הזה? אני מכוון לכך , האם אם אני נשאר עד סוף שנה הבאה בשערים של היום אני מקבל את כל כספי חזרה? ריבית לא מעניינת אותי – רק קרן… בהנחה שקניתי בשער 143+/-

זו תשובתי – סקירה על טאואר אגח ג:

למעשה אתה מקבל קצת יותר, אבל צריך לשלם מיסים – כך שבסוף נשאר לך משהו בערך המדובר (בהנחה שקנית במחיר מלא, אך אתה קנית ב”הנחה” ולכן תשלום המס שלך יהיה מעט גבוה יותר). אך תשלם גם מס במידה ותמכור כעת ברווח – כך שמבחינה זו אין לזה משמעות בפני עצמו.

מבחינת החזקה לפדיון או מכירה לפני פדיון – משיקולי מס, במקרה זה, כדאי כנראה למכור מראש בגלל שבפדיון משלמים מס לפי מחיר הנפקה ומחיר קנייה ובמכירה כרגע רק לפי הרווח.

אך מדובר בערך שולי (ראה הבדל בין תשואה ברוטו לתשואה נטו!)… אך זו לא באמת השאלה כאן…

למעשה ישנם כמה אופציות עד לתאריך הפדיון:

כרגע האגח להמרה נסחר בפרמייה של 22.21% – כלומר כדאי שיהיה כדאי להמיר את האג”ח מחיר המנייה צריך לעלות ב- 22.21% כאשר מחיר האגח לא משתנה.

בגלל שמחיר האגח קרוב למחיר הפדיון הסופי, גם אם ישתנה לקראת התשלום הדבר יהיה מאוזן באופן יחסי ולכן – אכן עלייה בערכים אלו תייצג תשואה נוספת.

כלומר במחיר נוכחי אתה מסכן משהו כמו 3% מהקרן אך מצמיד את ערכה למחיר המנייה לאחר עלייה של 22.21%: אם לא יעלה מעל ערך זה הפסדת כ- 3%, אם יעלה מעל ערך זה הרווחת את היתרה!

אם אתה לא מאמין בחברה – אין טעם להמשיך להחזיק בנייר שכן מחירו עלול לרדת בזמן הקצר עם מחיר המנייה תרד!

את אופן החישוב ניתן להוציא בטבלת נתונים זו -

טבלת נתונים לאג"ח ג' של טאואר - יחס המרה וחישוב כדאיות להמשך החזקה

אך יש עוד כמה דברים שניתן לעסיק מכך ואני רואה מקום להעלות כאן:

דבר ראשון למרות שיכול להיות הפסד בטווח הקצר ולמרות שיכול להיות הפסד קטן בפדיון ביחס למחיר נוכחי – מדובר למעשה בהשקעה חסרת סיכון המצמידה את ערך הקרן למחיר המנייה של טאואר.

מי שמאמין בעלייה במחיר המנייה אומנם עלול להפסיד חלק מאותה עלייה, אך אם יש חוסר וודאות – אני טוען שאין טעם לקחת סיכונים מיותרים – עדיף ללכת על בטוח, מה גם שהרבה מהמרווח הזה נוצר מהירידות האחרונות במחיר המנייה שלא באו לידי ביטוי במחיר האג”ח בשוק (יתרון ראשון שיש לרשום לטובת האג”ח!).

ואף מעבר לכך: למרות שהסתכלות לאחור אינה בשום אופן מדד לעתיד ניתן לראות מהגרפים המצורפים כי במהלך השנה האחרונה העדיפות לאג”ח על פני המנייה היתה ברורה – גם בתנודתיות וגם ברווח ההון בנקודה הסופית. כן למנייה יש פיקים (המייצגים רווח עודף על האגח), אך מי שמשקיע לטווח ארוך מעוניין ביציבות ובשורה הסופית. עוד יתרון ברור לאג”ח על פני המנייה!

גרף ביצועי אגח טאואר ג, בשנה האחרונה -

גרף שנתי אגח ג - טאואר

גרף ביצועי המנייה (טאואר) בשנה האחרונה -

גרף שנתי מנייה - טאואר

כמו שניתן לראות האגח רשם תשואה טובה יותר ולמרות שלא יכול לחזור על הביצוע גם בעתיד – הוא מעניק כעת ביטוח טוב למי שחושש ממחיר השוק של המנייה אך רוצה להיות מושקע בחברה – להנות מהפירות אם יגדל ולהיות מבוטח מפני ירידות אם יפול.

טווח הביטוח גם הוא גדול שכן תאריך הפדיון הינו 29/12/2011 מה שייתן לנו אפשרות ביטוח של יותר משנה מול מניית טחברת טאואר.

ראוי לציין כי אני אישית לא מחזיק בנייר זה ולדעתי ישנה עדיפות דווקא לניירות ההמירים האחרים של החברה (כפי שכתבתי כבר בעבר). אך שם טווח ההשקעה ו”פוטנציאל ההפסד” גדול יותר שכן בעת פדיון המשקיע יכול לאבד חלק גדול מהשקעתו!

לכן – דווקא השקעה בנייר זה, גם אם אינה תניב את אותו הרווח – יכולה להיות חלופה בטוחה לאופציות שעומדות מול המשקיע בהשקעה בטאואר.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • גרף
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. טאואר – סקירת סדרות האגח
  2. אגח להמרה של חברת טאואר
  3. הנפקה – טאואר אגח ו – מעקב
  4. הנפקה – טאואר אגח ו
  5. טאואר, השקעה בחברה – להנות מעליות עם “ביטוח” מירידות
הוספת תגובה

התגובה