Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

טאו אגח ב – התקדמות?

Tuesday 29 כJun, 2010

המשך הרכישות החוזרות בטאו אגח ב מתעקבות, החברה רוכשת בשוק בערכים נמוכים ועסקאות מתואמות נוספות אינן יוצאות לפועל – מה עתיד להיות עם מחיר השוק של הנייר?

נכון שהיום רכשה כמות נמוכה, אך ברכישות לאורך זמן הדבר מצטבר, ועדיין לא מדובר על פרומיל… (מה גם שהיו רכישות גדולות גם כן – קודם לכן).

חשוב להבין החברה לא באמת יכולה לבוא לשוק ולרכוש במיליונים כל יום בלי לגרום לזינוק במחיר השוק של הנייר (דבר שכמובן לא משרת את מטרת החברה לקנות את החוב במחיר הנמוך ביותר).

הקניות הגדולות מבוצעות בעסקאות מתואמות מול גופים פיננסיים גדולים.

לפני ההודעה על אישור קניית 50 מליון ניירות מאגח ב’ של החברה, היו בשוק 405,646,332 ניירות טאו אגח ב. מאז ועד לדיווח האחרון ירד המספר ל- 393,847,603 ניירות בשוק.

כלומר קנייה של 11,798,729 או כ- 3% מהמחזור הכולל של הנייר. ראוי לציין כי 11 מליון מסכום זה היה בעסקה מתואמת בודדת! וכי ככול הנראה עדיין לא דווח על כלל הרכישות…

מדובר עם כן על סכום נמוך באופן יחסי אך על מימוש של יותר מ- 20% מהתוכנית המאושרת. כמו כן החברה רשמה רווח הוני גדול על הקניות (משהו בסדר גודל של 7 מליון ש”ח, על הוצאה של פחות מ- 6 מליון ש”ח).

בנוסף ראוי לציין כי החברה גם קונה מהאג”ח מהסדרה השנייה שמועדי התשלום שלו פזורים וקרובים יותר וכי חברות הבנות מחזיקות ב- 42.33% מהחוב הכולל ההוא (ורק ב- 3.31% מהחוב של סדרה זו – הארוכה).

שוב אני אומר, לחברה יש זמן לגבי נייר זה, אין לצפות שהוא יעלה במהרה. אני מודה שלא חשבתי שירד מתחת למחיר המקורי של טרום ההודעה, אך זה עניין של הצעה וביקוש, יש מי שמוכר לחברה בשוק במחירים אלו והם אוספים את זה.

האם קיים סיכוי שהחברה תודיע על רצון להסדר? האם יכול להיות שהחברה לא תוכל לשלם את החוב?

התשובה לשאלות אלו צריכה להיות ברורה, שכן דנתי בה מספר פעמים בעבר!

והתשובה לשתי השאלות האלו היא – כן!

יש סיכון בנייר זה. החברה לא יכולה במצבה הנוכחי (ללא עזרת בעלים) לשלם את החוב כרגע! אם נכסי החברה יתאוששו אז כן, אך כרגע לא – לפחות לא באופן מלא.

האם זה אומר כי מחזיקי האג”ח לא יקבלו כלום, כנראה שלא, אך הרבה תלוי בגורמים חיצוניים, זכרו אתם לא קונים את הנייר במחיר מלא ולכן למרות שניתן לומר כי קונים ב- 40 אגורות חוב של 112 הראייה הנכונה היא כי קונים חוב נמוך יותר – ולקחת בחשבון מסגרת הסדר שקרוב לוודאי שבסופו של דבר יצא לפועל.

אז למה לקנות עכשיו אגח טאו ב?

אני לא אומר כי יש בזה חובה, זה חלק מתהליך המסחר. אני חושב כי בסופו של דבר החברה תרצה להגיע להסדר, כנראה פריסת החוב. אני חושב שבגלל שיש להם זמן הם לא ימהרו להוציא הודעה בעניין (סביר להניח כי כולם למדו את השיעור של אפריקה ישראל) – אני מודע לכך, כמשקיע, כי הודעה כזו יכולה לחתוך את מחיר הנייר לחצי. אך אני מאמין כי בסופו של דבר מחיר החוב יהיה גבוה יותר מערכו הנוכחי במסגרת ההסדר.

אז כן אם יהיה הסדר כזה ומחיר הנייר יחתך אז היה עדיף להמתין, אך אין וודאות מוחלטת שכך יהיה הדבר.

יכול להיות כי עד להוצאת ההודעה הנייר יעלה בשוק, במחיר של 60 ומעלה אני מתכוון לצאת (כלומר רווח של 50% ממחיר נוכחי או רווח של 33% ממחיר הקנייה הראשוני).

לא רע בשביל השקעה שהסיכון להפסד סופי בה נמוך (ראה מקרה פולישק – 15-18 חודשים של השקעה, רווח סופי של מעל ל-70% לאחר עמלות ומיסים, כן בדרך היה הפסד של 20% ויותר על הנייר, אך לאורך כל הדרך הסיכון להפסד סופי במסגרת הסדר היתה קטנה, כמו שאני מעריך גם הפעם).

ובכל זאת למה אני נכנס עכשיו לטאו אגח ב בכמות גדולה יותר?

מי אמר שהתרחיש הגרוע הוא זה שיצא לפועל? יכול להיות כי הנייר יבקר במחיר היעד לפני הודעה על הסדר, יכול להיות כי כלל לא תצא הודעה להסדר (התאוששות בחברה, הכנסת משקיע, הזרמת הון בעלים…) ואז כניסה כבר לא תיהיה כדאית.

אז אני לוקח את הסיכון להפסד על הנייר וספיגה של תהליך הסדר ארוך, עם סיכון (קטן עד בינוני) להפסד סופי, בשביל הסיכוי להנות מהתרחיש הטוב.

אם התממש התרחיש הרע, ובניתוח הנתונים שיעלו אז, יהיה ניתן לבצע מיצוע והרחבה של ההשקעה ולצאת בסופו של דבר עם קיזוז הפסד או אף ברווח.

ומלכתחילה ההשקעה היתה לזמן ארוך (שנה- שנה וחצי) ולכן הסתכלות על מחירים יומיים בשוק יורד אינה רלונטית מנקודת המבט שלי. אני מבין שסוג השקעה כזאת אינו מתאים לכל אחד ומי שלא מסוגל לספוג הפסד עדיף לו שיצא כעת בהפסד של 10% (והיה עדיף אם היה שומע בעצתי ומסתפק ברווח של 10% שנוצר כתוצאה מההודעה המקורית).

הערה: למרות שאין להתייחס לכתוב כהמלצה, ראוי לציין כי הכותב מחזיק בנייר (במידה וזה לא היה ברור) והכתוב מבוסס על דעה אישית ואמונות אישיות שלא תמיד מבוססות על נתונים פיננסיים מלאים. כמו כן יכול להיות כי בניתוח הנתונים נפלה טעות ו/או אופן הצגתם עלולה להטעות! כל הפועל בנוגע לנייר זה – עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכותב אף ממליץ לקורא, במידה וידיעותיו הפיננסיות אינן מספיקות, להשתמש בשירותי יועץ פיננסי אישי ומדגיש כי יש להתאים את ההשקעה למשקיע וכי ככל השקעה – השקעה בנייר זה יכולה לגרום הפסדים למשקיע לאורך זמן.

נ.ב -

שמעתי במספר מקומות את התיאוריה הבאה: בן דב מוציא מוסדיים וגופים/משקיעים גדולים מהנייר טרם הוצאת הודעה על הסדר חוב. זה מה שיש לי להגיד על העניין:

מעבר לכך שזו עברה פלילית (בהנחה שמבוצע), אני מתקשה להאמין כי תאוריה זו נכונה לאור הסיכון הגדול שיש בדבר באופן אישי לאדם שרכש את אחת החברות המובילות בשוק התקשורת.

כמו כן מדובר על עסקה אחת גדולה ומהותית (על סך 5 מליון ש”ח) ומספר עסקאות שוק בערכים נמוכים באופן יחסי שלא מצדיקים התערבות מסוג זה עבור אף אחד מהנוגעים בעניין.

הוצאת שמועות מאין אלו דווקא יכולות ל”שרת” את החברה שהוספת מהנייר בשוק ומפחידה משקיעים קטנים (ההודעה, לא החברה).

אני לא רוצה ולא מעוניין להכנס לתחום אפור זה, נכון שהוא קיים, אך אם ניקח בחשבון בכל פעם התערבות פלילית מסוג זה בשוק ונגדיר את העוסקים בכך באופן כוללני כקבוצה של עבריינים – אז אין לנו מה לחפש בשוק ההון מלכתחילה – שכן אין לנו יכולת לנצח במשחק מכור.

אם כך פני הדברים באמת, אולפחות כך מאמין המשקיע, עדיף לו שלא להיות בשוק כלל. אני לעומת זאת לוקח בחשבון כי ישנם מקרים מסוג זה וכן אני מודע לכך שמפעם לפעם גם אני יכול ליפול… אך אני מכניס את זה לחישוב הכולל מול התיק והתשואה מימנו ולא מול נייר בודד (למעט אותם פעמים שהחשד עולה מהנתונים הפיננסיים ולא משמועות).

אם הייתי חושב שכך פני הדברים בנייר – לא הייתי משקיע בו (ואכן יש ניירות שאני לא סומך על אמינות בעליהם ולכן אני מתרחק מהם).

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח מלרג – התקדמות
  2. טאו אגח ב – מהלך אפשרי
  3. טאו אגח ב – סיפור השקעה
  4. למה טאו אגח ב נסחר במחיר שוק נמוך ותשואה גבוהה?
  5. אגח טאו ג – מסחר לקראת ארועים צפויים
הוספת תגובה

התגובה