Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

יום האקס עבור אג”ח סיביל – מה לעשות?

Monday 20 כJul, 2009
היום יום האקס עבור אג”ח סיביל, אליו דיברתי בעבר, ואותו רכשתי ואני עדיין מחזיק.

אז ככה, מחיר הקנייה היה 63, במסגרת ההסדר עם הנאמן הקפריסאי, דובר על תשלום שיתבצע בסוף החודש הנוכחי, כרגע ככל הנראה התשלום יצא לפועל, מי שבודק את שורות התיק שלו בבנק נכון להיום בבוקר יכול לראות כי נוספו לו שני שורות של תשלום – פדיון חלקי וריבית (עבור סיביל). הערכים של שורות אילו, לפחות של הפדיון, אינם מופיעות נכון בכל חשבון (או לפחות בחשבון שלי) שכן הם לוקחים את הערך הנוכחי של האיגרת ולא את מחיר הפדיון שלה. במקרה של סיביל מדובר על מחיר פדיון של 107.95 לאיגרת שנפדת ולא מחיר נוכחי של 65 או לצורך העניין המחיר שיופיע מחר של 55 או נמוך מזה. כמות הפידיון היא 20%, או חמישית מכמות האיגרות.

לצורך הנוחות נעשה את כלל החישובים לפי מחיר קנייה של 63 וסך איגרות של 5.
ההשקעה שלנו היא 315 (5 כפול 63).
הריבית שנקבל היא 16.2 בערך (לפי 3% כפול חמש איגרות כפול מחיר פדיון (107.95).
הפדיון שנקבל הוא על סך איגרת אחת של – 107.95.

כעת מתחיל הכיף, למי שזוכר הסברתי כי בהנחה שמחיר המכירה יהיה מחיר הקנייה, הרווח הפוטנציאלי יהיה 20%, בו נבדוק:
המחיר מכירה של 63, 4 איגרות שוות 252, נוסיף את הפדיון והריבית ונקבל תשואה של 19.41% (מזה צריך להפחית עלויות של עמלות ומיסים – אבל זה אינדוידואלי).
במחיר נוכחי בזמן כתיבת שורות אילו, 56.5, התשואה הנוכחית היא של 11.16%, גם תשואה יפה. כמו שניסיתי להסביר בעבר, לאחר העברת התשלום (לא בפועל, שכן עדיין יש סבירות כי התשלום לא יועבר) מחיר האיגרת תמיד יורד. הדבר נובע מאותם משקיעים שמעדיפים את מהירות הכסף או רווח קל, אני עובד על רווח מקסימלי (גם אם לוקח לזה יותר זמן, זה הכל עניין של עדיפות). הכסף שנכנס בימים שלפני תאריך האקס יוצא כעת החוצה מה שמוריד את מחיר האיגרת.

אני חושב כי מי שיחזיק את האיגרת בין שבועיים לחודש יוכל להנות מתשואה גבוה יותר, במחיר יעד של 70 לדוגמה, התשואה , בהכללה של התשלום הנוכחי, יהיה 28.3%. מחיר יעד זה יכול להגיע עם החזקה לזמן מעט ארוך יותר אבל הוא לא אבסורדי כלל.

דרך אגב לכל המודאגים, עשיתי את החישוב עבורכם גם לשוויון, מי שלא רוצה להפסיד כסף על העיסקה (ובהנחה כי התשלום הנוכחי יועבר בפועל – בזמן כתיבת שורות אילו אין סממן שסותר הנחה זו), מחיר של 47.8 הוא המחיר הראלי יחסית למחיר קנייה של 63, כך שעדיין יש טווח ירידה אפשרי לפני כניסה להפסד. במקרה זה הירידה היא של 27% (אם הסגירה לא תתקן ומחר יהיה ירידה זהה אנו יכולים להגיע למחיר כזה – אבל שוב לא מדובר במחיר הפסד, ולדעתי האישית לא צפוי לרדת לשם, וגם אם כן יתקן חזרה).

עוד משהו נחמד להסתכל אליו הוא רווח יום הקום (היום שלפני יום האקס). מי שקנה במחיר של 63 ומכר ביום הקום (מחיר סגירה של 65.77) היה יכול לעשות רווח של 4.4%, לא רווח גדול אך חסר סיכון (לפחות בדיאבד).

ומשהו לסיום, אני ידוע כאוהב סיכונים, ואני יוצא מנקודת הנחה כי יהיה תיקון כלפי מעלה ולכן כפי שאני מטיף אני פועל ואני רכשתי היום מנה נוספת של האג”ח, כך שקיימת האפשרות להנות גם מעלייה חזרה למחיר קודם.

בכל מקרה , בזמן סיום כתיבת שורות אילו מחיר האיגרת בשוק הוא 55.6, מי שלא מעוניין בסיכונים מיותרים יכול למכור ולצאת עם רווח של 10%, לא רע בשביל השקעה של שבוע (ועדיין קיים סיכון של אי העברת תשלום – צריך להתבצע רק בעוד שבועיים, סוף החודש).

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. סיביל אג”ח א’, מספר 1097153
  2. סיביל – שווה או לא?
  3. שאלות ותשובות בנוגע לאג”ח
  4. בורסה באדום – ההודעה של חברת אפריקה, והמשמעות עבור המשקיע
  5. הסאגה של סיביל
הוספת תגובה

התגובה