Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

ירידות באגח אלביט הדמיה

Wednesday 25 כMay, 2011

סדרות האגח של אלביט הדמיה ממשיכות לרדת על רקע ההודעה של בנק הפועלים לגבי חובו של בעל השליטה – זיסר.

בעל השליטה בחברת אלביט הדמיה חייב לבנק באופן אישי חוב שעבורו יש שיעבוד על מניות החברה המוחזקות על ידיו באופן אישי. מחיר המניות ירד ומתקרב לאופציה של דרישת פרעון המיידי של החוב השמורה לבנק. אך האם הדבר מוצדק, האם חוב אישי של בעלים צריך להשפיע או באמת מפשיע על יכולת החברה להחזיר חובותיה או על שווי החברה עצמה?

בעקרון לא – שכן חוב חיצוני לחברה לא צריך להשפיע על ביצועיה באופן ישיר – והרי לחברה אין קשר לחוב עצמו. מנגד ניתן לטעון שני טיעונים לקשר עקיף שיכולים להסביר את הירידות החדות בשווי ניירות (מניות ואגחים) של חברת אלביט הדמיה:

  1. הבעלים יפעל לרוקן את החברה מנכסיה בשביל להחזיר את חובו האישי. טיעון זה בפני עצמו, למעט במקרים הפליליים שלו, לא צריך להשפיע על שווי המניות עצמן – שכן אלו יהנו באותה מידה מתשלום הדבידנד. כמובן שיש חשש מוצדק בכיוון מבעלי החוב, אך גם להם יכולת ריסון ופיקוח על הנעשה בחברה.
  2. הבעלים לא יכולים להחזיר את החוב מיכוון שהחברה עצמה לא סיפקה את יעד הדבידנד מלכתחילה שאמור היה לאפשר את תשלום החוב – ולמרות שיש בכך השפעה על מחיר המנייה, היא כבר מתומחרת פנימה – לכן גם ירדה והתחילה את הבעיה מול הבנק. דבר זה לא צריך להשפיע ישירות על האגח גם כן – שכןן הכל היה ידוע והדבר היחיד שיכול להשתנות במקרה זה הוא הבעלים, אך גם אם הבנק יתפוס בעלות על המניות, אין הדבר צריך להשפיע על יכולת ההחזר של החברה – ולכן לא צריכה להיות לכך השפעה ישירה על מחיר האגח בשוק (ובטח ובטח לא משמעותית כפי שאנו רואים בימים האחרונים).

להערכתי מדובר בפניקה נטו באופן כללי, הרי מדובר בחוב של חברת האם ולי כמחזיק אג”ח לא ממש משנה מי יחזיק בחברת האם – זיסר או בנק פועלים – החוב מולי עומד וקיים – ואם לא ישולם “אני” הקח את חברת הבת (אלביט הדמיה או פלזה) מהבעלים – ולא משנה מי הוא…

לכן הסיכון בפני עצמו לא השתנה והירידות בכל מקרה (גם אם היו צריכות להיות בגלל תמחור לא נכון של הסיכון) – באו בגלל סיבה שאיננה רציונלית לחלוטין (כלומר הסיכון אינו השתנה כלל, ייתכן כי מלכתחילה לא תומחר באופן הוגן – אך זהו כבר נושא לדיון אחר).

אך השאלה האמיתית צריכה להיות ההשפעה של הרכישה העצמית של אגחים ע”י החברה על מחיר השוק של האגח. בקורס אנו עוברים על הסיטואציות השונות (מי רוכש? כמות רכישה? עיתוי? סגנון? יחס? פוטנציאל?…) – ולא הכנס לכל זה כאן.

בנקודה הסופית אני מאמין כי יחזור לעלות – עדיין נדרש לבחון את נקודת שינוי המגמה (למרות שכבר ניתן לראות ניצנים שלה היום).

אך צריך גם לזכור כמה דברים נוספים שלהם השפעה אפילו אם נצא מנקודת הנחה כי אכן מדובר בפניקה - ולהם השפעה ישירה על האפשרות להמשך ירידות!

יש חשש ממשי מהורדת דירוג, וגם אם ההורדה עצמה חסרת משמעות – היא תשפיע על השוק. כמו כן הסנטמנט השלילי בשוק ופדיון הקרנות לא מבחינים בין הניירות ולכן כאשר הכל יורד סביר להניח כי נייר זה עדיין לא ישנה את כיוונו.

בסיכומו של דבר ראינו ירידות בגלל הודעות שאינן קשורות באופן ישיר לאלביט הדמיה (למרות שישנה השפעה וקשר עקיף). אני כן חושב שנראה את הניירות חוזרים לעלות בעתיד וכי המחיר הנוכחי יראה נמוך, אך:

  1. אנו עוד נראה ירידות לפני שנראה עליות.
  2. אני מאמין כי לא יחזור מהר כל כך לשיא הקודם שכן היה מתומחר גבוה מדי (ועוד יש את השפעת עליית הריבית).
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. רכישה חוזרת – אלביט הדמיה ופלאזה סנטרס
  2. ירידות באגח חברת אולימפיה
  3. מכתשים אגן – השקעה במנייה מול השקעה באגח
  4. ההבדל בין השקעה באגח להשקעה במניות
  5. פגיעה בקרן בהשקעה באגח
הוספת תגובה

התגובה