Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מה קרה היום לאגחים של פטרוכימיים?

Sunday 21 כNov, 2010

כפי שניתן היה לראות היום בשוק האגחים של חברת פטרוכימיים רשמו ירידות… מייד התחילו השאלות לגבי הסיבה לירידות עצמן!

אז דבר ראשון חשוב לציין כי ירידות של 2% לא צריכות סיבה אמיתית – קוראים לזה תנודתיות, אך במקרה זה אכן יש סיבה – הורדת דירוג!

הורדת דירוג לאגחים של חברת פטרוכמיים:

כפי שכתבתי בעבר, לדעתי לדירוג אין ממש משמעות אמיתית עבור משקיע וסוחר בשוק האגח שאינו מוסדי ועדיף תמיד לבחון את הנתונים הפיננסיים.

במקרה זה, במיוחד בגלל שהסדרות ארוכות והתשלומים פרוסים, בטווח המיידי לא מדובר בסיכון, אם כבר הסיכוי לרווח וחזרה למחירים הקודמים גדול.

אך חשוב לזכור כי האג”ח נסחרים עם תשואה נטו של סביב ה- 5% ולכן יכולים להיות דווקא פגיעים בהעלאת ריבית בשוק.

לפדיון הסיכון גם הוא נמוך, להערכתי, אך מי רוצה להשקיע בימים אלו עבור פדיון?!?

פוטנציאל הרווח ההוני יחסית נמוך בניירות – הסיכון לאי תשלום (במיוחד בתשלום ריבית בלבד) נמוך גם כן, אך גלישה למשבר נוסף בהחלט יכולה לפגוע במחיר השוק של ניירות מסוג זה בצורה החזקה ביותר (בטווח הארוך – ובהנחה כי אכן יקרה – סבירות נמוכה).

לגבי התשואה – התשואה הרשומה לפדיון כוללת בתוכה את הפער ממחיר הפארי (כך שמי שכתב לי על תשואה של 5% פלוס מרחק מהפארי של 8% טעה!). כן ניתן להגיד כי כל עוד הריבית בשוק נמוכה, מחיר הנייר בשוק יכול להמשיך לעלות ולייצר רווח הוני גדול יותר מזה הרשום על הנייר לפדיון, אך במידה וזו המטרה – ישנן חלופות טובות יותר.

בכל מקרה, לסיכום – האם מדובר בהזדמנות, אני מאמין כי הנייר יתקן בשלב כולשהו חזרה (למרות שדצמבר יכול להיות חודש בעייתי של מימושים).

כמו כן לתקן חזרה – 2-3% ואף 5% זה לא ממש רווח הוני מספק בימים אלו – שכן יש סיכון של נפילה בכלל השוק (דצמבר – אמרנו?) ויש לשים לב לכך!

אך אם המטרה היא טווח ארוך, או אף לפדיון, הגדלת החשיפה או כניסה כעת יכולה להיות אופציה טובה.

למה פטרוכימיים אגח ג נסחר מתחת לפארי בעוד הסדרות האחרות של חברת פטרוכימיים נסחרות בפארי? והאם ניתן לנצל את זה?

כמו כן נשאלתי: “איך אתה מסביר את אג”ח ג שנסחר הרחק מתחת לפארי שלו (89 מול 102) ונותן תשואה מעניינת של 9 אחוז לא צמוד ? שאר האגחים בסדרה חוץ מ-ב ו-ג די קרובים לפארי שלהם.”

התשובה בגוף השאלה – בגלל שהאגח לא צמוד והסדרות האחרות כן, התשואה הרשומה שלו צריכה לשקף זאת, כך שבעוד התשואה בסדרות הצמודות נמוכה יותר וקרובה לגובה הקופון (מה שאומר שהניירות חייבים להיסחר באיזור הפארי שלו), אג”ח ג’ של חברת פטרוכמיים נסחר עם תשואה גבוהה יותר המייצגת את התשואה הנדרשת מהחברה בתוספת צפי המדד.

בגלל שהקופון של הסדרה אינו מכיל בתוכו פיצוי על חוסר ההצמדה (באופן מספיק) – הנייר נסחר מתחת לערך הפארי כדי לשקף את התשואה הנדרשת.

כמובן שיש לשקלל פנימה גם את הפרשי המח”מ (שמסבירים בצורה טובה את הבדלי התשואות בין הסדרות), וקיבלנו תמונה מדוייק של מה צריך להיות – ואכן כך נסחרים הניירות בשוק…

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • פטרוכימיים היום כתבות
  • פטרוכימיים אגח ב
  • פטרוכימיים אגח ג
  • פטרוכימיים
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. השקעה בסדרות החוב של חברת פטרוכימיים
  2. בקשה להמלצה לאגחים
  3. אתמול סקרתי היום הרווחנו: 8% ו-12% היום מסחר בודד
  4. אגח מטיס – היום שאחרי
  5. נעילת תשואה בהשקעה באגח
הוספת תגובה

התגובה