Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מטיס קפיטל אגח א – כדאיות השקעה

Monday 26 כJul, 2010

מטיס קפיטל אגח א – מס 3570025 – האם יש כדאיות בהשקעה בנייר זה?

נתוני הנייר: תשואה 35.4% צמוד ל 1.95 שנים (מח”מ) - מחיר שוק 68 אגורות.

כהשקעה על סמך נתונים פיננסיים לא צריכה להיות בעיה בתשלומים קרובים לכל הפחות ע”י החברה (כשנתיים) שכן ההון העצמי של החברה חיובי (גם אם נשחק).

מעבר לזה, לפחות ע”פ הדוחות הכספיים, החברה היתה צריכה להעביר את התשלום הבא (אפריל 2011) לידי הנאמן להבטחת תשלום בעקבות עסקה שביצעה החברה (העברה מהתשלום הסופי מאותה עסקה – לא ראיתי אם כבר בוצע בפועל), כך שתשלום קרוב מובטח! (במידת סבירות גבוהה).

במקביל החברה נמצאת בגרעון חוזר של כ-90 מיליון ( הון חוזר שלילי – נכסים שוטפים נמוכים מהתחייבויות שוטפות) ולכן כן ניתן להגיד כי למרות שנראה שהחברה יכולה לשרת את חובה באופן מלא, היא נמצאת בבעיה כרגע (מה שגם נתן לה את הערת העסק החי).

בהתחשב במחיר נוכחי אני מאמין כי הסבירות להפסד בהחזקה לאורך זמן נמוכה עד אפסית (שכן במסגרת הסדר או אף פירוק לא סביר הפסד), אך בדרך אם יגיע למצב זה (ונראה כי מאוד יכול להיות שאכן יגיע) יהיה הפסד על הנייר!

כמו כן יש לי בעית אמון עם הבעלים, למרות שעד כה הוא הוכיח את עצמו והביא כסף “מהבית”, נוסיף לזה את התביעה הטמועה של גרושתו וסיפור הרכישה מחדש של החברה מגיאדמק (כמו גם הסכסוך עם השותף) ונקבל רקע טוב לטלנובלה ולא סיפור טוב ליציבות חברה סחירה.

ולמרות כל זאת – אני מאמין כי בעוד ישנם סיכונים בנייר, השקעה בו ויציאה לקראת מועד תשלום (או במועד תשלום) תוכיח את עצמה – כאשר בדרך יכול לבקר במספרים נמוכים יותר.

הסיכון גדול ביותר הוא בהודעה על יציאה להסדר או בקשה חוזרת לפירעון מיידי, אז הייתי מצפה להרחיב את ההשקעה (בהנחה להמשך או צמצום מחיקת ההון בקצב נוכחי – לא בגידולו).

לשם חידוד הדברים למקרה שלא היה מספיק ברור – אני לא חושב שכניסה בנקודת זמן נוכחית טובה!

אני הסביר:

לחברת מטיס יש חברת בת בשם פטרו גרופ (שמהווה חלק ארי מנכסי החברה).

לחברת פטרו גרופ יש אג”ח בשם – פטרו גרופ אגח א, מספר 3190014, שנסחר בנתונים דומים לאג”ח המדובר, אך עם פרעון ראשון (גם הוא של 20%) ב- 1.10.2010 (לעומת זה של מטיס שמשלם רק חצי שנה אחריו).

גם הנתונים הפיננסיים של חברת פטרו גרופ דומים לאלו של מטיס (בכל הנוגע להון עצמי ויחס נכסים שוטפים להתחיבויות שוטפות).

כך שתשלום גם בחברה זו בעייתי…

כאשר לוקחים בחשבון שאי תשלום יכול להביא ליציאה להסדר ו/או לאיומים על פירוק החברה – מה שיפגע ישירות בערך חברת מטיס כמחזיקת מניות ובאופן עקיף במחזיקי האגח שלה! – ניתן לומר כי אי תשלום בפטרו גרופ סביר שישפיע לרע בצורה גדולה על מחיר השוק של אג”ח מטיס.

לפיכך אם המשקיע חושב שפטרו גרופ תשלם – עליו לקנות תחילה את אג”ח זה, לעשות עליו רווח הוני ואז לעבור לאג”ח של מטיס אם בכלל.

אם המשקיע חושב שפטרו גרופ לא תעמוד בתשלום – עדיף לו שימתין לאי העמידה (או אף לתשלום) לפני שיכנס לאג”ח של מטיס.

כעת מה שנותר להחליט זה האם ישולם או לא…

בהנחה כי בעלי האג”ח יאשרו את הסכם ההלוואה, תוכל החברה לשלם להם את התשלום הקרוב ועדיין ישאר לה כסף רב בקופה, אך במידה והחברה לא תעמוד בהתחיבויותיה העתידיות כלל הנכסים שלה ישועבדו לטובת ההלוואה בעדיפות ראשונה ומחזיקי האג”ח ישארו ללא כלום.

למרות זאת סביר להניח כי כן תאושר ההלוואה, וכן יבוצע התשלום הקרוב (בחודש 10), וארי כל מה שלאחריו לא באמת מעניין אותנו כי אנו כבר ניהיה מחוץ להשקעה בשלב זה…

מי שרוצה להיות בטוח יכול להמתין עד לאישור לקיחת ההלוואה (נציגות האג”ח מתכנסת בדיוק בעוד שבוע ביום שני).

סביר להניח כי לא יהיה תיקון רציני עד אז וגם לא ממש לאחריו, אך זה הסיכון מול הסיכוי שלוקח משקיע שממתין לעומת משקיע שנכנס כעת…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מטיס קפיטל אגח א – קנייה
  2. אגח מטיס קפיטל – הודעה בדבר GPM
  3. אגח מטיס קפיטל – התחלה של הסדר?
  4. אגח מטיס קפיטל
  5. מטיס קפיטל אגח א – מקור לפדיון קרוב
הוספת תגובה

התגובה