Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מלרג – כדאיות ופוטנציאל בהשקעה באג”ח החברה

Thursday 17 כDec, 2009

מלרג פרופיל:

החברה, מלרג הנדסה וקבלנות בע”מ, בעצמה ובאמצעות חברת הבת, פעילה בתחום קבלנות התשתית. פעילות קבוצת מלרג מתרכזת בעבודות קבלנות תשתית באזורים עירוניים, המבוצעות בעורקי תחבורה עירוניים ראשיים וכן במרכזי אוכלוסיה מיושבים וצפופים. תחום קבלנות התשתית כולל ביצוע עבודות פיתוח תת קרקעי (עבודות מים, ביוב, ניקוז, פריסת צינורות תקשורת), עבודות פיתוח על קרקעי (סלילת כבישים, עבודות עפר, פיתוח ותאורה, ריצוף, עבודות גינון והשקיה), הקמת גשרים ומחלפים (גשרי שילוט וגשרים להולכי רגל, מחלפים עיליים ומשוקעים), ועבודות מינהור.
קבוצת מלרג פועלת בעיקר במרכז הארץ, אך בוחנת הרחבת פעילותה גם לתחום יזום הנדל”ן במדינות מזרח ומרכז אירופה. השקעות הקבוצה בעסקאות נדל”ן מתרכזות בארה”ב, בקנדה ורומניה.

מה קורה בחברת מלרג? 

ב- 6.12.2009 יצאה הודעה בורסאית כי מעצ מבטלת הזמנה של מערכת בקרת תנועה מחברת מלרג, בעקבות ההודעה צנחו מחירי אגרות החוב של החברה בצורה משמעותית. עוד קודם לכן, בטווח הזמן של שלושת החודשים שקדמו להודעה זו ירדו מחירי אגרות החוב של חברת מלרג, ירידות אילו נבעו ככל הנראה מהסנטימנט השלילי בשוק בעקבות הודעת חברת אפריקה ישראל על יציאה לחוב, אך גם בעקבות הורדת הדירוג של סדרות האג”ח של החברה ע”י חברת מדרוג.

לחברה שתי סדרות חוב:

  • מלרג אג”ח א’, מספר – 1094655, אג”ח לטווח קצר יחסית שהפדיון בו מתוכנן להסתיים בשנת 2012.
  • מלרג אג”ח ב’, מספר – 1110980, אג”ח לטווח ארוך יותר שהפדיון בו מתוכנן להסתיים בתחילת 2015.

עבור מלרג אג”ח א’ תשלום הקרן (פלוס מחצית הריבית) מתבצע אחת לשנה בסוף חודש עשירי, כאשר נותרו עוד שלושה תשלומים, בעוד עבור מלרג אג”ח ב’ תשלום הקרן (פלוס מחצית הריבית) מתבצע אחת לשנה בסוף חודש ראשון, כאשר נותרו עוד שישה תשלומים. מחצית תשלום הריבית מתבצע בהפרש של חצי שנה מתשלום הקרנות, כלומר בחודש רביעי ושביעי בהתאמה.

ירידת ערך סדרות החוב

בשיא תקנו שתי סדרות החוב כלפי מעלה באופן חזק, כאשר המחירים של אגרות החוב של החברה היו בסביבות 100 (קרוב למחיר הפארי), עם תשואה נמוכה יחסית של אחוזים בודדים מעל הריבית הנקובה (ריבית נקובה לסדרת חוב מלרג אג”ח א’ – 4.25, ריבית נקובה לסדרת חוב מלרג אג”ח ב’ – 7.2). מאז צנחו המחירים בחדות תחילה לאיזור המחירים שבין 80 ל-90 אגורות לאגרת ובעקבות ההודעה האחרונה לאיזור מחיר ה-60 אגורות לאגרת. כלומר ירידה מצטבר של כ-40% ממחיר השיא.

חומרת ההודעה?

ההודעה על ביטול ההזמנה אכן גרועה עבור החברה במספרים, כאשר ביטול הזמנה זו מהווה קרוב ל-20% מסך צבר ההזמנות של החברה. המשמעות היא ירידה של כ-20% במחזור המכירות ופגיעה ברווח הסופי הצפוי לחברה. אך האם יש לכך השפעה אמיתית על יכולת התשלום של החברה? ביצוע העבודות וקבלת התשלום בוודאי שאינן משפיעות על יכולת הפרעון הקרוב של סדרות החוב ע”י החברה, אלא רק על הטווח הארוך, שארי התשלום הקרוב לא היה מתוכנן להתבצע מתמלוגים מהפרויקט שבוטל.

ניתן לומר כי יתכן שהשוק תמחר גבוה מדי את מחיר אגרות החוב של חברת מלרג כאשר נתן להם מחיר הקרוב לפארי, אך האם המחיר הנוכחי אינו נמוך ומייצג פוטנציאל רווח?

לא ניתן לדעת בוודאות את העתיד, אך במבט על הנתונים ניתן לומר כי פוטניאל רווח אכן קיים. במידה והחברה תשלם את התשלום הקרוב עבור כל אחת מהסדרות מדובר בהחזר השקעה יחסית גבוה (במיוחד בסדרה א’, למרות שהתשלום הקרוב בה – רחוק יחסית). כמו כן בגלל שמחירי שתי הסדרות למרות השוני בניהן דומה, ניתן להשליך אף את ההנחה כי השוק מצפה ליציאה להסדר חוב מול החברה (בדומה למה שקורה בחברת אפריקה ישראל שבה מחירי אגרות החוב השונות נסחרו לאחר ההודעה בטווח מחירים זהה למרות השוני הרב בין הסדרות). לא ניתן לדעת מה הערך הסופי של החוב יהיה במקרה זה, אך אם להסתמך על ההסכמים האחרונים בתחום, התספורות לא היו עמוקות כל כך (אם היו בכלל).

כמובן שהמחשבה שמובילה אותי היא לא ברווח פוטנציאלי של יציאה להסדר – במקרה כזה עתידים מחירי האגרות לצנוח אף יותר, ככל הנראה, מה שיאפשר להשיג רווח הון גדול יותר בהשקעה עתידית. המטרה שעומדת לנגד עיני היא השקעה לטווח קצר בצפייה לתיקון ככל שמועד התשלום מתקרב – ומועד התשלום קרוב בהחלט!

איזו סדרת חוב עדיפה?

לא ניתן לדעת בוודאות מוחלטת כמובן מה תיהיה ההשקעה הכדאית ביותר, אם בכלל! אך בסבירות גבוה יותר הסיכון מול הרווח הפוטנציאלי של סדרה ב’ עדיפה ככל הנראה.

דבר ראשון בגלל שמדובר על תשלום קרוב, כאשר התאריך הקובע לתשלום עוד כחודש, ותאריך התשלום בפועל עוד כחודש וחצי, כאשר עדיין אין הודעה כולשהי מהחברה על אי יכולת עמידה בהתחיבותיה, עדיפה על תשלום גדול יותר בעוד 10 חודשים (עד אז לך תדע מה יקרה). התשלום המתוכנן נותן פוטנציאל רווח מהיר של קרוב לשלושים אחוז במידה ומחיר האגרת (מלרג אג”ח ב’) לא ירד לאחר התשלום, או מימוש לפני מועד התשלום תוך ניצול של העלייה לקראת התאריך הקובע (צפי אישי לכ-10% עד 20%).

דבר שני, בגלל שמחירי האגרות נסחרות באותו המחיר והריבית הנקובה על סדרת חוב מלרג אג”ח ב’ גבוה יותר ולמשך זמן ארוך יותר, במידה ואכן יבוצעו התשלומים ויבוצע תיקון עתידי – אנו מקבעים פוטנציאל רווח ותשלומי ריבית לזמן ארוך יותר (כמובן שזה לא מה שנחפש בעדיפות ראשונה אך זה בונוס די נחמד במידה ונחליט בהמשך להשאיר את ההשקעה).

הסכנות

כמובן שקנייה של חוב עם ריבית נקובה של 50% אינה משהו בטוח, יכולת ההחזר של החברה, גם אם אפשרית בטווח הקצר (וגם לזה אין הבטחה) אינה בהכרח תשאר כך לטווח זמן ארוך. כמו כן, כפי שנמסר לנו בהודעות השונות באתרים הכלכליים ובעיתונות הכתובה ובניגוד לכתוב בדוחות החברה, כמות המזומנים שבקופת החברה נמוכה באופן יחסי שכן מרבית הסכום נעול כערבון לביצוע פרויקטים שונים (ולפיכך לא יוכל לשמש את החברה לביצוע פרעון החוב בזמן).

סיכום – חברת מלרג, להשקיע או לא?

כנהוג באתר איננו ממליצים לכאן או לכאן, וההחלטה על השקעה בכל נייר ונייר צריכה להעשות בשיקול דעת ובהתייחס לתיק אותו מחזיקים. אני מעדיף בימים אילו את סדרת החוב מלרג אג”ח ב’ ואני מחזיק בה! בהמשך הדרך ובזמן קצר יש לצאת מנייר זה ולשקול מעבר לסדרה א’ של החברה (ובכפוף לתנאים באותו הזמן).

נ.ב – לאחרונה ניתן ליראות ירידה בכמות ההודעות על רכישות ופוטנציאל רווח בהשקעה בניירות השונים. הדבר נובע משני סיבות עיקריות:

  • יש פחות הזדמנויות שניתן למצוא בשוק בימים אילו ובסיכון סביר להשקעה בפוטנציאל רווח גבוה (אני נוהג לסנן השקעות עם פוטנציאל רווח נמוך מ-30%). מעבר לכך כיום אני מאמין שיש עדיפות מסויימת ב”מבט מבחוץ”, אני צופה נפילה, לפחות בתחום הניירות שבסיכון גבוה (התחום בו אני משקיע באופן עצמאי).
  • השקעות בסיכון גבוה ו/או ניירות בעלי סחירות נמוכה מפורסמות באיזור החברים בלבד ולאחרונה יצא כי מרבית ההשקעות נותבו בנתיב זה.

וחג שמח לכולם :)

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מלרג אגח א – פדיון קרוב
  2. פגיעה בקרן בהשקעה באגח
  3. מלרג אג”ח ב’ – מכירה
  4. מלרג אג”ח ב’ – תאריך קובע
  5. נעילת תשואה בהשקעה באגח
הוספת תגובה

התגובה