Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מסחר באגחים על פי אירועים

Monday 11 כOct, 2010

אני נוהג לומר שאני סוחר באגחים על פי אירועים, אך פעמים רבות אני נתכל בשאלות על המשמעות של מסחר על פי אירועים ומה זה אומר על הצורך במסחר בין לבין.

זוהי לדוגמה שאלה שאני מקבל דומות לה כל הזמן:

לא הספקתי לשאול בצ’אט אז אשאל כאן.כשאתה אומר מסחר באגחים ע”פ ארועים,אני מניחה שאתה מתכוון לנקודות ציון של הנייר: ימי איקס,פרעון חלקי וכו’. (כמובן שגם לפי הודעות,אבל את אלה אי אפשר לצפות אז אין טעם לשאול עליהם).הבעיה שאני נתקלת בה היא כזו: לעיתים מחיר הנייר יורד כצפוי לפי ה”ארוע”- כמו תיקון טכני אחרי תשלום ריבית או פדיון חלקי,ואף בשיעור חד
יותר.בעוד שהירידה הביאה את הנייר למחיר אטרקטיבי- עד לאזור ה”ארוע” הבא (תשלום נוסף) יש עוד כחצי שנה,לצערי.ממך למדתי לא לקפוץ על הנייר לפי המחיר הנמוך ביותר ושעדיף לחכות לנקודת כניסה כחודשיים-שלושה לפני תשלום צפוי ע”מ להקטין סיכון של הודעות לא טובות בתווך.

והנה הבעיה: מה עושים עם הכסף בזמן שממתינים להתקרבות “אזור הכניסה” המועדף?

לשחק איתו במניות- לא ממש מומלץ היום.אז מה עושים? יושבים בחוץ?

כמו שאמרתי בעבר, אני מעדיף מצב של להיות רוב הזמן בחוץ ולקבל ימי תשלום גדולים, מאשר להיות רוב הזמן בפנים ול”הרוויח” באופן עקבי.

למה לדעתי יש עדיפות למסחר על פי הודעות באגח?

כי בנקודה הסופית עושים אותו הדבר (אותו הרווח ההוני) אך בסיכון נמוך הרבה יותר.

כלומר מה שאני מנסה להגיד הוא שלא צריך לפחד שהכסף בחוץ! כאשר הכסף בחוץ הסיכון שלנו אפס – אנו לא יכולים להפסיד.

אם נוקטים בגישה של כניסות ויציאות מהירות יכולת ה”חיזוי” שלנו טובות ואנו יכולים לעשות רווח מהיר וגדול ביחס להשקעות ארוכות שבהן אנו לא משחקים על התנודתיות.

כמובן שאת הכסף ניתן לשים בהשקעות מגוונות אחרות… כולל באגחים ומניות בדיוק לפי אותה שיטה.

אני לדוגמה (כמו כולם) יודע כי האסדה כבר בדרך לישראל. מה תיהיה התוצאה כאשר תגיע ותמונותיה יציפו את אתרי החדשות והעיתונים הכלכליים?

באותה מידה כאשר אותם מניות ירדו בגלל “הסתבכות” עם בורר מהעולם התחתון, האם הירידות היו מוצדקות? גם זהו אירוע שהיה ניתן לנצלו בצורה טובה. למעשה מהירידות של אותו אירוע המניות הרלונטיות (של החברות הגדולות – דלק קידוחים ואבנר עשו מעל 40%)!

כמו כן יש אירועים שאנו יודעים לצפות -

הן בתחום המניות: כגון סיום שלב בין אם זה קידוח ובין אם זה ניסוי [ביומד], הוצאת דוח פיננסי…

והן בתחום האג”ח: כגון יציאה לאישור הסדר, קבלת אישור בית המשפט, ביצועי תשלום…

ובמקביל ישנם אירועים שאומנם קשה יותר לצפות אך ההשפעה שלהם יכולה להמשך מספר ימים: החלפת איש בכיר בחברה, חתימה על הסכם, אישור רכישה חוזרת…

כאשר לוקחים בחשבון כי ישנם אירועי תשלום בזמנים שונים, הוצאת הדוחות בזמנים קבועים, ואירועי שוק כלליים שנדחפים בין לבין – ניתן להבין כי מסחר על פי אותם אירועים יכול לתפוס חלק ארי מהזמן של המסחר.

כאשר לאירועים צפויים צריך להתכונן חודש ולפעמים חודשיים מראש ובין לבין אנו רוצים לנצל גם את האירועים הלא צפויים – אני אומר כי, למרות שיש לפעמים נקודות מתות, מרבית הזמן מנוצל למסחר הכסף אכן בפנים.

ההבדל היחיד הוא במהירות הכסף – כמה זמן עובר בין השקעה אחת לשנייה!

וזה בדיוק מה שעושה את ההבדל בין להרוויח כמו השוק ללנצח את השוק!

מרבית המשקיעים יקנו מנייה וישבו עליה שנתיים.

מי שיסחור עם הגלים יכול לעשות על אותה מנייה כמה פעמים את אותו הרווח. בתקופות משבר (כמו שאנו עדיין נמצאים – אל תשלו את עצמכם) ניתן לסחור על הגלים האלו גם בתחום האג”ח.

רק שבתחום האג”ח הכל ברור ומסודר הרבה יותר מתחום המניות.

למנייה יכול להיות ערך ראלי מסויים – אך עד שהשוק לא יסכים איתך, אתה לא תיהיה ברווח.

באג”ח לעומת זאת יש את אותם מועדים קבועים. בתשלום, אם הוא מתרחש – הרווח ידוע. הסיכון הוא רק אם התשלום הקרוב יבוצע או לא. כאשר התשלום הוא בעוד חודש – הסבירות “לדעת” האם הוא יתבצע או לא גדולה – ולכן העדיפות של שוק האג”ח על שוק המניות בתקופה זו!

זו לפחות דעתי…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. השפעת אירועים בחברה על משקיעי האגח
  2. אגח טאו ג – מסחר לקראת ארועים צפויים
  3. טאואר – סקירת סדרות האגח
  4. פלג ניא אגח ב – התחלת מסחר
  5. שיקולי מס למכירת אגח ומניות
הוספת תגובה

התגובה