Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מעבר מקונצרני לאגח ממשלתי

Sunday 10 כOct, 2010

היות והמרווחים באגח קונצרניות הצטמצמו לאחרונה והתשואות ירדו וזאת בהשוואה לאגח ממשלתי – האם יש טעם לשנות את הרכב התיק ולעבור מהשוק הקונצרני לאגח ממשלתי לדוגמה – 5 שנים צמוד?

נכון שבשוק הקונצרני ה”בטוח” המרווחים הצטמצמו והתשואה נמוכה, אך הדבר נכון גם עבור הממשלתיות, כאשר שניהם עתידים להפגע באותה המידה במקרה של משבר או אפילו בסיטואציה ראלית של האלעת ריבית השוק בצורה מהירה מדי. עם עליית הריבית אגחים אלו יפגעו, ככל שהמח”מ ארוך יותר כך הפגיעה בהם תיהיה גדולה יותר.

ישנם היום ניירות ממשלתיים שעתידים לרדת ב-25%-30% בערכם (גם אם החזקה בהם לאורך הזמן תחזיר את ההשקעה, מי רוצה שערך ההשקעה שלו ירד ועוד בהשקעה בממשלתיים).

לחלופין לא הייתי ממהר לפתוח פוזציית שורט על הקונצרני, נכון שפוזיציה כזו תוכיח את עצמה בטווח הארוך, לשוק אין ברירה אלא לרדת בשלב כולשהו, אך עד אז ההפסדים שיצטברו יכולים להיות גדולים מהרווח הפוטנציאלי!

למה לא שורט על שוק האגח הקונצרני?

אחד בגלל שלמרות שנראה שאין למדדים לאיפה לעלות, אנו אומרים זאת כבר חצי שנה, לפני חצי שנה הם היו נמוכים ממה שהם היום.

שתיים – בגלל שלפתיחת פוזציית שורט מעבר לביצוע הפעולה (במיוחד אם נעשה דרך נייר עוקב) נדרשת מיומנות מסויימת. למרות שאני מניח שהמשקיע יכול לרכוש מיומנות זו, עדיין נשארים עם הסוגייה של השקעה שערכה האמיתי אינו ידוע!

כפי שכתבתי בעבר – אני נכנס להשקעות בהם אני יודע מה הערך של ההשקעה, מה שנותן את נקודת היציאה. השקעה בפוזציית שורט, למרות שיכולה לשחק על המגמה שהשוק “צריך” ללכת אליה, אינה השקעה חסרת סיכון – שכן אין לך דרך אמיתית לדעת איפה זה יעצר, או לחלופין מתי תצטרכי להעביר את הפוזציה משורט חזרה להשקעה בניירות.

לכן אני תמיד מעדיף השקעה בניירות בודדים מאשר בחבילה (השקעה במדד – או נגדו).

נכון שהשוק צריך לרדת, אך גם בשוק יורד יש ניירות שעולים!

דוגמה לאגחים קונצרניים שנותנים תמורה

שבוע שעבר היה לנו את לידר, שבהשקעה של שבוע נתנה לנו כ- 10% רווח! ניירות מסוג זה נמצאים כל הזמן בשוק – רק צריך לדעת לאתר אותם!

האג”ח של פולישק כבר עשה יותר מ-50% מתאריך ההמרה שלו והוא עוד עתיד לעלות (גם אם השוק ירד).

לא חסרות דוגמאות, ואלו הם דוגמאות להשקעות “חסרות” סיכון!

אני הייתי מוכר את כל הניירות שהתשואה שלהם נמוכה מ-5% צמוד מדד ואת כל הניירות שקרובים לפארי (או עברו אותו) עם מח”מ ארוך.

את המחמים הקצרים בניירות “בטוחים” עוד ניתן להשאיר, גם עם ירד ישלמו ויש לך הבטחת תשואה (לפי התשואה הרשומה).

לא לפחד מהחזקת מזומן, זה מאפשר להיכנס לאותם הזדמנויות!

ניתן להשקיע בניירות עם מח”מים קצרים, אפילו הממשלתיים, או במקמים, כל עוד התשואה נטו חיובית!

כמו כן – למרות שאני נוהג להרחיב על אגחים, אסור לזנוח את המניות! אני אומר כי בעצמי אני נמצא בתיק עם חשיפה מנייתית גדולה – ויש לזה סיבה.

מניות ספצפיות, לא השקעה מול השוק – יוכיחו את עצמן בטווח הארוך. אני אומר את זה כבר חודשיים – שלוש, אתמול אני בטוח שהצטרפו הרבה אנשים לדעה זו בגלל דבריו של באפט…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. טיוטת הסדר לאגח סקורפיו
  2. ביצוע שורט על מדדי התל בונד
  3. עליות במדדי התל בונד
  4. הסדר חוב לאגח חברת ארזים
  5. פדיון מוקדם באגח
הוספת תגובה

התגובה