Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מצב השוק, הירידות האחרונות, כיוון ומגמה

Tuesday 9 כMar, 2010

היום נשאלתי שאלה בקפה-דה-מרקר לגבי מצב השוק, הירידות האחרונות, כיוון ומגמה…

לדעתי מדובר במספר ימים של ירידות ולאחר מכן יחזרו העליות. אני כן חושב שבהמשך יכולה להיות מפולת קטנה בשוק (לא נראה לי שהגענו לזה) אך בטווח בינוני (מספר שבועות עד חודשיים) גם מפולת זו תתוקן (כן עדיף להיות בחוץ, אך אם לא יהיה משהו קריטי ביותר התיקון יהיה מהיר באותה המידה ולכן אין טעם לנסות להרוויח מזה).

הירידות כרגע נובעות (או יכולות לנבוע) ממספר סיבות:

  • מחסום פסיכולוגי – כל כך מדברים על כך שאנו קרובים לשיא שאנשים יוצאים רק מהחשש למפולת.
  • מימושים – אסור לשכוח כי הרבה מאוד ניירות ביצוע מהלך מאוד גדול (לא נדיר למצוא ניירות שעשו יותר מ-30% בתחילת שנה בסוג הניירות שאני סוחר בהם באופן פרטי).
  • כתבות ופרסומים שליליים – יש לעיתונות ולאתרים כלכליים שונים מגמה נוכחית של פרסומים שליליים, בסופו של דבר כל דבר ניתן להציג בחיוב או בשלילה, בימים האחרונים הכתבות היו שליליות – ויש לכך השפעה…
  • תמיכה בירידות מחו”ל – למרות שראינו התנתקות מסויימת מהמדדים בחו,ל בזמן האחרון ולאור הסיבות למעלה – הירידות האחרונות רק תומכות את המגמה.
  • בשורות שליליות – החלפת מנכ”ל לטבע (שמהווה כעשירית ממד 25) והרידות שלה משפיעות על ביצועים, ההשתלחויות באפריקה ישראל, המכה של מניות הגז בעקבות חדשות רעות, הסנטימנט השלילי מול טאואר וירידות במדד הביו החדש ועוד לא תורמות…

הכל נכון – אבל מה שצריך לזכור הוא כי השוק כרגע מתנהל בין אופריה לדיפרסיה והוא עושה את זה ללא קשר לנתונים כאילו או אחרים, פשוט בגלים שקשה להסביר.

הימור שלי הוא כי המגמה למעלה לפחות בטווח הארוך, גם אם יהיה מימושים פה ושם וגם אם תיהיה נפילה (10-15% אפשרי בהחלט), השיאים ישברו והשוק ימשיך לצמוח. אם ניתן לשחק על הגלים האילו מה טוב, אם לא השקעות מחושבות בחברות מעודפות תוכיח את עצמה לזמן ארוך ובמיוחד אם חיזוקים לאורך הדרך במיוחד אם אכן יבוא מימוש.

אבל בסופו של דבר חשוב לזכור – אני לא נביא, אני לא מתיימר לצפות את השוק ואין לראות את מה שאני כותב כהמלצה או עצה מכל סוג שהוא. אני רק מספר את סיפור ההשקעה שלי ואני מאמין כי בניתוח נכון וקריאת הסימנים בשוק, בהשקעה לטווחי זמן קצרים מול ניירות מסויימים ניתן להשיג תשואה יפה… אבל את זה רק ימים יגידו.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. הירידות נמחקו תוך שבוע…
  2. סגירת השוק בשלושים לספטמבר
  3. עליות חדות בהשקעות האחרונות
  4. האם השוק יעיל?
  5. להרוויח כאשר השוק יורד

8 תגובות »

שחר:

שלום לך,
שמח לקרוא את הכתבות שלך גם אם לא מעמיקות כל כך ומתבססות ברובן על המומנטומים בשוק..

בכל מקרה יש לי שאלה שאולי תדע להסביר וזה לגבי אפריקה:

מדוע אגח כד של אפריקה, שמקבל רכיב מזומן גדול מאוד+ אחוז גדול מהאיגרת הקצרה נסחר בפחות מאיגרת יז שגם היא קצרה ומקבלת רכיב של מזומן גבוהה אבל פחות מכד?

תודה

10 בMarch, 2010 | 9:59 am
שמואל דרורי:

אני קורא את הכתבות שלך ,
שאתה כותב ” השקעות מחושבות בחברות מעודפות תוכיח את עצמה לזמן ארוך ”
האם אתה יכול לפרט על חלק מהם ובאיזה ענפים

מעניין אותי לראות תיק ממולץ של אחזקות מועדפות עלפי הבנתך לזמן קצר ולזמן ארוך

מאחר ואני קורא את הכתבות רק מלפני חודש זמן קצר מאוד ולא נחשפתי לכתבות בעבר לכן
אשמח מאוד אם תוכל לחשוף את תיק ההשקעות שלך להתרשמות
המלצתי היא שניתן לערוך תיק השקעות המבטא את סיפור ההשקעה שלך אם דרושה עזרתי אני מוכן לעזור בכל דרך
ציינתבעבור על האפשרות להצרף כחבר ואני ממתין ומאוד רציתי לדעת מה ההבדל בין בקיים ואיזור החברים ואם ניתן לקבל הדגמות
תודה מראש

10 בMarch, 2010 | 6:02 pm
שמואל דרורי:

אלון שלום
בגמר רשום התגובה מתקבלת הודעה ” תגובתך ממתינה לאישור ” מה הכוונה ?

10 בMarch, 2010 | 6:39 pm

לשחר –

דבר ראשון הציין כי דווקא לפני כמה ימים הסרתי את המעקב שלי אחרי הניירות של אפריקה בגלל שמבחינתי הם כבר לא ממש רלונטיים.

כן יש יכולת לקבל תשואה יפה במסגרת ההסדר ולאורך זמן, אז זה אומר להשכיב את הכסף להרבה זמן (הרכיב של האג”ח הארוך לדוגמה לא יהיה סחיר בשנה הראשונה, ועד לסגירת ההסדר גם יכול לעבור זמן רב).

ולשאלתך –

אג”ח כד’ צמוד שקלי (כלומר לא צבר עלייה במדד ולכן מחיר הפארי שלו הוא 102.13, השווי פלוס הריבית התיאורטית שצבר עד כה.

לעומתו אג”ח יז’ של חברת אפריקה ישראל הוא צמוד מדד ולפכן מחיר הפארי שלו הוא 113.49.

אם אני לא טועה (ועבר זמן מאז שעברתי על ההסכם המקורי ולא תרחתי לעבור על המסמך האחרון של שמונה מאות העמודים – שגם בו כבר בוצעו שינויים): התשלום, על המרכיבים השונים, מתומחר לפי מחיר 100 אגורות, ואת זה יש להכפיל במחיר הפארי של האגרת.

לכן, לפי דעתי, למרות שרכיב המזומן וחלק התשלום של האגרת הקצרה יותר גדולים יותר, מחיר הנייר עצמו נמוך יותר.

לבסוף רק אציין כי למרות שיש הסבר רציונלי הפעם (ולרוב יש) – הוא לא חייב להיות קיים תמיד. עיוותים בשוק קיימים, מצב וכמות נייר סחיר והמחזיקים בו יכול להשפיע על נייר זה או אחר של אותה החברה. כמו כן מדובר באחוזים בודדים וסוג זה של ארביטרז קיים לעיתים בניירות.

* לא בדקתי אם החלוקה של התשלום היא אכן כמו ששחר ציין, אך נאמין לו כי הדבר אינו סותר את הרציונל…

10 בMarch, 2010 | 6:58 pm

לשמואל –

נתחיל מהשאלה השנייה שלך, כפי שאולי שמת לב לקח לתגובות שלך זמן להופיע, זה בגלל שאני קורא ומאשר את התגובות באתר.

אני לא מסנן אף תגובה, רק ספאם.

בקשר לשאלה הראשונה,

אני רוצה להאמין כי ההשקעות שפירטתי באתר עד כה היו השקעות מחושבות בחברות מעודפות.

אני יודע שזה מונח קצת מעורפל, אך קשה להסביר את צורת הבדיקה שלי ואת החלטת ההשקעה בחברה מסויימת לעומת חברה אחרת – על רגל אחת.

אני כן מעדיף לפזר את ההשקעות שלי על מספר ענפים, כאשר אני בוחר השקעות שה”שוק” אולי מגדיר כמסוכנות, אך לדעתי התוכלת שלהם טובה והם בסיכון נמוך מאוד (שוב – רק לדעתי האישית). דבר זה נגרם בגלל הידע סביב אותה חברה או סביב אותו אירוע ולרוב מטרת ההשקעה לזמן קצר.

בבחירת חברות להשקעה לטווח ארוך, הבחירה צריכה להעשות מעט שונה. הכוונה שלי בטווח ארוך הוא לא לאורך ההשקעה בנייר מסויים, אלא לטווח ארוך בהשקעות בכלל.

אני לוקח סיכונים מחושבים, לפעמים טועה, אך בסופו של דבר כאשר ההשקעות מבוצעות בתשואות של 30% לחודש, לטעות פעם בעשר מייצג פוטנציאל רווח גדול מאוד.

כמו שרשמתי בעבר לתיק ההשקעות הנוכחי אין קשר להשקעות מעודפות לרגע נוכחי.

מה שאני מאמין הוא (וזה ישמע לא הגיוני לחלק מהקוראים) – אני מוכר לא בגלל שהפוטנציאל התאפס, אלא בגלל שיש פוטנציאל טוב יותר במקום אחר. כמו כן אני מוכר בשביל לקנות או לאחר הגעה לנקודת צפי/יעד מוגדרת עבורי.

לפיכך כאשר נייר כבר עשה 30% רווח ויש לו עדיין פוטנציאל לעשות 10% נוספים (רק לשם דוגמה) הכניסה אליו לא כדאית אך האחזקה בו כן.

אם אני הפרסם את התיק, מי שקורא יכול לנסות לחקות אותו. נקודות הכניסה לא יהיו זהות.

לכן אני מאמין כי עדיף תמיד להסתכל רק קדימה ולא אחורה.

אשמח לקבל עזרה בבניית ממשק נוח וידידותי יותר לאתר. כמו כן אני כן רוצה להביא מידע מבחוץ ולהכניס מחשבונים שונים. אך כרגע אין לי לא את הידע המתאים ולא את הזמן לכך.

בקשר להצטרפות כחבר לאתר, אני יודע שאני תמיד אומר ממש בקרוב, אבל אני לא רוצה לפתוח את איזור החברים לפני שהכל מוכן.

בגלל שבעבר העברת הידע נעשתה הרבה אחד על אחד באמצעות שאלות, החלטתי לשנות את השיטה ואני מקליט סרטוני וידאו שמסבירים בצורה טובה יותר את נקודת הראייה שלי וסגנון ההשקעה שאני מבצע.

כמו כן בעבר פרסמתי את מרבית הקניות רק באיזור החברים והייתי מפרסם אותם כשבועיים מאוחר יותר באיזור הפתוח. כרגע ההבדל בתיזמון הוא בין התכנון (מופיע באתר החברים) לביצוע (לאחר הקנייה אני מדווח עליה באיזור הפתוח). לאחר שאיזור החברים יפתח מחדש לרישום אני יחזור למתכונת הישנה ולכן הפרסום בזמן אמת של ההשקעות שלי יהיה חשוף לחברים בלבד.

אני מקווה שזה מספיק ברור, אבל שום, עוד כמה ימים, אני מקווה שעד פסח כבר כולם יוכלו לצפות בסרטונים שלי.

חשוב להדגיש כי גישה לאיזור החברים הינה בתשלום (סמלי), אז זה גם משהו שיש לקחת בחשבון.

10 בMarch, 2010 | 7:25 pm
שמואל דרורי:

אלון
תודה לתשובתך ועל ההסבר .

10 בMarch, 2010 | 11:56 pm
Amy:

אלון
תודה לתשובתך ועל ההסבר .

23 בApril, 2010 | 12:00 pm
Bruce:

אלון
תודה לתשובתך ועל ההסבר .

19 בMay, 2010 | 10:47 pm
הוספת תגובה

התגובה