Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

מרכז או פריפרייה?

Tuesday 16 כNov, 2010

היום פורסמה כתבה בנושא: “מרכז או פריפרייה? תשלום המשכנתא החודשית הממוצעת בחולון גבוה פי 3 מהתשלום בנהריה” ע”י לירן סער בביזפורטל.

הינה הכתבה – http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml?mid=253259

אינני מכיר את הכותב, אך האם נגמרה הבושה בעולם.

לא מספיק שהשוואה בין מגורים בחולון למגורים בנהריה צריכה לקחת בחשבון גם הוצאות הקשורות במרחק – הן ממקום העבודה והן מההורים, כדוגמת הוצאות דלק, הוצאות שמירה על ילדים, ערך הזמן האישי והמשפחתי ועוד… וגם אפשרויות תעסוקה בצורה הרחבה יותר…

לא מספיק שכל זה לא נלקח בחשבון הכותב עוד ביצע השוואה בין דירת ארבעה חדרים בחולון לדירת שלושה חדרים בנהריה.

למה לא לעשות השוואה בין דירת 7 חדרים במגדלי היוקרה במרכז תל אביב לדירת 2.5 חדרים בבאר שבע – הפער היה יכול להיות גדול יותר!

אני שואל האם אין גבול לחוצפה!

תשווה תפוחים לתפוזים ואז תגיד שהם לא שווים – וואלה יופי.

תפסיקו לעבוד על אנשים, מי שרוצה לגור במרכז יכול לעשות זאת גם במחיר סביר.

הכל עניין של תמחור נכון וידע בנושא – בדיוק כמו בכל תחום אחר בחיים – מי שלא לומד ומכיר – נשאר מאחור…

נ.ב -

לאחר פרסום התגובה שלי (שפורסמה גם בביזפורטל עם קישור לתגובה המלאה שפירסמתי באתר שחקן מעוף, שונתה הכתבה כך שהביא דוגמה של שכירות במרכז וקנייה בפריפרייה – תוך דגש על הפרשי התשלום בין שתי החלופות:

 • קניית דירת 4 חדרים בחולון – משכנתא חודשית ל- 20 שנה העלות של 5500 ש”ח.
 • קניית דירת 3 חדרים בנהריה – משכנתא חודשית ל- 20 שנה בעלות של 1800 ש”ח, השכרת הדירה בשכירות של 2500 ש”ח (עודף 700 ש”ח) ושכירות של דירת 4 חדרים בחולון בעלות של 4000 ש”ח לחודש במקביל (כלומר העלות לזוג 3300 ש”ח בחודש).

גם אם ניקח בחשבון שהנתונים נכונים, יש לזכור כי:

 • יש צורך בטיפול בדירה בנהרייה מול שוכרים (מה שמכניס סיכון מול שוכרים בעייתים ועלות של זמן), יש סיכוי כי לא תושכר לפרקי זמן קצרים וכי יש לקחת בחשבון הוצאות בעלים על הדירה.
 • יש עלות גם במגורים בשכירות מול מגורים בדירה אישית – בין אם בצורך במעבר, סיכון בהעלאת שכר הדירה ועד לעניין הנוחות של מגורים בדירה שאינה בבעלות (שיפוצים, התאמות…).
 • יש לקחת בחשבון את פוטנציאל ההשבחה של כל נכס בפני עצמו.
 • יש לזכור, וזאת הנקודה החשובה, כי בעוד בדוגמה זו חוסכים 2200 ש”ח בחודש בתשלום, בסופו של דבר נשארים עם דירה בנהריה ולא בחולון – כלומר ההוצאה הגבוה אינה הוצאה ישירה – אלא הוצאה לצורך חיסכון (שכן החלק הארי מכל תשלום משכנתא הוא כיסוי ההלוואה ולא הוצאה מהכיס שלנו לכיס של מישהו אחר).

אם נעשה חשבון פשוט (ואני יודע כי זה לא מדוייק להסתכל על כך בצורה זו):

בהנחה כי מחיר הדירות לא משתנה, לאחר 20 שנה כל אחת מהדוגמאות מייצגת הוצאה חודשית/חסכון על מול נכס בבעלות שונה. ההפרש בין מחירי הדירות עומד על 700 אלף ש”ח (בהנחה כי כל שאר המשתנים אינם זזים [כולל הפרש בין השכירויות - שיהיה לכם בהצלחה עם זה]).

הפרשי התשלום עומדים על 528 אלף ש”ח בלבד, ונכון שמדובר על תשואה של מעט פחות מ- 3% לשנה – אך כמו שאמרתי – אין להסתכל על הדבר בחשבון הפשוט.

כן – צורת הפעולה המוצגת יכולה להקל על תזרים המזומנים של זוג צעיר, אך עדיין לא מדובר בתרחישים ברי השוואה שכן אין להסתכל על השורה התחתונה בלבד.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • פריפרייה
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. אגח מטיס קפיטל – הודעה בדבר GPM
 2. מטיס קפיטל אגח א – קנייה
 3. פטרו גרופ אגח א – מעקב
 4. לקיחת משכנתא להשקעה בסיכון נמוך ליצירת רווח הוני
 5. משכנתא צמודת מדד או צמודת פריים?
הוספת תגובה

התגובה