Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

סיכום חודש ראשון באתר שחקן מעוף

Tuesday 27 כApr, 2010

שלום לכל הקוראים,

למי שיודע וגם למי שלא, התחלתי לכתוב ולענות על שאלות באתר שחקן מעוף - שם קיבלתי להיות מנהל פורום אג”ח.

לאחר חודש באתר ראיתי לנכון להוציא סיכום ומטווה / מטרות להמשך הדרך, פרסמתי את הדברים במקור שם אך ראיתי לנכון להעלות אותם גם כאן:

סיכום חודש ראשון ומתווה להמשך הדרך

שלום לכל הקוראים, מאז שנכנסתי לאתר עבר רק חודש (נכון נראה יותר?).

במהלך חודש זה עניתי על עשרות שאלות, פירטתי על עשרות ניירות ואני מאמין (או לפחות רוצה להאמין) כי העלתי לדיון כמה נושאים חשובים (גם אם מקצתם הסתיימו ללא הסכמה כוללת).

לאחר חודש זה אני מרגיש נוח ובטוח יותר לפרוס את “משנתי”, האני מאמין שלי, שכן אני חושב שכעת אני מכיר טוב יותר את האנשים שעומדים מאחורי השאלות והתשובות, אך חשוב יותר אני חושב שאתם כבר מכירים אותי קצת יותר טוב.

אז מהו האני מאמין שלי?!?

אני מאמין כי מוטלת אחריות על כל משקיע ללמוד ולהמשיך ללמוד, להעמיק ולהרחיב, את ידיעותיו הפיננסיות/כלכליות – כל עוד הוא ממשיך לבצע השקעה בפועל – וארי ע”פ החוק במדינת ישראל, כולנו משקיעים – בין אם בצורה ישירה ובין אם בצורה עקיפה!

אני מאמין כי למידה אמיתית נובעת מהבנה ומפיתוח דרכי/דפוסי חשיבה – ולא ממתן עצות ספציפיות לגבי נייר זה או אחר. לפיכך, כפי שניתן לראות בתגובות עד כה, עיקר ההתמקדות שלי היא בשני האפיקים המפורטים למעלה ולא בביצוע המלצות כאילו או אחרות…

“תן לאדם דג והאכלת אותו ליום, למד אדם לדוג והאכלת אותו לחיים…”

ואף על פי כן, במרבית המוחלטת של התגובות/דיאלוג שנוהלו ע”י לגבי כל אותם עשרות ניירות שונים, המתעמק בקריאה ומי שניחן בהבנה ומסוגל לקרוא בין השורות – יכול למצוא המלצות ברורות לגביהם…

אני פועל בצורה זו בגלל שני דברים:

  1. בהשקעה אין כזה דבר אבסולוטי – בכל השקעה יש סיכון מסוג מסויים, אני לא נביא וגם אני טועה מפעם לפעם, אך במידה וקיימת ההבנה כפי שתוארה למעלה ע”י המשקיע – אני מאמין כי תיהיה גם הבנה של הדברים כפי שהם מוצגים על ידי. דבר זה יאפשר למשקיע המושכל לקבל החלטה רציונלית ועצמאית! לגבי כל נייר ולגבי כל השקעה / כדאיות ההשקעה.
  2. “יש להתאים את ההשקעה למשקיע ולא את המשקיע להשקעה” - קראתם אותי כותב את המשפט הזה פעמים רבות (לפחות מי שעוקב אחרי) – ואני באמת ובתמים מאמין בו…

אבל מה הוא אומר – אני מאמין כי בעוד ישנן השקעות שיכולות להניב רווח גדול (פוטנציאל) ובעלות סיכוי הגדול על הסיכון (תוחלת חיובית), השקעות מסוג זה אינן מתאימות לכל משקיע ואינן משרתות את המטרה של כל אסטרטגיית השקעה.

כלומר…

אני יכול לקחת סיכון מול נייר מסויים ולספוג הפסד גדול לפני שאני רואה רווח (אם בכלל) ולשכפל את התהליך במספר רב של השקעות דומות, כך שבנקודה הסופית אני מייצר לעצמי רווח.

יש לי גם את הזמן והיכולת לספוג הפסד משמעותי ולתקן אותו…

בנוסף לכל אלו אני מנהל תיק שמחולק לאפיקים שונים ומודע ליכולתי הפיננסית ולצרכים שונים שיש לקחת בחשבון (יכולת ספיגה, נזילות, מטרות רווח, יכולת שינויים ותגובות, מעקב שוק וכדומה…)

לעומת זאת – אני לא יכול לדעת את מצבו ויכולתו של כל משקיע ומשקיע, כמו כן יש אוכלוסיות שונות של משקיעים ולאוכלוסיות אלו יש (או לפחות צריך להיות) גישה / אסטרטגיה שונה בעת ביצוע השקעות.

לשם דוגמה מי שיש בידו סכום כסף קטן ולא יכול לבצע פיזור – לא יכול להכנס לניירות מסויימים – גם אם פוטנציאל הרווח שלהם גדול והתוחלת שלהם חיובית – שכן הוא לא מסוגל לשכפל את ההשקעה על ניירות שונים.

מהצד השני ניתן לקחת דוגמה של אדם בעל ממון רב ותיק גדול אך הוא לא יוכל להכנס להשקעה מסוג מסויים כי אין לו את הזמן לחכות לתיקון במקרה והשוק ייפול.

אז מה כן?

במרבית המוחלטת של התגובות המפורטות שלי ניתן למצוא התייחסות לסגנונות ואסטרטגיות השקעה שונות. אני משתדל לסווג כל נייר שאני מגיב אליו ולדבר על ההתאמה שלו למשקיע מסויים.

נכון, אני לא ממליץ על נייר זה או אחר, אבל ברגע שאתה, הקורא, יכול לסווג את עצמך לסוג המשקיע, ברגע שאתה הקורא יכול להצביע על סגנון ההשקעה ועל סיווג הנייר לאסטרטגיית השקעה מסויימת אותה אתה רוצה לנקוט – אני מאמין כי תוכל למצוא בכל אותם עשרות תגובות את הנייר שמתאים לך אישית!

דיונים, דרכי חשיבה ולימוד פיננסי/כלכלי!

בנוסף לכל אלא, אני משתדל להעלות נושאים לדיון שמטרתם להעלות מודעות בקרב משקיעים, אני משתדל להעביר דרכי חשיבה וצורות ניתוח (מה שחשוב עשרות מונים לפי דעתי – על התייחסות לנייר זה או אחר ברגע מסויים בזמן), אני משתדל להעניק ולפתח את יכולות הלמידה של הקורא (כך לפחות אני מאמין) בנושאים פיננסים שונים – ולגרום להבנה של כללים, יסודות ועקרונות השקעה שעל פיהם אני פועל.

אני מודה לכך שאני לא קונבנציונלי, שאני לא מטיף למה שהשוק מלמד (מדי פעם), שלעיתים דעותי סותרות את הדעה הנפוצה בשוק ולגבי השוק וכיצד הוא מתנהל. אני לא מצפה ממכם הקוראים להסכים אם כל מה שאני מאמין בו, אבל אני כן מצפה לפתיחות…

אני מאמין כי הרבה מהדעות הרווחות בשוק ומאלו הנהוגות ע”י משקיעים – אינם מנצלות את הפוטנציאל שאדם פרטי יכול להגיע אליו. אני מאמין כי אדם פרטי / משקיע לא צריך לפעול במסגרת אותם כללים שמוכתבים (ומותאמים) לאותם גופים פיננסים גדולים. אני גם מאמין כי מרבית (לא כל אבל מרבית) העוסקים בתחום הפיננסי ואותם אנשים שמנהלים לנו את הכסף – אינם עושים זאת בצורה מייטבית ואינם מעוניינים, באמת ובתמים, בכך שהציבור הרחב ילמד ויבין באותם הנושאים… ולכן נוצר חלק מהבילבול (אם לא לקרוא לכך התעייה) של ציבור השמקיעים.

מה עוד היה לנו?

בשתי הפעמים בהם ניהלתי דיון בצאט של האתר (מתקיים לרוב בימי ראשון בערב, אך ניתן למצוא את התמליל המלא של השיחות גם בפורום) – ניהלתי מונולוג (למרות ההתייחסות לשאלות ספציפיות) בנושאים שלדעתי חשוב שהמשקיע יבין בהם. אני מתכוון להמשיך בכך ואני מזמין את כלל הקוראים להשתתף בהם. אני מודה לכך שלא מדובר בצורה האפקטיבית ביותר להעביר את החומר, אך כרגע מדובר בצורה היחידה והפשוטה ביותר שיש לנו לעשות זאת…

מה צפוי בהמשך?

דבר ראשון אני מתכוון להמשיך באותה הדרך ובאותו סגנון גם בהמשך (אשמח לשמוע תגובות האם זה אפקטיבי, אני תמיד פתוח להצעות) – בגלל שאני מאמין כי זוהי הדרך הנכונה.

דבר שני אני מתכוון (במסגרת ובתלות בזמן) להרחיב את הנושאים והנקודות בהן אני הגע. אני מקווה שזה יתקבל בברכה…

לסיכום

לסיום רק הציין דבר אחד – אשמח לשמוע ממכם, הקוראים: האם אתם מרוצים מהתכנים עד כה? מה הייתם מציאים לשפר? מה הייתם רוצים לראות בהמשך?

האם עשיתם שימוש בדברים עד כה? האם זה תרם לך באופן אישי? האם כבר ניתן לראות הצלחות? וחשוב מזה – האם אישית את/ה מרגיש/ה כי למדת משהו חדש על השקעות באופן כללי?

אשמח גם לכל תגובה אחרת שנראת לכם מתאימה ומתבקשת.

וזכרו – זהו רק החודש הראשון – ידע והבנה נבנים לאורך זמן, אנו עוד נגיע לשם … בתקווה ביחד…

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • שחקן מעוף
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. פולישק – סיכום השקעה ישנה ותחילת דרך חדשה
  2. פספוסים והצלחות בהשקעות 2010 – סיכום שנה
  3. פתיחת שוק של סוף חודש – המלצה
  4. אתר Money-Knights מתמזג עם אתר שחקן מעו”ף!
  5. המתנה על הגדר
הוספת תגובה

התגובה