Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

סכנה בשוק האג”ח

Tuesday 6 כApr, 2010

האם ישנה סכנה בשוק האג”ח עבור חודשי אפריל – מאי?

בימים האחרונים פורסמו מספר כתבות בנוגע לסכנה בשוק האג”ח בטווח הקצר, שתי כתבות לדוגמה מאתרי הפרסום הגדולים ברשת מדברים על:

מחסור אדיר באג”ח ממשלתי באפריל - גלובס

מניות ירוקות, אג”ח אדום: “אפריל-מאי יהיו חודשים מסוכנים בתחום האג”ח” – ביזפורטל

הכתבה בגלובס מתמקדת בסיכון בשוק האג”ח הממשלתי:

כפי שציינתי בעבר, אני אישית לא מתמקד באג”ח ממשלתי ולדעתי השקעה בו אכן מבטיחה הפסד בטווח זמן קצר. הסיבה האמיתית נעוצה בהמשך עליית הריבית של בנק ישראל יותר מכל דבר אחר.

לעומת זאת למי שמשקיע לזמן ארוך ומתכוון להגיע למועדי הפדיון – דבר זה לא משנה. נכון עדיף שנקודת הכניסה תיהיה כמה שיותר טובה, אך משקיע מסוג זה שמזרים באופן קבוע לחסכון שמטרתו פדיון לא יכול להסתכל על נקודת כניסה בלבד. בנוסף לכך קשה לי להאמין כי מדובר בסוג השקעה שמנסה למקסם רווח.

לכן למרות שאני מסכים עם הערכה זו ולמרות שאני מאמין בלב שלם כי בטווח הזמן הקצר השקעה זו לא כדאית, אני גם מאמין שעבור אותם משקיעים שמעוניינים בכך ועושים זאת בפועל – אין הדבר משנה. כלומר – מי שמשקיע בשוק ההון במטרה לעשות רווח מהיר ממימוש אגחים לא קונה אגחים ממשלתיים בכל מקרה למעט אותם המקרים שאותו משקיע חסר ידע מלחתחילה ובמקרה זה עדיף שיעשה את הטעות ויקנה אג”ח ממשלתי מאשר יסכן את כספו באגח קונצרני.

הכתבה בביזפורטל מדברת על הסיכון בשוק האגחים הקונצרני:

גם איתה אני מסכים ואני אומר כבר זמן רב כי ה”בשר” בקונצרני דולל בצורה רצינית וכי אכן קשה יותר ויותר למצוא מציאות. בנוסף לכך אני מאמין כי אם מסתכלים על המדד – אז אכן הוא עתיד לרדת בשלב כולשהו, אבל מי משקיע במדד כולו?

כאן בדיוק נעוצים אחד הסודות של סגנון ההשקעה שלי – פיזור אינו בהכרח טוב! בעוד המדד יכול לרדת ניירות מסויימים באותו המדד יכולים לעלות. אם המשקיע מסוגל לבודד את הניירות האילו הוא צפוי לגרוף רווח גם בעת ירידות.

מעבר לכך חשוב להבין כי דברים אילו נאמרים פעם אחר פעם. גם בסיום שנה שעברה הזהירו אותנו כי השוק עומד לרדת, מאז טיפס השוק לא באחוזים בודדים והניירות שאני עוסק בהם עשו בממוצע יותר מ- 20% ויותר (תלוי באיזה שוק מסתכלים).

אז השאלה לא צריכה להיות אם השוק ירד בחודש מסויים? – הוא ירד מתי שהוא בעתיד, השאלה לא צריכה להיות מתי השוק ירד? ניסיון לתזמן את השוק מראש יהיה סוג של הימור. אותם אנשים אומרים לנו שוב ושוב כי שוק האגח יפגע וירד בסופו של דבר הם יהיו צודקים!

השאלה לא צריכה להיות אפילו כמה נשאר לשוק לעשות או כמה תיהיה הירידה כאשר היא תגיע? למרות ששאלות אלו יהיו טובות יותר מהשאלה המקורית, הם לא באמת חשובות. למה טובות יותר – אישית אם הייתי מקשיב לאותם אנשים ומחסל את התיק שלי בסוף דצמבר, הייתי מפסיד קצת יותר מ-18% רווח (לאחר מס) על התיק כולו בשלושת החודשים האחרונים. האם התיקון הצפוי יגרום לירידה של 18% במדדים? האם הוא יגרום לירידה של יותר מ-18% בתיק האישי שלי? אף אחד לא יכול לדעת, אך סביר להניח שהתשובה תיהיה בסופו של דבר – לא.

וגם אם כן נדרשת השאלה כמה זמן ייקח לשוק לתקן חזרה למעלה ומה יעשה המשקיע באותו זמן בתלות במצבו (בפנים או בחוץ).

לסיכום – האם יש סכנה באג”ח? בכל השקעה יש סכנה! משקיע שלא מבין זאת לא צריך להיות משקיע. האם הסכנה להפסד או האפשרות לכניסה טובה יותר צריכה להכתיב את התנהגותו של המשקיע? אני אומר שלא.

למה?

מי זוכר את אותם ימים אומללים של ירידות וחיתוכים כאשר היו ניירות שירדו 80% ויותר ודובר על כך שיקח שנים רבות לתקן ובדרך חברות רבות יפשטו את הרגל?

מי זוכר כי כאשר העליות התחילו היו רבים שאמרו שעוד נראה תחתית כפולה והעליות אינם רק תיקון טכני לפני חזרה לירידות נוספות?

מה היה קורה לו (או אולי קרה) היו מבוצעות ההשקעות אותם ביצענו בשנה האחרונה?

לסיכום:

כן אני חושב שיש סיכון, כל השקעה מסוכנת, אבל ככל שהמחירים עולים הסיכון גדל (זה הפרדוקס של שוק ההון). כן אני מאמין כי באפיקים מסויימים (כגון אג”ח ממשלתי) ההפסד לזמן קצר מובטח והרווח לזמן ארוך אינו ממקסם את הפוטנציאל בשוק (אפילו כעת).

אך אני לא מאמין כי אלו סיבות לא להשקיע תוך הבנה של הסיכונים ותוך ניתוח וסינון של ההשקעות שלנו. גם בשוק יורד ניתן להרוויח וגם שוק יורד בסופו של דבר מתקן – הכל תלוי בזמן ההשקעה ובסוג ההשקעה.

אני לא רוצה להיות נביא, אבל על דבר אחד אני יכול לחתום – הם יהיו צודקים מתי שהוא ואז נשמע מהם שוב, אבל כמו שחבר שלי אומר לי פעמים רבות: “גם שעון מקולקל צודק פעמים ביום” – אז מה זה אומר אם הם יהיו צודקים הפעם, מה שחשוב בסופו של דבר זה התוצאה הסופית והדרך שבה המשקיע מגיע אליה – לא נקודת זמן רגעית או חודש זה או אחר.

נ.ב – מזכיר לכולם כי כאשר נכנסתי לאתר שחקן מעוף לפני כחודש וגם כאן באתר קצת לפני - אמרתי וציינתי כי בימים אילו אני פסימי, כך שבסופו של דבר גם אני יוכל להיות אחד מאותם אנשים שיומר – אמרתי לכם :-D

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. השקעות סולדיות וכדאיות השקעה בשוק האגח
  2. האם האגח של אפריקה ישראל הוא אגח בביטחון גבוה?
  3. שיקולים להערכת שווי ברכישת נייר בשוק
  4. טאואר – סקירת סדרות האגח
  5. סדרות האגח של אפריקה ישראל – צופה עתיד
הוספת תגובה

התגובה