Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

עליות חדות בהשקעות האחרונות

Wednesday 3 כMar, 2010

יום חלש בבורסה – יום חזק בתיק האישי, יש גם ימים כאלו

בימים כמו היום, שהמדדים המובילים, במה שמוגדר “בורסה”, סובבים סביב תשואה אפסית, אין זה אומר כי התיק האישי חייב לדבוק בהם.

התיק האישי שלי (כולל הכל) עשה היום בלבד כמעט 4%. אתמול, יום טוב לכל הדעות, כאשר אותם המדדים עשו מעט יותר מ-2% התיק שלי עשה קצת יותר משלושה אחוז.

הדבר בהחלט בר השגה ואינו נגרם דווקא מהשקעות ספקולטיביות בסיכון גבוה. למעשה בתיק שלי ניתן למצוא חלוקה 40% אג”ח ו-60% מניות (כאשר אג”חים להמרה נספרים בתור מניות). בין השאר ניתן למצוא שם מניות ממדד 25 ומדד 100 כמו גם ממדד הביו החדש, ומהצד השני אג”חים מדורגים וכאילו שאינם מדורגים, הרבה מאקס-בונד אך לא רק ועדיין אני טוען כי הם לא רק שלא מסוכנים, אלא שהשקעה באג”חים אחרים, מה שנחשב בטוח, היא ההשקעה המסוכנת.

בכל מקרה, סיכום מהיר למי שעוקב:

בדיוק לפני חודש פרסמתי מספר ניירות שלדעתי היו שוות השקעה, מאוחר יותר אף הרחבתי את הרשימה ומניתי מספר ניירות נוספים להשקעה.

ב. יאיר

כאשר התחלתי לדבר על ב. יאיר, כאשר המחיר היה קרוב ל-1000 למנייה צחקו אלי, אמרו שאני לא מבין מהחיים ושאנני משקיע כלל.

אני אומר שיהיה להם בהצלחה…

שבוע לאחר מיכן מימשתי חלק מאותה השקעה במחיר של 1550 (מחיר הקנייה להזכיר לכם היתה 1080 – מוכנים לסיבוב נוסף במניית ב. יאיר?), כלומר רווח של יותר מ-40% בשבוע. את החלק הנותר אמרתי כי עדיף להשאיר (גם אני לא הייתי מממש את החלק הראשון אם לא היה לי צורך מיידי), ואכן לאחר פריצה של מחיר 1500 ראינו את המנייה ממשיכה לזנק ומחירה בסגירה היום, רק שלוש שבועות לתוך ההשקעה, 2400. כלומר רווח של 120% והיד עוד נטויה…

אז שיגידו מה שיגידו, זו לא השקעת ערך, הגרף הטכני לא תומך… כל אחד באשר הוא, כל אחד והשקעותיו…

יורו טרייד

כאשר סיפרתי על ההשקעה שלי ביורו-טרייד שוב ביקשו מימני נתונים, אמרו שאין על מה לסמוך, הכל סיפורים ובדיות. שהשוק ינצח את העדר, שלפסיכולוגיית המונים אין קשר ומקום בביצוע של השקעות. אני טענתי אחרת וספגתי את האש בקהילות השונות…

מחיר הקנייה אז היה מעט יותר משישים אגורות לנייר (60.4 – שיקולים להשקעה על סמך רכישה עצמית – אחת כן, אחת לא!), מחירה הנוכחי 71.13, כלומר רווח של יותר מ-17% בשלושה וחצי שבועות בלבד!

נכון יחסית להשקעה הקודמת שאותה סקרתי נראה לא משמעותי כלל, אבל אני מוכן לקבל תשואה כזו מכל נייר ובזמן כפול… דרך אגב תוכלו לראות כי פוטנציאל הערך שאליו דובר מלחתחילה היה נמוך יותר ולכן גם בכך אני רואה הישג.

אינטרקיור

כאשר התחלתי לדבר על אג”ח זה, אמרו אלי שאני משוגע, אג”ח בהסדר, בחברה בעייתית, מחיר נמוך תשואה בשמיים, “…אלון…” אמרו לי “… יש סיבות שהדברים הם כמו שהם…”, חוץ מזה לאחר עלייה של 50% אתה מנסה למכור לנו את זה, היו אפילו מי שטענו בפני שאני מריץ את הנייר במטרה למכור את האחזקות שלי בו, שאני משקר…

ואני ניסיתי להסביר, למה הנייר ולמה כעת  ואיך לחשב ואיך אני מעריך את הדברים, כן הדגשתי כי קיים סיכון, אין השקעה בלא סיכון, אך האם הסיכון קטן והסיכוי גדול – האם זו לא השקעה כדאית. אז אמרו לי כי אין לי יכולת לחשב את הסיכון, השוק אומר את שלו, מה שאני עושה זה ספקולציה בלבד ושכדאי לי להפסיק לפרסם שלא היה חשוף לתביעות. במקומות מסויימים ברשת ובקהילות שונות בקפה דה-מרקר אפילו התחילו למחוק את הדיונים שלי בטענה שאני מגמתי ושטויות דומות אחרות.

גלובוס מקס

הנייר השני באותה כתבה שבה דובר על אינטרקיור היה האג”ח של גלובס מקס (השקעות חדשות עם פוטנציאל רווח). מחיר נייר זה היה לפני כחודש 55 אגורות לניירומחירו כעת 60, כאשר בדרך הוא התקרב לגבול התחתון שאותו ציינתי אז (מחיר של 70). מראש אמרתי כי נייר זה מעט בעייתי יותר, וכי הוא נמצא בתחתית סדר העדיפות האישית שלי למרות היכולת שלו לייצר רווח למשקיע. כאשר הוא התחיל לרדת חזרה היו מי שאמרו דברים ססגוניים כמו “אמרנו לך”. הם רק שוכחים כי עדיין מדובר בעלייה של 10% בחודש, שזה יותר ממה שרבים אחרים וטובים הצליחו להשיג בפבואר, אך אני לא יבדוק בציציות, רק הציין (שוב) כי אני לא רכשתי כלל את הנייר באותו מועד, אך כן השקול לחיוב לקנות אותו בהמשך הדרך, שכן הוא (והנייר האחרון אליו נדבר גם בכתבה זו) מהיחידים שעדיין נשארו נמוך מספיק בשביל לייצר פוטנציאל רווח למשקיע.

טאו

האג”ח של טאו הוא סיפור אחר, לאחר שסיפרתי אליו הוא ירד מעט לפני שעלה. דבר זה כמובן גרם לרבים ממביני עניין לציין בפני שהינה היא ההוכחה כי אני טועה ומטעה וכי כל מה שאני עושה הוא בגדר ספקולציה בלבד (דרך אגב אף פעם לא אמרתי שאני לא טועה, גם לי יש כמה ניירות שבהם הפסדתי, אך אני מעדיף להסתכל על התמונה כולה ולא על השקעה בודדת והנתונים מדברים בעד עצמם).

בכל מקרה מחיר הקנייה בזמן הפרסום הראשוני היה 53.6 אגורות לנייר, כמו שטרחתי לציין גם אז (השקעות חדשות עם פוטנציאל רווח – המשך), אני לא קניתי את הנייר, לעומת זאת רק לפני שבוע, כאשר ביצעתי סקירה רחבה יותר של ההשקעות מתחילת אותו החודש, ציינתי ואמרתי כי רכשתי לבסוף את הנייר במחיר של 57.2 אגורות (מבט מהיר על השקעות החודש), באותו הזמן האג”ח של חברת גלובס מקס היה מעט גבוה יותר ממה שהוא היום ולכן אג”ח זה היה היחיד מרשימה זו שלא עשה תשואה גבוה (גם כן, רק 10% באותו הזמן) ולכן נשאר בודד למטה אך עדיין עם פוטנציאל רווח גבוה במיוחד.

ונכון שמוקדם להגיד אם השוק גילה את הנייר מחדש ונכון שייתכן שאני מקדים בדברי אך מחירו כעת, שבוע בלבד לאחר ההשקעה (אך בעיקר בזכות העליות היום) מחיר האג”ח של חברת טאו כבר נמצא ב-62.9, כלומר עוד 10% בשבוע זה!

לסיכום – ספקולציה? הימור? או השקעה רווחית

נכון שמדובר על 5 ניירות בלבד ונכון שמדובר על זמן קצר (לרוב פחות מחודש), אך האם זהו הימור אם – הדבר חוזר על עצמו בצורה עקבית (ומי שעוקב אחרי האתר יודע כי אני מפרסם את כל השקעותי בזמן ביצוע ולא רק בדיאבד) וכי יש עשרות ניירות שמניתי באותו האופן…

האם זה ספקולציה אם אני מסביר את הרציונל והמהלכים שבגינם יגיעו העליות? אתם לא חייבים להסכים אם הניתוח לפני או במהלך פרסומו, אך במבט לאחור האם ההסברים הנ”ל אינם הגיוניים בעיניכם ואם כן האם לא היו נכונים גם ברגע כתיבתם?

בסופו של דבר ואני בטוח שיהיו לדברי מתנגדים, אני רוצה לומר כי אני לא מאמין מוחלט בהשקעות ערך אני לא עוקב אחר גרף ואינני משתמש בניתוח טכני, אני לא נעזר במקורות סודיים, אין לי חברים בחלונות גבוהים, אבל אני נותן לתוצאות לדבר בשמי…

ואני מאמין כי כל אחד יכול לעשות את זה בדיוק כמוני אם רק ישב וילמד את הדברים הבסיסיים ביותר שיש ללמוד בתחום.

העוסקים בתחום הפיננסי מנסים לשכנע אותנו כי יש להשאיר את ההשקעות למי שמבין בהם, כי מדובר במשהו מסובך, אני אומר כי כל אחר יכול ללמוד את זה וכי עדיף להיות משקיע פרטי מאשר משקיע דרך קרן זו או אחרת…

בימים הקרובים אני מתכוון לפתוח את איזור החברים לנרשמים חדשים ובגלל שאני לא רוצה לחזור ולהסביר את כל מה שלמדתי עד כה לכל אחד מהם בנפרד אני מקליט בימים אילו סדרגה גדולה של סרטוני וידאו שבהן אני מעביר מהבסיס ועד לתובנות האישיות שלי לגבי השוק, חושף הכל…

אני עדיין לא יודע איך זה יועבר, אך אני לומד גם על זה.

דבר אחד אני יוכל לומר בוודאות, הגישה תיהיה מוגבלת והראשונים בתור יהיו הרשומים לאתר.

בשביל להרשם לאתר כל מה שנדרש זה למלא את הטופס בסרגל השמאלי של האתר, שם ומייל זה כל מה שנדרש.

לאחר מכן יש להיכנס למייל שסופק ולאשר קבלת העדכונים מהאתר. אני לא שולח דואר זבל, כל אחד יכול להסיר את עצמו בצורה אוטומטית ע”י קליק בודד בסיום של כל מייל שנשלח ע”י מערכת האתר.

מי שחושב שהוא יכול לעשות שימוש בהדרכה על איך אני בוחר את הניירות ואיך כל אחד יכול לעשות מה שאני עושה מוזמן להצטרף…

לשם הנוחות צירפתי עבורך גם אפשרות להרשם לאתר ממש פה למטה, אז למה אתה מחכה…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מבט מהיר על השקעות החודש
  2. פספוסים והצלחות בהשקעות 2010 – סיכום שנה
  3. עליות במדדי התל בונד
  4. השקעות חדשות עם פוטנציאל רווח – המשך
  5. דישדוש, עליות או ירידות – זו השאלה

2 תגובות »

izsapir:

איזשהם המלצות חדשות, האם אתה ממליץ לקנות גם עכשיו את אחד האגחים המצויינים בכתבה?

4 בMarch, 2010 | 2:13 pm

דבר ראשון אני לא ממליץ אף פעם, אני רק מספר את סיפור ההשקעה שלי, לטוב ולרע (בתקוה יותר טוב מרע), אחד לאחד.

דבר שני, אני מאמין כי מי שקורא את הכתבה יכול להבין מה הנייר הבא שאני מתכוון לקנות.

מעבר לכך את טאו אג”ח ב’ אומנם קניתי במחיר של 57.2 והוא אכן עלה מעט (קצת יותר מ-10%) בימים האחרונים מאז הקנייה, אך אני ממשיך להחזיק אותו וגם במחיר הנוכחי הייתי שוקל לרכוש מנה נוספת.

אבל, כמו שאני אומר תמיד, יש להתאים כל השקעה לתיק המשקיע, לסגנונו, אופיו וידיעותיו.

5 בMarch, 2010 | 5:17 pm
הוספת תגובה

התגובה