Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

פולישק – סיכום השקעה ישנה ותחילת דרך חדשה

Monday 28 כJun, 2010

פולישק – סיכום המרת החוב הישן לאגח החדש – הזדמנות השקעה!

הייתי רוצה לסכם את נושא ההשקעה באג”ח א’ של חברת פולישק (ולהתחיל בדרך חדשה מול אג”ח ב’ של חברת פולישק).

פולישק אג”ח א’ – סיפור השקעה

מי שמכיר אותי יודע כי סיכום השקעה בנייר, במיוחד בנייר עם דרך ארוכה כמו פולישק, הינו אחד הדברים האהובים עלי…

משקיע יכול ללמוד ולהסיק הרבה על דרכי הפעולה לעתיד מניתוח השקעותיו במיוחד אם ביצע מעקב אחרי השיקולים השונים שעשה בנייר לאורך הדרך.

הדרך שלי עם הנייר התחילה עוד במחיר של כ-30 אגורות לפני יותר משנה וחצי.

אך “המלצת” הקנייה האחרונה לתקופה הראשונית היתה במחיר של 40 אגורות ב- 27.1.2009 (כאשר מחיר הקנייה הגבוה לאותו יום שלי היה 41 אגרוות – וזו תיהיה נקודת ההתייחסות).

בדרך הנייר ירד ועלה שוב ושוב, התנודתיות היתה גבוהה, ולאורך הדרך דיברתי על חיזוק של הנייר בירידות והמתנה לסיום מסגרת ההסדר למקסום רווח.

בניגוד לפעמים קודמות, בנייר זה הדעה הרשמית שלי היתה כי אין טעם לרכב על הגלים – מיכוון שהם יהיו לא צפויים ועדיף לנצל את סך העליות שינבעו מתשלום בהסדר “מובטח”.

מלכתחילה דובר על השקעה של שנה עד שנה וחצי (בפועל ההשקעה עומדת בדיוק על שנה וחצי), אם פוטנציאל רווח של עד 200% (בתשלום מלא) וצפי רווח של 75%-100% (מייד נראה מה היה בפועל).

בדרך גם היו צרות אחרות, העברת הנייר למצב של אי סחירות ופיצול הנייר בין תשלומים שלא בוצעו – כך שאני לא טוען שהיתה דרך ללא מהמורות…

בחודש שלישי השנה כאשר הנייר חצה את רף ה- 70 אגורות והמשיך להעלות, אמרתי כי אם הנייר מתחיל לרדת יש למכור אותו, ואכן עד סוף החודש מחיר הנייר ירד ואני מכרתי את כלל הניירות הסחירים, המחיר הנמוך היה על סך של 70 אגורות לנייר.

הדבר נבע ממסגרת הסדר שנתנה עדיפות לניירות הלא סחירים (תשלום מזומן והמרה) מול המרה בלבד מול הניירות הסחירים. בדיעבד המכירה הוכיחה את עצמה ומחיר השוק של הנייר ירד בצורה משמעותית.

סך החלק הלא סחיר היה 25% מהקניות לאורך הדרך. אם ניקח את ההפרש הנמוך ביותר בין מחיר קנייה (41) למכירה (70) נקבל כ- 70% רווח לפני מס. אם נוסיף לזה את הריבית ששולמה בדרך נקבל תשואה אף גבוה יותר וזאת בהשקעה של חמישה עשר חודשים.

בנוסף החלק הלא סחיר קיבל פדיון מלא חלקי (55%) – מה שמייצג רווח של יותר מ- 188% בתוספת הריבית ששולמה בדרך מדובר על תשואה של מעל ל-196% (על החלק היחסי).

עבור החלק שנותר – 45% מ-25% מההשקעה הראשונית. הרווח הרשום כרגע הוא אפס – מחיר הקנייה עודכן במסגרת ההסכם וננעל היום ולכן מי שמוכר לפי מחיר נוכחי לא משלם מס ומוציא את הכסף (למרות שכפי שפירסמתי אני דווקא רוכש במחיר הנוכחי!).

בפועל המשקיע שילם פחות על הנייר (41 אגורות מול 55.4) – כך שמדובר ברווח נקי (כלומר אחרי מס – בניגוד לחישובים עד כה) של 35%, גם לזה ניתן להוסיף את תשלום הריבית ששולמה בדרך ונגיע לרווח של כ-40%.

בסיכומו של דבר מדובר על רווח של 70% לאחר מס!!!

בהשקעה כוללת של 18 חודשים (ובחלק מהסכום הרבה פחות מזה), אך כאשר מרבית הכסף ישב עד 15 חודשים (ושוב לרוב הרבה פחות).

לא רע בשביל השקעה שלמעשה היתה חסרת סיכון למי שידע לקרוא את הנתונים!

ועדיין מדובר ברווח נמוך יותר מהמצופה?!? אז להן נעלמה היתרה?

אני מאמין כי היא קיימת באג”ח החדש שהונפק ושנסחר לפי דעתי גם הוא במחיר אטרקטיבי באופן יחסי…

כן הסיכון בו הרבה יותר גדול (שכן הוא קיים לעומת הסיבוב הקודם בנייר), אבל עדיין הפוטנציאל והתוחלת של השקעה זו, לדעתי האישית, גורמות להשקעה בנייר החדש להיות אטרקטיבית בצורה דומה, אם רווח אפשרי של 35-50% ממחיר נוכחי (כאשר ההמלצה המקורית היתה לקנות מייד עם ההמרה אז היה ניתן למצוא את הנייר גם מתחת ל- 50 אגוורת ללא הרבה בעיה).

מיכוון שבשנים הראשונות מדובר על תשלום קופון בלבד, שחלקו גם “מבוטח”, המשקיע לוקח סיכון אפסי עבור פוטנציאל רווח עצום.

במחיר נוכחי, רק מתשלום הריביות (כל שלושה חודשים) המשקיע יהנה מתמורה של 20% בשנה (לאורך שנתיים). בטווח זמן זה סביר להניח כי מחיר השוק של הנייר גם הוא יגדל. לכן מעבר לפוטנציאל רווח הוני יש להוסיף את תשלומי הריבית ואנו מגיעים לפוטנציאל רווח כולל גדול (שוב משהו באיזור 70%) לטווח של שנה וחצי עד שנתיים – לא רע בכלל בשוק הנוכחי ברמת סיכון זו.

ניתן למצוא הרחבה על סבירות ומצב החוב של פולישק אגח ב כאן - אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. פולישק אגח ב – סיכום שנה
  2. סקירת המהלך באגח פולישק מאז ההסדר
  3. אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?
  4. פולישק סיפור השקעה מניבה במיוחד ומה צפוי לנו בהמשך?
  5. פולישק תשלום ריבית
הוספת תגובה

התגובה