Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

פולישק סיפור השקעה מניבה במיוחד ומה צפוי לנו בהמשך?

Monday 8 כFeb, 2010

מאמר זה מורכב משני חלקים, החלטתי לא לפרסם אותם בנפרד בשביל שהקורא לא יפספס את המסקנה הסופית בקשר לאג”ח זה ולא יסנוור מהרווח שעלול להמחק…

פולישק סיפור השקעה מניבה במיוחד

 

 

סיפור ההשקעה בחברת פולישק, או יותר נכון באג”ח הסחיר א’ של חברת פולישק, מספר נייר 1092295, התחיל (לפחות עבורי) לפני שנה בדיוק בתאריך 27.1.2009

הנייר נסחר אז לפי מחיר באיזור ה-40 אגורות, טיפס למחיר של מעל 50 אגורות רק בשביל לצנוח מהר מאוד לאזור מחיר 30 אגורות לאג”ח. רכבת ההרים הזו היתה תוצאה של הודעות סותרות בנוגע ליציאה להסדר, אישורו, דחייתו ע”י הבנקים וחוזר חלילה.

במשך השנה האחרונה טיפס האג”ח פעמים רבות בעשרות אחוזים ושוב נפל, התנדנד בין מחיר של 60 אגורות למתחת ל-40 אגורות לא פחות מ-11 מחזורים, בהחלט לא נייר לבעלי לב חלש…

לפני כשמונה חודשים, אם הנפילה הגדולה שוב על מתחת לקו 40 אגורות לאגרת חוב של החברה (פולישק אג”ח א’) חזרתי ואמרתי כי יש לחזק את הנייר (ראה מאמר – פולישק אגח א’ מספר 1092295). מספר ימים לאחר מיכן זינק האג”ח בקרוב ל-50% למחיר של 60 אגורות לאגרת התנדנד ואז התחילה הדרדרות במחיר הנייר ככל שההסכם התעקב.

לפני קצת יותר מחודש, כאשר מחיר אג”ח א’ של חברת פולישק חזר וירד מתחת למחיר של 40 פעם נוספת חזרתי ואמרתי כי מדובר במציאה וזה רק עניין של זמן עד שמחיר האג”ח יעלה בעקבות אישור ההסכם.

אישורו היה כמעט וודאי (בגלל סיבות שונות שלא נפרט כאן), וכידוע לכל – כאשר הסכם מאושר עבור אג”ח במחיר נמוך – מגיעות העליות!

ואכן, תוך זמן קצר חצה הנייר שוב את מחיר ה-60 אגורות, מומש בפעם האחרונה 105 וחזר לעלות, כאשר מחירו היום כבר חצה את מחיר 70 אגורות לאגרת, עם רווח של מעל ל-100% למי שאסף את הנייר במחירים שונים (כמוני) ואף יותר מכך אם מכניסים בחשבון את תשלום הריבית שהועברה שנה שעברה.

ואחרי כל זאת עדיין חדשות טובות שכן מי שהחזיק את הנייר בתקופת התשלום האחרונה (לפני שנה) וראה את החלק היחסי של החוב נהפך ללא סחיר יקבל במסגרת ההסדר (כפי שהיה ידוע כבר אז) כשני שליש מהערך המלא של האגרת (מייצג כבר רווח של מעל 100% על הכסף לפי מחיר הקנייה הגבוה!) במזומן ואת השליש הנותר בחוב החדש שערכו גם מייצג כ-100% רווח נוסף!

מי שהמשיך להחזיק את יתרת החוב לאורך השנה (החוב שלא נפדה) כבר יכול למכור את הנייר עם רווח של יותר מ-100% על ההשקעה (היחסית) ובנוסף לתשלום הריבית שקיבל יהנה מעליית ערך של מעל ל-150% בשנה וקצת, כלומר בחישוב כללי יהנה (לאחר תשלום החוב שאינו סחיר ובהנחה שימכור את יתרת החוב לפי ערך נוכחי בשוק) בתשואה של יותר מ-200% בשנה! כמובן שמי ששיחק על הגלים, קנה ומכר לאורך השנה היה יכול לעשות הרבה יותר…

ועדיין זה לא הסוף!

שכן מי שיחזיק את הנייר ויקבל את האגרת החדשה עתיד, תאורטית (ובזה נדון בחלק השני של הכתבה) לעשו תרווח נוסף של עוד 100% על הקרן המקורית! מה שאומר תשואה שתעבור את 300% בשנה וקצת (די דומה למה שפורסם מלחתחילה באותה כתבה ראשונית), שכן הנייר שערכו כרגע בשוק גבוה מעט מ-70 אגורות לאגרת חוב יומר לאג”ח חדש שתנפיק פולישק שערכו ההתחלתי יהיה מלא וצמוד למדד שישא ריבית של 5%-7%.

אכן השקעה מניבה במיוחד…

פולישק – מה צפוי בהמשך הדרך

 

 

אז מה צפוי בהמשך הדרך?

לדעתי עדיין רכבת הרים, למה?

בגלל שסביר שערך החוב החדש שיונפק יראה ירידות עם הנפקתו.

יותר מכך נוכל להעריך מה שווי החוב הנוכחי (כמובן שאין בכך הבטחה והכל תלוי במועדי התשלום ובסעיפים נוספים במסגרת ההסכם הסופי) ולכן נוכל לשחק שוב על הגלים של חוב זה… פולישק, אנא אנו מתחילים שוב.

פולישק אג”ח א’ – עתיד הנייר

פולישק – מה בעצם צפוי בהסדר החוב?

דבר ראשון נפריד בין הנייר שאינו סחיר, שחלקו ישולם וחלקו יועבר לחוב החדש, לנייר הסחיר שכולו יומר לחוב החדש (כאשר עדיין לא ברור אם יהיה תשלום ריבית קרובה או לא – כנראה שכן!).

החוב של חברת פולישק יומר לאגרת צמודת מדד עם ריבית של 5% בארבע השנים הראשונות ו-7% בתשעה השנים הנוספות. תיהיה תקופת גרייס של שלוש שנים בהם תשולם ריבית בלבד ולאחר מכן תשולם הקרן פלוס הריבית בעשרה תשלומים שווים. למי שמחפש השקעה לטווח ארוך במחיר סביר עם תשלומים לאורך תקופה של 14 שנים גם המחיר הנוכחי מייצג מחיר טוב, אם תשואה משוכללת (לפי מחיר נוכחי) של קרוב ל-15%, לא רע לכל הדעות. חשוב לציין כי יתכן כי מחיר החוב יהיה נמוך יותר בערכו הנוכחי בעתיד, כך שיתכן כי תיהיה נקודת כניסה טובה יותר אך לא ניתן לדעת בוודאות, מה גם שמי שנועל ריבית שנתית של 15% ל-14 השנים הקרובות סביר להניח כי יהיה מרוצה בסופו של דבר (בהנחת תשלום – 14 שנים הם זמן רב מדי לדעת מה יהיה מצבה של החברה).

פולישק אג”ח א’ שווי אמיתי

כאשר מדברים על שווי אמיתי חשוב להבין כי מדובר בסופו של דבר על ניחוש, אף אחד לא יכול לדעת מה ילד העתיד אך ניתן להניח הנחות מבוססות והגיוניות ולראות מה הם ההתרחשויות הסבירות, נקבל טווח מחירים שניתן לשקלל לשווי ראלי של חוב החברה.

הנייר החדש שיונפק יהיה במחיר מלא ברגע ההנפקה, עם תשואה של מעט יותר מ-5%. בגלל שהאג”ח צמוד למדד נוכל להתעלם מהמדד לצורך החישובים ולהניח כי ערך החוב הינו 100 אגורות לאגרת (חשוב לזכור כי הערך הנוכחי של החוב קרוב ל-120 אגורות לאגרת ומחירו מעט יותר מ-70 אגורות).

אם נניח כי השוק יעשה תיקון קל בלבד והנייר יסחר עם תשואה של 6% בלבד, כבר מדובר על ירידה של 10% מהערך!

אם נמשיך להיות אופטימיים ונומר כי החוב הוא באופן יחסי די בטוח, לפי תשואה של 8% אנו כבר מגיעים לערך של 78 אגורות לשקל! כלומר מחיר חוב נוכחי של 92 אגורות לנייר!

 ראה טבלת חישוב – פולישק חוב חדש לפי 8% ריבית (יפתח בחלון חדש)

אם ניהיה ראלים, סביר להניח כי מחיר החוב החדש ירד אפילו יותר מזה בשביל לייצג ערך בעל תשואה גבוה יותר עבור המשקיע, בכל זאת יש פה סיכון, חברה שעד לפני שנה הייתה על סף פשיטת רגל…

אם נניח שהשוק ימשיך בעליות והחברה תוציא הודעות חיוביות בנוגע להתקדמות המגעים שלה עם חברת ההפצה בחול אז ריבית של 10% על החוב החדש שיונפק ע”י חברת פולישק אינו יהיה חריג בנוף הנוכחי של שוק ההון. בריבית של 105 על החוב החדש מדובר במחיר מסחר של מתחת ל-70 אגורות לשקל! כלומר מחיר חוב נוכחי של 81 אגורות לנייר!

ראה טבלת חישוב – פולישק חוב חדש לפי 10% ריבית (יפתח בחלון חדש)

אם נניח כי השוק יתממש מתי שהוא לאורך השנה (סבירות בינונית) או שהחוב של פולישק כבר לא יהיה אטרקטיבי למשקיע הממוצע, כמו גם בטווח הזמן הקרוב להנפקה כאשר משקיעים רבים ירצו לצאת מהנייר ולממשו, ריבית של 15% על החוב החדש אינה דמיונית כלל (אפילו הגיונית).

לפי ריבית של 15% על החוב החדש של חברת פולישק, מדובר על מחיר מסחר של מעט יותר מ-50 אגורות לשקל! כלומר מחיר חוב נוכחי של כ-60 אגורות בלבד! אני מזכיר כי ניתן למכור (או לקנות) את החוב במחיר של מעט יותר מ-70 אגורות כרגע, כלומר הפסד אפשרי של מעל ל-15%!

ראה טבלת חישוב – פולישק חוב חדש לפי 15% ריבית (יפתח בחלון חדש)

פולישק – תכנון ביצוע מימוש

לאור כל זאת ובגלל שבימים אילו יש מספר רב של השקעות עם פוטנציאל רווח (ראה מאמר בנושא – השקעות חדשות עם פוטנציאל רווח – המשך , 4 השקעות בעלות פוטנציאל רווח גבוה בכתבה זו ובזו שהקדימה אותה, קישור בפנים), אני מתכוון לממש את אג”ח א’ של חברת פולישק בהקדם.

הנייר הלא סחיר -

כאן אין לנו הרבה מה לעשות, הנייר לא סחיר ולכן יש לחכות לתשלום עצמו. צפי לקבלת מזומן - כשני שליש מערך מלא, כלומר כ-78 אגורות לנייר, צפי ליתרת חוב – כשליש מערך מלא, כלומר נייר אחד על כל נייר רשום, מה שנותן לנו כ-8% מכמות הניירות שנרכשו במקור, אך עם ערך לא ידוע ולמרות זאת גדול מהמחיר ששולם (גבול עליון לרכישה כפי שהוצג בעבר 40 אגורות לנייר).

הנייר הסחיר -

כפי שראינו השווי הראלי של הנייר הסחיר אינו ידוע. ניתן להשאיר את ההשקעה ולהסתכן באיבוד חלק מהרווח הנוכחי (לא צפוי הפסד בכל מקרה) בשביל פוטנציאל רווח של 50% מערך נוכחי (או 100% מערך קנייה) לעומת פוטנציאל הפסד מערך נוכחי של 15%, שווה את הסיכון מנקודת המבט שלי, מה גם שאם תשולם הריבית של שנה זו (לא תידחה בסופו של דבר) אז תקוזז עם ההפסד הפוטנציאלי כפי שתואר, לפיכך יש לנו רק יכולת להרוויח.

לעומת זאת, סביר להניח כי מחיר הנייר ימשיך לעלות בימים הקרובים, לפיכך בימים שלפני ההחלפה הסופית של הנייר בנייר חדש, לכן נדרש לבחון את מחיר השוק של הנייר הקיים מול השווי העתידי כפי שיסתמן ככל שהתקרב מועד ההחלפה.

מחיר של מעל 85 על הנייר הנוכחי ייצג נקודה טובה למכירה, אף מחיר של מעל ל-80 צריך להוות נקודה לבדיקה, במיוחד אם הכסף יוצא להשקעה מניבה אחרת!

סיכום והערות

ההשקעה בפולישק אג”ח א’ היתה השקעה טובה לכל הדעות, עם תשואה של מעל ל-200% בקצת יותר משנה ממחיר קנייה גבוה ויותר מכך עבור החלק היחסי שנקנה במחיר נמוך יותר! עדיין קיים פוטנציאל מול נייר סחיר של 50% (הנייר הסחיר מהווה כשלושת רבעי ההשקעה המקורית) אך אם הסיכון כפי שהוסבר בכתבה זו.

מול סיכון נמוך, ביחס לנקודת כניסה, מדובר בתשואה עודפת אדירה על השוק…

לבסוף רק נציין כי הנתונים (תשואה, לוח סילוקין וכדומה) המוצגים כעת, ולמעשה לאורך השנה האחרונה,  באתרים הכלכליים, כולל אתר הבורסה, אינם מייצגים את מה שעתיד להתרחש בנייר שכן ההסכם לא אושר סופית. הדבר גורם להטעייה מהסוג הפשוט ביותר, אך בגלל שהשוק מלא ב”משקיעים” שאינם מבינים בתהליכים אילו הדבר יכול לשמש אותנו כמנוף לקצירת רווח הון נוסף בזמן קצר כפי שפורט.

דוגמה לטבלת החזר עבור אג”ח א’ של חברת פולישוק לאחר ההחלפה לפי תשואה עתידית של 10%:

פולישק 10

 * חשוב לזכור כי המאמר מכיל ומסתמך על הנחות שאין הבטחה כי יתממשו כפי שנכתב פה ובכל מקרה אין להתייחס למאמר זה כנותן ייעוץ או כהצעה משום סוג שהוא. לפני כל ביצוע פעולה מומלץ לקורא לבחון את מצבו האישי ולקבל ייעוץ מאדם המוסמך לכך.

* הכותב מחזיק בנייר! הוא אינו יועץ השקעות או מנהל תיקים, כל שימוש במידע יעשה באחריות האישית של הקורא בלבד ובכפוף ל – תנאי השימוש באתר.

* המידע והחישובים במאמר זה בוצעו על סמך המידע ספורסם כאן – הצעת תוכנית ההסדר, תוכנית ההסדר כפי שפורסמה בזמנו באתר הבורסה ע”י החברה ואושרה. קיימת האפשרות כי באישור הבנקים או בהסדר הסופי יחולו שינויים ביחס להצעת ההסדר הראשונית, שינויים אילו יכולים לשנות את התמונה כולה!

* מאמר זה פורסם בחלק הפתוח של האתר, אך הודעה מורחבת הכוללת את האפשרות להוריד את קובץ חישוב הערך הנוכחי לפי ריבית אפקטיבית נדרשת פורסמה באיזור החברים של האתר.

איזור החברים של האתר סגור כרגע לרישום חברים חדשים, אך יפתח בקרוב!

במידה וברצונך לקבל הודעה על פתיחת איזור החברים לכאשר יפתח כל שנדרש הוא להשאיר את השם והכתובת בתיבה הבאה:

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

  • פולישק
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. פולישק – סיכום השקעה ישנה ותחילת דרך חדשה
  2. אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?
  3. טאו אגח ב – סיפור השקעה
  4. פולישק אגח ב – סיכום שנה
  5. פולישק תשלום ריבית
הוספת תגובה

התגובה