Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

פלג ניא אגח א – סיכום

Sunday 9 כJan, 2011

סיכום נושא – פלג ניא אגח א’

לפני כחצי שנה כתבתי את דעתי על ההסכם המתגבש בחברה ועל חוסר הכדאיות בקניית הנייר לשם מימוש בהסדר, ראו כתבה מקורית: פלג ניא אגח א – הסכם מתגבש

אם נתייחס רגע לחישוב כפי שאני הצגתי אותו רגע לפני קבלת ההחלטה האם להיכנס לנייר או לצאת מימנו לפני היציאה להסדר, כאשר הכוונה כאן היא כמובן לאג”ח א’ של חברת פלג ניא – ניווכח כי צדקתי לגבי הערכתי את השווי האמיתי של החוב!

הנייר – פלג ניא אג”ח א’ סגר את המסחר במחיר של 62.21, כאשר בימים שלפני הסגירה אף בוצעו קניות במחיר גבוהה יותר.

באותו הזמן נשאלתי לגבי פוטנציאל הרווח בנייר – ותשובתי היתה כי נראה לי תמוהה שאנשים קונים את הנייר במחיר נוכחי כאשר הערך בביצוע ההסדר צפוי להיות נמוך בהרבה גם בתרחיש האופטימי ביותר!

ערך חוב פלג ניא א’ בהתחשב בתמורה שהתקבלה

מעניין לראות כי בערכים המוחלטים של הסעיפים ברי החישוב הדיוק שלי רב – מה שאומר שכל אחד היה יכול להעריך בצורה זהה אם היה לומד את המספרים (וכן – כל אחד יכול לעשות את זה פשוט ע”י לימוד הנושא – קורס אג”ח כבר הזכרנו).

כמו כן הערכה הכללית היתה גם היא קרובה, גם אם בסופו של דבר התממש תרחיש טוב – עדיין מדובר בהפסד גדול למשקיע שהיה ניתן להמנע מימנו בקלות!

אם נסתכל רגע על הנתונים כפי שפורסמו ע”י החברה במערכת מאיה של הבורסה -

http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=605294

ונשווה אותם להערכה האישית שלי נקבל את התמונה הבאה:

תשלום המזומן כפי שאני חישבתי אותו (ללא הפרדה בין פדיון לתשלום ריבית והצמדה) עמד על כ- 26 אגורות (כאשר צויין כי הנתונים עוגלו). בפועל ערך המזומן פר נייר שהתקבל מפדיון אגח א’ של חברת פלג ניא עמד על 26.136 אגורות (כאשר עיקר הפער מגיע מכך שתקופת הביצוע התארכה מעבר למצופה. במקור היציאה להסדר היתה בחודש יולי והתשלום , סיום ההסדר, רק לפני שבוע, בתחילת חודש ינואר).

ערך נקוב של האג”ח החדש תומחר עבור ההמרה בסכום של 35 אגורות לנייר, כאשר הערכת מחיר המסחר ביום שאחרי דיברה על רף עליון של 75% כאשר בפועל הוא היה גבוה יותר מהצפי הנורמלי (אך עדיין בגדר הסביר אם כי האופטימי).

הנייר סגר את המסחר ביומו הראשון במחיר של 0.879, מה ששיקף שווי להמרה של פלג ניא א’ של – 30.631 אגורות לנייר. נחלק את השווי הנסחר בערך ההמרה כפי שהחברה מספקת לנו ונקבל ערך אג”ח במחיר מלא של – 34.85 אגורות לכל פלג ניא אגח א’ שהומר.

כמו כן בגין מניות החברה: כל מי שהחזיק ביום שלפני את פלג ניא אגח א’ קיבל ממניות החברה סכום השווה ל- 7.986 אגורות פר אג”ח!

כמצופה ערך המניות היה נמוך מכפי שהיה ערב ההמרה בצורה משמעותית (אז היה לפי 20 אגורות למנייה).

סך הערך שהתקבל למי שהחזיק (בניגוד לכל הגיון כפי שניתן לראות מהחישובים המקוריים) באגח א’ של חברת פלג ניא סך של 45.044 אגורות לכל נייר שהיה שווה 62.21 ומעלה – וזאת תוך “השקעה” של כמעט חצי שנה שבה הכסף שכב.

ההפסד במימוש נוכחי 27.6% למשקיע – וזאת בלי לקחת בחשבון כי באותה תקופה היו עסקאות דומות שהניבו רווח גדול למשקיע!

פלג ניא אגח א – סיכום

אני לא כותב את הדברים בשביל לזרוע מלח על הפצעים של המשקיעים, זו באמת לא כוונתי!

אך חשוב לי להדגיש כי בחירה בביצוע השקעות בפוטנציאל רווח גבוה – דורשת הבנה ויכולת ניתוח של המספרים בשוק – ואלו דברים שיש לשים אליהם לב ויש ללמוד אותם.

מי שקונה כל נייר רק בגלל שמחירו נמוך – לא רק שאינו מנצל את מלוא הפוטנציאל הגלום בשיטת המסחר כפי שאני דוגל בה, אלא מסכן את עצמו בהפסדים מיותרים שמהם ניתן להמנע בקלות רק מעצם ביצוע חישובים פשוטים לכדאיות.

במקרה של פלג ניא אגח א – אפילו לא היה פוטנציאל רווח, כך שהשקעה בנייר היתה בגדר אבסורד!

אני מקווה כי חברי הפורום וקוראי האתר לא נצרבו ממסחר בנייר זה וכי השואלים במקור אכן ראו את החישובים והשכילו לבחון אותם מול החלופות. אני אף פעם לא שמח לראות משקיעים אחרים מפסידים ובדיוק לשם כך קיימים הקורסים, הספרים, והחומר הרב שניתן למצוא ברשת בנושא.

עדיף, לדעתי להקדיש זמן ו/או כסף בלימוד הנושא, מאשר להלך כעיוור בתחום ההשקעות ולגרום לעצמך נזק רב מאשר מחירו של לימוד אמיתי של הנושא.

לשם דוגמה מי שהחזיק בערך של כחמשת אלפים ש”ח בלבד מנייר זה, היה יכול לכסות את עלות הקורס כולו מההפסד מהשקעה זו בלבד (שלא לדבר על כך שהיה מייצר רווחים גדולים יותר בהשקעות אחרות)… אך אני בטוח שעדיין ימשיכו להיות אנשים שיתנהגו לתחום ההשקעות כהימור ולא כנושא ללימוד גם בעתיד, בדיוק כפי שהיה עד כה… וחבל…

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. מטיס קפיטל אגח א – קנייה
  2. אגח מטיס קפיטל – הודעה בדבר GPM
  3. אפריקה ישראל – סיכום ההמרה
  4. פולישק – סיכום השקעה ישנה ותחילת דרך חדשה
  5. מטיס קפיטל אגח א – כדאיות השקעה
הוספת תגובה

התגובה