Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

קבוצת דלק אגח טו

Thursday 24 כMar, 2011

אני כותב פוסט זה בעקבות שאלה שהועלתה מולי לגבי הנייר לאחר שהשואל התייעץ עם הבנקאי שלו לגבי ביצוע השקעות.

מדובר בנייר שנושא תשואה לפדיון (נטו) של מעט יותר מ- 5.5% (במחיר נוכחי) עם מח”מ (משך חיים ממוצע) של 4.43 ופדיון סופי בעוד כ – 6.5 שנים.

כלומר – בהנחה שאתה מחזיק אותו עד 18/10/2017 (שזה מועד הפדיון הסופי) הרווח הסופי שלך יהיה כ- 5.5% בשקלול כולל של כל התקבולים – תשלומי הריבית (פעמים בשנה) והפדיון הסופי.

הבעיה עם הנייר הזה היא כפולה – דבר ראשון התשואה יכולה להטעות שכן מדובר על אגח שקלי, כלומר לא צמוד, כך שאם נכניס בפנים מדד ממוצע של 3% שנתי, התשואה מההשקעה כבר יורדת. כמו כן, בגלל שמדובר באגח שאינו צמוד למדד ובנוסף מחיר השוק שלו (המחיר בו אתה קונה את האגח) גבוה ממחיר הפארי (מחיר הפארי מייצג את הקרן שאתה קונה) – ערך הכסף שלך ישחק לאורך הזמן.

כלומר אתה משלם 111.4 אגורות בשביל לקבל בעוד מספר שנים תשלום חזרה של 103.12 אגורות בלבד. בגלל שהנייר נושא ריבית קופון של 8.5% – התשואה האפקטיבית שלך חיובית.

מה שקורה בפועל זה שאתה “אוכל” חלק מהקרן לאורך הזמן עבור תשלומי הריבית. כך בתחילת הדרך תיהיה מרוצה שכן תקבל ריבית מהנייר באחוזים גבוהים באופן יחסי (לעומת ניירות אחרים צמודים), אך כאשר יגיע מועד הפדיון פתאום תראה כי התשלום שלך לא רק נמוך יותר ממה ששילמת בפועל אלא שגם הכסף עצמו שווה פחות (זוכר מה היו המחירים בסופר לפני שש וחצי שנים? יוקר המחייה יגרום לקרן שלך לאבד מערכה לאורך זמן).

יכול להיות שזה מה שאתה רוצה, אך נדרש להבין את המשמעות של פיחות בערך ההשקעה, במיוחד עם מדובר על השקעה שצריכה לשרת אותך לאורך שנים – נניח עם הכסף הזה משמש אותך לפנסייה.

אני אישית תמיד אומר שאם כבר ללכת על בטוח אז ללכת על בטוח כל הדרך – קניית אגח צמוד מדד שקולה לקניית ביטוח על ערך הכסף.

אתה לא נוסע ברכב עם ביטוח חובה בלבד, נכון? לכל צרה שלא תבוא, למה אתה לא נוהג בכסף שלך באותו האופן?

ממליץ לחזור לבנק ולהגדיר ליועץ טוב יותר מה אתה מצפה מהכסף שלך לעשות…

דרך אגב, עוד משהו קטן, חשוב לזכור כי עד כה דיברנו רק על החזקה לפדיון והנחנו כי ישולם (למרות שהדבר סביר).

האם יש סיכוי שתרצה לממש את הכסף לפני סיום הפדיון בעוד 6.5 שנים? אם הנייר יאבד פתאום 10% ויותר – האם תמשיך להחזיק אותו לפדיון? האם נלקח בחשבון הסיכון של פרעון מוקדם וקניית נייר במחיר הגבוה מהפארי? האם הוסבר לך כי מחיר הנייר עתיד לרדת בשוק (מה שיגרור הפסד על הנייר) כאשר הריבית תעלה? (והרי ברור לכולם כי היא תעלה)…

בקיצר, אני לא פוסל את ההשקעה, רק מדגיש את זה שיש לדעת גם מה לשאול… ולא תמיד לסמוך על המלצותיהם של אחרים.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אפשרויות השקעה לטווח ארוך
  2. סדרות חוב דיסקונט – השוואה בין סדרה צמודה ללא צמודה
  3. אג”ח סיאלו
  4. הלוואה לצורך השקעה – האם יש חיה כזו?
  5. אגח פולישק כחלופה להשקעה בטוחה?
הוספת תגובה

התגובה