Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

קרנות נאמנות כהשקעה

Wednesday 14 כApr, 2010

קרנות נאמנות כחלופת השקעה סולידית? – לא בהכרח!

קרנות נאמנות כחלופה להשקעה ישירה אינם בהכרח נופלים תחת הגדרת השקעה סולידית כפי שרבים נוטים לחשוב.

בתקופה האחרונה ישנם קרנות רבות היורדות למרות עליות בשוק ואף בשווקים הרלוונטיים לאות קרנות, כדוגמה ניתן לקחת את שני הקרנות -בפסגות אירופה ומיטב אנרגיה.

מדובר בקרנות נאמנות ולא אגחים…

ההכרות שלי עם שוק קרנות הנאמנות נמוכה – ולכן אני מעדיף שלא לכתוב על שוק זה, אך בגלל שבתקופה האחרונה קרנות רבות לא רק שמפגרות אחר השוק אלא אף מצליחות להציג תשואה שלילית בשוק עולה – נראה לי לנכון להבהיר מספר דברים:

כאשר מבצעים השקעה צריך לקחת בחשבון כי ניתן להפסיד!

השקעה בקרן נאמנות מקבילה להשקעה בפיזור מסויים בשוק באופן עצמאי ויש להתאים את מדיניות ההשקעה של הקרן לאסטרטגיית ההשקעה האישית.

כלומר יש לשאול האם היית מבצע את הפיזור הנ”ל בעצמך? תוכל לראות את ההשקעות של הקרן תחת “פירוט אחזקות הקרן”. קישור לרשימת ההשקעות ניתן למצוא מכל דף שמציג את ביצועי השוק של הקרן בכול אתר פיננסי נורמלי…

לפיכך גם ניתן להעריך האם ההשקעות של הקרן יכולות להניב תשואה חיובית עודפת ביחס לסיכון שלה. ניתוח כזה יכול להיות מסובך – אך כמו כל השקעה נחוץ לבצעו - ולכן אני אישית מעדיף לבצע ניתוח של ניירות בודדים ולא של רשימה גדולה, מה שגורם לי שלא להכנס להשקעה ישירה דרך קרנות נאמנות.

השקעה בקרן יכולה להתאים למי שמחפש פיזור גבוה להשקעה נמוכה ומוכן לשלם עבור ניהולה. אני מאמין בהשקעה עצמית ולא סומך עם הכסף שלי על אנשים אחרים ולכן לא משקיע בקרנות באופן ישיר (כאשר לא מאלצים אותי לעשות זאת).

כמו כן הדעה שלי לגבי פיזור גדול כבר צריכה להיות ידוע (גם אם אין אליה הסכמה) ולכן השקעה בקרן, לדעתי, אינה כדאית.

כמו כל השקעה – אם היא לא מובנת לך באופן ישיר, עדיף לא לבצע אותה!

השקעה בקרן מקבילה לקניית מנייה של חברה שמחזיקה בנכסים פיננסיים (כגון רכישת מנייה של גוף פיננסי כבית השקעות). לפיכך השאלה האמיתית שיש לשאול היא: האם אתה בוטח ומאמין ביכולת האנשים שעומדים מאחורי הקרן לנווט את ההשקעה בצורה טובה.

לכל קרן יש מדיניות השקעה. בחינה של מדיניות השקעה זו חשובה גם היא. כל קרן מגדירה עבור המשקיעים בה את מדיניות ההשקעה שלה (צורת הפיזור, שוק עיסוק, סקטור, רמת סיכון…). שוב הרבה מאוד גורמים שיש לבדוק האם הם מתאימים לצרכי/אסטרטגיית ההשקעה שלך.

קרן – תנאים נלווים

בנוסף לכל זאת בהשקעה בקרנות יש לקחת בחשבון סעיפים נוספים שיכולים להיות יחודיים לאותה קרן ו/או סעיפים סטנדרטיים שמשתנים מקרן אחת לשנייה…

לשם דוגמה – מחיר הקנייה ומחיר המכירה של הקרן לא בהכרח זהים, דמי ניהול קרן (אחוזים וסגנון גבייה), ריבית מובטחת, חיוב/פטור ממס, סחירות וכדומה…

ולכן אני חוזר למשפט הראשון:

כאשר מבצעים השקעה צריך לקחת בחשבון כי ניתן להפסיד!

וברצוני לקשר אותו למשפט השני שאמרתי:

כמו כל השקעה – אם היא לא מובנת לך באופן ישיר, עדיף לא לבצע אותה!

לדעתי יש קשר עמוק בן השניים!

אי הבנה של השקעה גורמת לרוב להפסד, בין אם זה הפסד ממשי ובין אם זה הפסד פוטנציאל רווח!

האם כדאי להמשיך להחזיק בניירות של קרנות נאמנות שירדו חזק בתקופה האחרונה כנגד מגמת שוק? האם כדאי להיכנס להשקעה בהם כעת (או להרחיב את הקיימת)?

אין תשובה לשאלות אלו, השאלה שלך צריכה להיות - האם ההשקעה הזו מתאימה לך?

אם רמת הידע הפיננסי שלך נמוכה – אילו חלופות יש לך?

אך מה שחשוב לזכור הוא כי לא כל קרן נאמנות יכולה להיות תחליף טוב להשקעה סולידית או בטוחה – גם קרנות נאמנות יורדות וגם השקעה בהן יכולה להוביל להפסדים.

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • קרנות נאמנות מומלצות
 • קרנות נאמנות מומלצות 2012
 • קרנות נאמנות מומלצות 2011
 • קרנות נאמנות מומלצות 2013
 • קרן נאמנות מומלצת 2013
 • קרנות מומלצות
 • השקעה סולידית 2011
 • קרנות מומלצות 2011
 • השקעות סולידיות מומלצות
 • קרנות נאמנות סולידיות מומלצות
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. השפעת העלאת ריבית על קרנות נאמנות המתמחות באגח קונצרני
 2. פגיעה בקרן בהשקעה באגח
 3. מעריב אגח ד כהשקעה לטווח ארוך
 4. אאורה כהשקעה לטווח ארוך – סיכום שנה
הוספת תגובה

התגובה