Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

תיק השקעות ארוך טווח – שילוב מניות

Monday 21 כFeb, 2011

בעקבות הכתבה הבאה שפורסמה באתר כלכליסט עולה השאלה האם כל תיק צריך חשיפה מנייתית או שניתן להסתפק בתיק השקעות שכולו מורכב מאגחים? והאם ניתן להגיע לתשואה של כ-10% בתיק שכולו אגח, בדומה לתשואה הצפוייה מתיק מנייתי?

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3507311,00.html

כמי שמצודד בכך שהשקעה באגחים עדיפה על השקעה במניות וכי ניתן לקבל חשיפה לתשואות גבווהת יותר בתיק דווקא בהשקעה באגחים ולא בהכרח ע”י פנייה להשקעה במניות – אני רוצה להבהיר נקודה חשובה:

אני מסכים עם הקביעה לכך ששילוב בין מניות לאגח בריא לכל תיק… וכי כל משקיע צריך ליהיה חשוף גם לצד המניות. מעבר לכך ניהול תיק שכולו אגח עם תשואה שנתית של 10%, למרות שהיא לא משימה קשה, דורש ניהול, בדיוק כמו שידרוש תיק עם חשיפה מנייתית!

כלומר – אתה כמשקיע לא יכול לצפות לקנות היום תיק אגחי עם תשואה של 10% שנתי (נניח צמוד מדד) ולחזור בעוד שנה בלי ביצוע פעולות וניהול התיק בדרך – ולכן תיק שכולו אגחי אינו מהווה פתרון לצורך בניהול במיוחד כאשר הולכים להשקעה באגחים בתשואות גבוהות מתשואת השוק.

האגחים חסרי הסיכון היום בשוק נותנים לכל היותר 3-4% (לא צמוד), כאשר עבור אגחים קונצרניים “בטוחים” ניתן לקבל עוד אחוז או שניים.

יש רשימה גדולה של אגחים שנותנים בין 7% ל-15% שלהערכתי הסיכון בהם נמוך, אך עדיין נדרש מעקב וניתוח רציף של נתונים בשביל לצאת מאותם אגחים בהם הסיכון עולה.

מעבר לכך אני אישית עושה את מרבית הרווח לא מהמתנה לפדיון, אלא ממסחר פעיל באגחים, בדיוק כמו מסחר במניות, וניצול אירועים באגחים השונים (כפי שמוסבר בקורס) ולכן כאשר אני מדבר על עשיית רווחים מאגחים אינני מדבר על בניית תיק והשקעה לטווח ארוך (אך אני עושה יותר מ-10% שנתי).

בכל מקרה חשוב להבין כי כמו בכל השקעה – כאשר אתה רוצה לקבל תשואה עודפת על השוק אתה לא יכול לעשות זאת בלי ניהול – שכן אז הסיכון שאתה לוקח גדול (התשואה משולמת עבור הסיכון במקרה זה – בדיוק כפי שהתיאוריות הכלכליות מספרות).

כן, יכול להיות שהשקעה במספר ניירות כעת שלהם אחוז תשואה גבוה תצדיק את עצמה בטווח זמן של שנה ותעשה 10% ויותר ללא ניהול כלל, אך במקביל קיים סיכון שווה להפסד באותם ערכים.

כאשר אנו באים לבנות תיק אגחים שייתן תשואה עודפת על השוק – נדרש מאיתנו להבין כי או שאנו לוקחים סיכון גבוה יותר או שאנו נדרשים לניהולו באופן רציף.

בשביל שניתן יהיה לדבר על תיק שכולו אגחים בתשואות מקבילות למניות נדרש מאיתנו להגדיר מספר דברים:

 1. האם יש למשקיע ידע במסחר באגח, בפעולות ובאירועים המתרחשים בו ובדרכי הפעולה של שוק ההון באופן כללי?
 2. האם יש למשקיע זמן לנהל באופן אקטיבי את התיק? כמה זמן? והאם יש לו רצון לעשות זאת או שהוא נרתע מניהול מסוג זה? (זה בסדר עם מדובר ב- 10 דקות ביום, אך האם קיים הזמן והרצון לעשות זאת – להעביר פקודות, לקרוא, ללמוד ולנתח – אם בכלל)
 3. מה רמת הסיכון שהמשקיע מוכן להחשף אליה? האם הוא נלחץ מרישום של הפסד? כמה הפסד הוא מוכן לסבול (גם אם הוא מתבטה בטווח הזמן הקצר)? האם מניסיונך – אתה “פועל” בפניקה של השוק – אם השוק? (תיהיה אמיתי ונסה לפרט על הלך הרוח שלך! אני לדוגמה יודע כי בנקודה הסופית אני יהיה ברווח ולמרות שלא הייתי רוצה להגיע למצב שבו אני מפסיד 50% מהתיק – אני גם יודע שאין לי “בעיה” אם זה והדבר לא ירתיעה אותי מהמשך השקעה ואני לא הפסיד שינה בלילה בגלל זה).
 4. מה מידת הנזילות שאתה צריך לכסף? אתה רוצה 10% בשנה, אך האם אתה תיהיה זקוק לכסף זה במידה ויהיה לך משבר אישי? האם אתה מתכנן הוצאה גדולה? האם יש יעוד לכסף (ואם כן מהו)?
 5. האם יש לך יכולת לנתח באופן אישי ניירות או שאתה מסתמך רק על עצתם של אחרים?

כמובן שככל שיש יותר פרטים – ניתן לתת תשובה מדוייקת יותר, אך בגלל שלא מדובר בייעוץ אישי נצטרך להסתפק בכך…

לסיכום – השקעה בתיק אגחי בלבד בעל חשיפה לתשואות גבוהות מהמקובל בשוק אינה חלופה טובה לתיק עם חשיפה קטנה למניות והתוצאה הסופית יכולה להיות זהה במקרה שאותו תיק אינו מנוהל באופן סדיר – הפסד!

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • מניות מומלצות 2012
 • השקעות מומלצות 2012
 • תיק השקעות 2012
 • מניות להשקעה 2012
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. השקעות לקראת 2012 – אגחים ומניות
 2. אפשרויות השקעה לטווח ארוך
 3. מניות סקטור הגז והנפט – השוואת מניות
 4. השקעות סולדיות וכדאיות השקעה בשוק האגח
 5. שורט על אגח שחר מחמ ארוך
הוספת תגובה

התגובה